Jump to content

Obsada 117x60x60 do sulosi


Recommended Posts

Witam proszę o pomoc w doborze obsady do takiego akwa. Akwarium 117x60x60 + sump112l wody krąży 410 litrów

Mało jest propozycji to podobnych zbiorników większość do min 150cm długich stąd mam problem.

Założenie jest takie że podstawą mają być moje dotychczasowe saulosi w układzie mniej więcej 2/3+6/?.

dodatki do dyskusji:

Plany są takie aby dołożyć jakąś aulonocarę, najprawdopodobniej Fire Fish, może jakąś inną ale FF jest na razie najwyżej w rankingu, może jakaś inna czerwona.


Trzeci gatunek również jest brany pod uwagę była gdzieś propozycja hongi do tego, ale jak to pogodzić (żywienie), bardzo podobałoby się coś biało czarnego jak maison reef, ale to też chyba troszkę za duża ryba, polit z kolei roślinożerca. Sam już nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

Wody dużo ale dlugość zbiornika relatywnie mała. Jeśli byś się zdecydował na Malawi - Mix z Aulonocara to wybór sztucznej ryby jest najlepszym rozwiazaniem. Są to trochę nieobliczalne ryby ale zazwyczaj rosna nei za duże i jescze sie w tym baniaku zmieszczą a i w diecie sa bardzej elastyczne niż naturalne odmiany Aulonocara a karmienie saulosi dużą ilością karm mięsnych nie jest wskazane a wręcz niebezpieczne. Do Aulonocara i saulosi dodaj coś co nie jest ściśle terytorialne. Sprengerae wydaje sie optymalnym wyborem. W przypadku wszystkich gatunków celuj raczej w jednosamcowość.


Maison za duży i za mocny dla Aulonocara i twojego baniaka a jako terytorialista równiez dla silnie terytorialnego saulosi. Polit i hongi to sciśli roślinożercy więc tu już by było ostro po bandzie z Aulonocara i sensownej diety byś nie dobrał.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki, dzięki.

Pomysł połączenia saulosi i aulonocary wziął się w czasie przeglądania artykułów w serwisie. Na początku najbardziej podobały mi się fryeri, maison reef, mdoka, ale z wiadomych powodów te ryby odpadły. I wtedy pojawił się pomysł aulonocar, jak moja żona zobaczyła FF to była zachwycona. Mnie jakoś "sztuczniak" nie przekonywał, ale skoro nie ma co się go bać, no to czemu nie. Rdzawego też brałem pod uwagę, ale widziałem ostatnio w sklepie, i jakoś nie były takie ładne jak na zdjęciach, i ogólnie ten rudy do mnie nie przemawia. I dlatego pytam o jakąś 3 opcję.

labidochromis perlmutt to nie jest ryba w moim guście, ale za to Melanochromis parallelus może okazać się czarnym koniem, wyraźny dymorfizm, dużo bieli, poziome paski, można doszukać się podobieństwa samców do saulosi, ale białe wstawki na płetwach, a przy tym dość okazały rozmiar, zaczyna mi się mocno podobać ta rybka!

Początkowo mocno też mi się podobała aulonocara huaseri, ale przy obecnych propozycjach, będzie i żółto niebiesko czarno i czerwono i biało niebiesko czarno :)

Link to comment
Share on other sites

Jak poczytasz jeszce raz ten art na serwisie to zauważysz że nie polecam Melanochromisów. Aulonocara jest silną rybą ale tylko w walce pysk w pysk prawie każdy mniejszy mbuniaak jest wtedy skazany na porażkę. Nawet 12 cm yellow uległ 13 cm Aulonocara. Melanochromis to inna bajka te ryby są cholernie dynamiczne ... Aulonocara nie ma szans w walce w kółko bo jest za statyczna i gorzej pływa. Nawet 7 cm dialeptos potrafił ją przegnać. Aulonocara bedzie miała trudny żywot szczególnie z tak silnym Melano jak parallelus. Lepiej wiec aby nie został tym czarnym koniem ;).

Link to comment
Share on other sites

Opcji jest masa ale musisz się zdeklarować które ryby na pewno muszą być bo i nie Plastikowe Aulonocara mogą być w twoim baniaku ale lepiej nie z saulosi.



