Skocz do zawartości

Porada dla laika - naświetlacz


kanus

Rekomendowane odpowiedzi

nie sprzeczajmy sie o nazewnictwo (chociaż masz rację) niestety nie mam możliwości zmierzenia napięcia jedynie pamietam filmik pokazowy który zrobiłeś szybko o możliwościach zasilaczy i reakcji diody 10W na zmianę natężenia na zasilaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema


Ja też miałem nie mały problem z oświetleniem . Jednak uległem Sir_Yaro ( ukłony ) ;-)


Kup sobie 4 moduły Cree XML-2:


http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/27291/pid/28818/page/1/backurl/shop%2Fproducts%3Fggid%3D27291%26page%3D1


Bedziesz miał przy nominalnym prądzie 700mA około 1200 lumenów przy około 8 Watach !!!!!!!

Z możliwością podkręcenia do 300 % ;-)

Moduły samsunga jeśli wierzyć to z trzech przy mocy około 8 Watów uzyskasz 510 Lumenów ,

to tylko połowa światła jakie przy tej mocy uzyskasz z CREE . Jeden moduł cree XML-2 to 30,65 zł


Samsunga pewnie będzie trzeba kupić około 15 sztuk 2550 lumenów to jest 38 wat 105 zł

Cree 4x XML -2 to przy prądzie 2100mA to 3000 lumenów przy 28wat 122,60 zł plus driver 20 zł

Czyli różnica nie taka duża w cenie .

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Driver to urządzenie które jak by to nazwać (układa prąd tak jak trzeba ) stabilizuje i ogranicza.

Sterujesz na nim prąd jaki podajesz na ledy a co za tym idzie jasnością światła.


Ten lub inny z jego oferty .


http://allegro.pl/przetwornica-driver-pradowo-napieciowy-2-2a-i3762931370.html?source=mlt


Sir_Yaro zbudował lampę niczym PacyfikSun ja składam prostą tylko z 6 białymi ledami i sterowaniem zmierzchu i świtu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

kolega Damian nie napisał wszystkiego co to driver.

kolego Kanus driver to taka płytka z kupą elektroniki i kłębowiskiem przewodów raz do zasilacza a drugi raz do choinki power ledów która stabilizuje płynący prąd przez tą choinkę i masz dwa pewniki " jeśli masz albo będziesz miał małe dzieci to ci to zawsze wyciągną na środek pokoju a jeśli jako podkładkę pod baniak włożysz styropian to ci go wyskubią"


Teraz poważnie - ja także zaczynam budowę kompletu do zbiornika 150x50x50

z założeniem

- koszt całkowity 500 zł +/-100zł w tym

( pokrywa + dwie belki z zasilaniem power led każda po 12x 3W = 36W/ 2040lm + sterowanie świt/dzień/zmierzch/bluenoc/no i widzę ciemność

razem max 100W i 4000lm


właśnie przyszły zamówione specjalne do akwarystyki power ledy już na pcb 3W 170lm/700mA białe 8-10000K oraz 10-12000K i 13-15000K oraz red&blue i nie są to cree.

kompletuję materiały więc chyba założę nowy temat bo albo wyjdzie coś taniego albo totalna porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yaro to jeśli wiesz o jakie chodzi ledy to też wiesz że kosztują 3,50 zl/szt a nie 30,50 zł/szt.

Redy i Blue kupiłem tylko po 2 szt by tylko przetestować bo w zamyśle ma to być rozwiązanie bardzo proste, estetyczne i do zrobienia przez absolutnego elektronicznego laika bez mierników ustawień prądów i plątaniny przewodów. Ja jestem z zawodu elektronikiem więc sobie poradzę ale chcę podpowiedzieć wszystkim i liczę także na twoje doświadczenie z cennymi uwagami.

Równomierny rozkład tych kolorów w całym baniaku ma robić 2 x po 1,4m taśmy RGB 5050 IP65 o mocy 14,2W/m czyli czerwonego i/lub niebieskiego może być łącznie 13W myślę że to o wiele za dużo ale różne baniaki mają koledzy a system pozwala to z fotela przed akwarium dowolnie regulować.

Gotowy taki komplet z 5m taśmy zasilaczem i pilotem do zdalnego sterowania wszystko już połączone kosztuje 139 zł. W ten sposób uniknę kolorowych placków w toni wody i nie naturalnej zmiany koloru ryb jak pływają, mam od razu oświetlenie nocne na dodatek różne kolory nie koniecznie niebieski bo z półrocznej próby z taką taśmą widzę że rybkom najbardziej odpowiada nie niebieski ale bursztynowy kolor to je uspokaja. Ponieważ tytuł tematu już nie ten to wpiszę nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.