Skocz do zawartości

bartlomiejb

Użytkownik
  • Postów

    67
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez bartlomiejb

  1. Znajomy akwarysta kiedyś powiedział, że dopiero akwarium powyżej 500l na dłuższą chwilę uciszy chorobę "mam za małe akwarium". Moim zdaniem lepiej raz trochę dołożyć i kupić od razu większe. Tym bardziej, że z tego co wiem to takie 180x60x60 kupisz standardowe za dobrą cenę, 180cm jamnik będzie na zamówienie, a to zawsze drożej. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wytrzymałość stropów to też nie peniaj. Ludzie maja tendencje do przesadzania. Weź 4 kolegów do pokoju i zacznijcie skakać . Nie ma takiej opcji żeby coś się stało, a akwarium to obciążenie statyczne. Akwaria też się same nie rozklejają. Popytaj znajomych ile miało zalane mieszkanie z powodu uszkodzonego wężyka doprowadzającego wodę do pralki/kranu, a ilu akwarium wylało? Ja osobiście kupiłem 120x60x60, i o ile wysokość i szerokość jest w porządku to długości brakuje. Najfajniej byłoby 200x60x60.
  2. Bluszcz też planowałem zasadzić, ale nie pamiętam dlaczego pominąłem ten krok. Scindapsus ma tę zaletę, że są przynajmniej dwie odmiany barwne - zielona i zielono - żółta, do tego trzykrotka z fioletowym spodem liści, już coś się dzieje. Próbowałem też anturium, ale u mnie nie ruszył. I kalie przepiękny kwiat, ale u mnie też zgnił. Podejrzewam , że powód był taki iż kwiat ten ma taką bulwę pod ziemią z której normalnie wychodzą takie białe korzenie jak np u skrzydłokwiata. Moja donica miała nierównomierny poziom wody i ta bulwa była pod wodą i pewnie dlatego zgniła. Obecnie nie mam hydroponiki, ale jakbym miał, to na pewno taką ze stałym poziomem wody. W takim przypadku spróbowałbym zasadzić jeszcze raz kalie, ale starając się aby bulwiasty korzeń był nad poziomem wody i tylko białe korzonki dosięgnęły lustra wody.
  3. Witaj. Do poprawy parametrów wody spróbuj zasadzić rośliny szybko rosnące. Zużywające więcej związków z wody. Skrzydłokwiat owszem początkowo daje bardzo fajne efekty, wypuści kwiaty, potem lipa. Z tego co pamiętam przesuszenie go dawało ponowny zakwit, ale nie o to nam przecież chodzi. Następnie skrzydłokwiaty będą dawać same zielone liście, a końcówki będą brązowieć bodajże z braku mikroelementów (nie zgłębiałem tematu, ponoć trzeba by nawozić, symfonia złota ...). Jeśli masz fantazje i świecisz nad hydro (najlepiej jakąś roślinną świetlówką, ew ledy blue/red Alex rozpracowywał temat). To ja na twoim miejscu dałbym trzykrotkę na dolny plan, i na plan środek góra poszukaj scindapsusa, którego można fajnie podwiązać na sznurki itp. Ja miałem na 1.5m w górę. Po krótkim czasie będziesz miał masę roślin. Prawdopodobnie następnie zrezygnujesz ze skrzydłokwiata. Wtedy będziesz mógł dodać monstere, ale to rośnie horrendalnie długo. Na pierwszym zdjęciu rozbuchana trzykrotka, następne zdjęcie pokazuje początek testów z pionem, trzykrotka nie dała rady pod górę, scindapsus pięknie rósł. Te rośliny bardzo łatwo znaleźć, u babci, u starszych krewnych, na klatkach schodowych w blokach. Po prostu skubiesz kawałek łodyżki z listkiem wsadzasz w wodę i już. Na zdjęciu widzę jeszcze paproć, też w teorii można spróbować. Ja miałem jeszcze zielistke też rosła, ale o ile dobrze pamiętam to tu lepiej mieć donice na zewnątrz akwarium, jedynie do lustra wody przyłożyć sam korzeń powietrzny. Powodzenia
  4. Wkleję link do innego forum. Chyba można. http://aqua-reef.pl/topic/5575-294lsump-kostka-rafy-miklasa/ http://aqua-reef.pl/topic/5572-200l-%C5%82%C3%B3dzka-solanka/ Specem od szkła nie jestem, ale legendy krążą. Na pewno istnieje sposób, żeby to zrobić dobrze, ale ja to bym nie ryzykował. BTW Snocho kiedyś zrobił komin po całej długości tylnej szyby. danielj, nad otworem też się zastanawiałem i skoro się sprawdza to spróbuję. Jaką średnice proponujesz na początek?