Przykład miksu bez plastiku ;):


A. Baenschi + I. sprengerae + L. caeruleus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Witajcie, po 6 tygodniach od zarybienia, wszystko w jak najlepszym porządku, rybki rosną i póki co mają się bardzo dobrze Wśród Chindongo Saulosi zaczynają się wybarwiać 2 samce, a przynajmniej tak mi się wydaje 🤔 Pozdrawiam.   20241008_213134.mp4    
    • Prowadziło się kiedyś szkło z pyszczakami ale sporo uciekło z głowy a może i się pozmieniało  Na dniach postaram się ogarnąć temat i wrzucę fotkę, może nawet nowej aranżacji na sucho 
    • Dzięki, starałem się.    Rozmowa w kamieniołomie: - Kierowniku, to po ile te kamienie? - A ile załadowałeś?  - Pełen bagażnik, kilka dużych na siedzeniach i wiadro małych z przodu.   - No to dycha.  - A można kartą?  - Można, ale zapłacisz dodatkowo VAT.  - OK. - I bank mnie skasuje za transakcję. - No to dolicz do całości. - I głodny jestem, nie chce mi się tego teraz ogarniać. Możesz podrzuć tą dychę przy okazji?  - OK.  Kamienie nie są tak szare jak tło, ale jednolite i powinny zarosnąć, no i kształty mi się podobają a faktura pasuje do tła o wiele lepiej niż otoczaki z plaży. Teraz muszą tylko ciut wyschnąć żebym je obmiótł z syfu, potem wniesienie ich na pierwsze piętro, myju myju, wyparzanie i hyc do baniaka. Łatwizna.   
    • Cześć, dostałem takie zdjęcie od znajomego, podobno wyłowił dwie takie ryby już, czy to jest jakaś choroba? Bo jak dla mnie to wygląda na obitą rybę  Z góry dziękuję za pomoc
    • Oprócz tego co koledzy napisali przyjrzałbym się też kierunkowi wylotów, bo chyba nie są do końca optymalne.  Najlepiej kiedy woda krąży w prawo, tj. po coriolosowemu (siły natury w służbie człowieka ) ja bym wylot z lewej skierował równolegle na tylną ścianę, przeniósł falownik na prawą stronę i razem z wylotem z prawej skierował je na środek przedniej szyby, najlepiej falownik w stronę dnia żeby zmiatał kupsztale.   No i obsada mocno ryzykowna na takie szkło i minimalistyczny aranż. Z pyszczakami jest jak w małżeństwie, póki młode to gra muzyka, kiedy dojrzewają to zaczynają się schody i bez odpowiednich warunków kończy się dramatem. 
    • Ale przecież to ono będzie najlepszym TV. 😜
    • Wracając do prac związanych z przygotowaniem miejsca pod akwarium: @Bartek_De dobrze zauważył na oko, że nie ma tam 250cm, przynajmniej na tą chwilę nie było😉 Do końca ściany w lewo było jeszcze z 15-20 cm do upchnięcia zbiornika tylko zawadzało gniazdko ze sterowaniem rolety. Jednak skoro ściana i tak miała być rozpruwana to czemu nie powalczyć o kilka dodatkowych cm🙂 Prace jakie wykonano to wspomniane wyżej przesunięcie sterowania roletami oraz gniazdek prądowych bo niestety też wymagały przesunięcia. Została również doprowadzona woda z sieci z pomieszczenia gospodarczego przez (dodatkowy zawór) na strych, poprowadzona w ścianie zakolankowej i w dół ściana za akwarium. Mam konstrukcję drewnianą domu (tzw. kanadyjkę) więc udało się wykonać ten zabieg na TYLKO dwóch łączeniach rurki ALU PEX 16x2. Jedno do zaworu a drugie dopiero pod akwarium. Dzięki temu udało się zminimalizować ryzyko wycieku na łączeniach. Kolejny etap to spust wody do kanalizacji (w tym przypadku spust do peszla z deszczówką który wpada do studnia na ogrodzie z wodą do podlewania roślin). Na koniec gipsowanie i malowanie ściany już na gotowo. Poniżej kilka zdjęć z poszczególnych prac:  
    • Najlepsza lub inaczej mówiąc najdłuższa jaką znalazłem😉 z TV to nie jest problem bo rzadko się ogląda. Kanapa jest w kształcie "L" więc spełni podwójną funkcję.
    • A przy okazji ..grzałkę można położyć poziomo na dnie i ukryć za kamieniami  o ile będzie potrzebna bo podejrzewam , że nie będzie. Ale to sam sprawdzisz.  Gąbkę po prawej bym podniósł bo i tak z dna niczego nie zaciągnie a z krążącej wody.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.