  5. A jak chcesz ten komin zrobić? Bo jeśli chcesz po prostu wyciąć taki mały prostokącik to raczej prędzej czy później strzeli. A dlaczego nie chcesz zrobić sobie zewnętrznego z boku? Dasz po prostu całą szybę niższą, grzebień na całą szerokość i cześć. IMHO jak będę robił następne akwarium też raczej będę próbował z zewnętrznym, można sobie więcej miejsca wokół rur zrobić. Jak będziesz liczył sumpa to weź pod uwagę, że rura wylotowa w razie braku prądu zassie wodę, i poziom wody może ci się obniżyć do poziomu na jakim ustawiony jest wylot wody. Rozwiązaniem mógłby być np. zawór antyzwrotny.
  6. Nie widzę dokładnie o jaką plamę chodzi, ale jeśli wyczuwasz ją pod ścierką to może po prostu spróbuj ją zdrapać żyletką, ewentualnie skalpelem: http://forum.klub-malawi.pl/bezpiecznie-wyczyscic-przednia-szybe-t22239.html Możesz jeszcze namoczyć wodą z akwarium.
  7. Same rury są firmy gamrat. Kształtki są różnych producentów. Wszystko kupowałem w lokalnym sklepie z armaturą pvc-u. Ogólnie warto poszukać takich sklepów, ewentualnie szukać sklepów z instalacjami do basenów. Ja kupiłem to dużo taniej niż w internetowych sklepach akwarystycznych. Kleiłem klejem TANGIT. Odtłuszczacz kupiony w tym samym sklepie. Mieli nawet zbrojone elastyczne rury w systemie do klejenia.
  8. Ja również zacząłem testy z watą tapicerską do sumpa. Do tej pory wypróbowałem watę sery która była spoko, następnie watę szuta, która jakoś mi tak to końca nie podeszła. A wata tapicerska jest niemalże identyczna z watą sery, a za zapłaciłem 7,40 za 100cmx160cmx2cm. Ale mam ją od dwóch dni, więc testy trwają. Ponoć jeszcze można użyć materiał używany jako filtry w klimatyzatorach przemysłowych, ale ja nawet nie wiem gdzie są jakieś firmy które się tym zajmują.
  9. Wiertło super, tylko cena niezbyt zachęcająca, ostatnio kupowałem takie do bodajże 32mm i kosztowało ok 300zł, do 40mm ponad 400zł. Powodzenia z lampą! Jakie ledy planujesz konkretnie?
  10. Super projekt! Uważam, że skoro chcesz oszczędzać, to w żadnym wypadku nie możesz pozwolić sobie na tandetę. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić takiego akwarium. Widziałeś takie na żywo? Może warto mimo wszystko poprosić o wycenę (i zdanie) Przemka. W pysk Ci nie da, a sprawdzone rozwiązania... są sprawdzone:) Trzeba pamiętać, że to będzie zakup na lata. Kwestia szafki. Może warto rozważyć stelaż stalowy? Mnie osobiście takie stelaż wyszedł śmieszne pieniądze, ale miałem znajomego kowala:) i osobiście nie zamieniłbym się teraz na szafkę z płyty meblowej. Ledy. Moim zdaniem od razu zaplanuj więcej. 100W moim zdaniem absolutne minimum. Szafka i pokrywa. Jeśli chcesz używać różnej grubości płyt + ew. okleiny. Zanim wybierzesz wzór sprawdź czy znajdziesz wszystkie klocki. Bo przy nowszych wzorach może być z tym problem. Powodzenia!
  11. zawsze można dać zasilacz od xboxa za ok 40 - 50 zł (wychodzi 12v moc ok 200W, widziałem schematy w necie, sam nie próbowałem), driver tanio i prosto zrobić samemu na lm317 za ok 2-3zł, kupić parę ledów na start i próbować. A z czasem jak ktoś chcę to można rozbudować klocki o dodatkowe gadżety.
  12. bin to jest numer koloru, długość fali. Ja użyłem RB bin D3 (450NM), potem musiałem dokupić 1szt i dostałem D4 (455NM) nie widziałem różnicy. Na probe wziąłem też 1 szt BLUE B4 (470NM). 5 szt RB i jedna BLUE i w garażu nie widziałem różnicy. Royal blue faktycznie lekko wpada we fiolet widać to na zdjęciach lamp diy montowanych przeważnie nad solniczkami. Ja mając obecnie wybierać między XPE Blue za 8.50 a a XPE2 RB za 13,40 wolałbym 9 niebieskich zamiast 6 RB. http://www.google.pl/imgres?espv=210&es_sm=93&biw=1920&bih=978&tbm=isch&tbnid=SeSXDa-9sG_AOM:&imgrefurl=http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/LED%2520Components%2520and%2520Modules/XLamp/XLamp%2520Application%2520Notes/LED_color_mixing.pdf&docid=7P1CTsTxTBgnWM&imgurl=http://www.ecse.rpi.edu/~schubert/Light-Emitting-Diodes-dot-org/chap17/F17-04%252520Chromaticity%252520diagram.jpg&w=938&h=673&ei=4NC2UrrJPIrP4QTcgoGICQ&zoom=1&ved=1t:3588,r:20,s:0,i:147&iact=rc&page=1&tbnh=170&tbnw=237&start=0&ndsp=39&tx=64&ty=78
  13. Wszystko spoko, tylko nie widzę specjalnie sensu kupowania xml i kręcenia ich na 0,7a. 3 niebieskie to zdecydowanie za mało do efektu jakiego oczekujesz. Możesz śmiało kupić 6 szt. Docelowo jak chcesz mieć tak mocno niebiesko to i 9 może być mało. Mam na myśli oczywiście Xpe. Binem aż tak się nie przejmuj. Ja miałem na próbę podłączone między RB zwykłe Blue i w garażu na suficie nie widziałem różnicy ( różnica w długości fali wynosiła może 15 nm)
  14. IMO jeśli dasz podobny stosunek w watach to uzyskasz podobny efekt. W mojej lampie dałem podobne ledy ale proporcja watów jest bardziej na korzyść białego i jest bardziej biało. Ale odbiór kolorów to jest bardzo subiektywna sprawa. Nawet odbiór kolorów, zwłaszcza przekazanie tego na zdjęciach to już jest sztuka. Jedno jest pewne na 100% uzyskasz takie refleksy. Efekt który uzyskasz na pewno cię zadowoli. (Najwyżej dołożysz ledów . Powodzenia 3mam kciuki!!! Jasne, że się da!
  15. cześć mam taki 24v zasilacz jaki proponuje Sir_Yaro plusem jest regulacja napięcia. Możesz zajrzeć do mojego wątku o budowie akwarium. Opisałem tam jak zbudowałem moją lampę, łącznie z driverami, temperaturami. Dałem także zdjęcia jak wygląda połączenie ledów Royal Blue i Coolwhite w stosunku 1:1
  16. A ten pokarm lepszy bo z USA?
  17. W Aquapecie. Dość długo to trwało (sprowadzenie ryb), ale nie jest to pospolity gatunek i zależało mi na F1, ale warto było czekać.
  18. LAMPA LED Lampe zrobiłem na bazie zwykłego profilu aluminiowego używanego do produkcji reklam. (profil z odzysku nic mnie nie kosztował ). Ledy cree na płytkach najtańsze XPG zimne białe 6 szt, do tego najtańsze XPE Royal Blue również w ilości 6 szt. Driver DIY (schemat znaleziony w necie) na bazie LM317 białe wysterowane na ok 1200mw, royal blue na ok 900mw. Koszt drivera same części na 2 linie ok 3zł (ta ładna płytka na zdjęciach więcej kosztowała ale nie chciałem robić tego na "pająka"). Zasilacz kupiłem 100W 24V ponieważ nie wiedziałem, czy starczy mi 12 ledów, czy będę musiał dokładać więcej stringów. Jako, że elektronik ze mnie mizerny nie ustrzegłem się błędów. Na początku zasilacz chodził na 24V co powodowało, że sporo ciepła wydzielało się na tranzystorze, z tego powodu zastosowałem gigantyczny radiator do chłodzenia drivera,. Następnie myśląc, że zmniejszę napięcie na zasilaczu nieświadomie zwiększyłem do 26 co spowodowało iż spaliło się po 1 diodzie. Mądry polak po szkodzie kupił sobie miernik za 20 zł, sprawdził ledy, dokupił po 1 sztuce, polutował, i świadomy tego co robi zmniejszył napięcie do ok 22V. Wynik driver jest na moim mega radiatorze nieodczuwalnie się grzeje, a sam profil do którego przymocowane są ledy osiąga 33 - 34 stopnie. Aby odgrodzić ledy od wody do profilu przymocowałem po obu stronach kątowniki aluminiowe z marketu i między nie włożyłem zwykłą szybę. Notabene którą wyciąłem z szyby którą zostawili mi szklarze jak wymieniali mi w ramach gwarancji szybę która pękła z niewiadomych przyczyn w dość nowym oknie plastikowym. Wszelkie uwagi mile widziane. Efekt uważam za znakomity, bardzo ładnie świeci, refleksy na dnie, na suficie (na razie akwarium ma tylko koronę) i realny pobór prądu mierzony prostym miernikiem wynosi ok 60W
  19. Fire Fishe już chwilę pływają w moim zbiorniku kupiłem troszkę większe, więc nie było problemu z doborem płci mam układ 1 + 3 samiec już nawet się wybarwił. W momencie zakupu był ledwo łososiowy. Natomiast na perlmutty musiałem troszkę poczekać, ale dostałem F1 i warto było czekać! Kupiłem 8 sztuk mam nadzieje, że nie będą same samce . 2 już dostają barw, ale bardzo ciężko uchwycić to na zdjęciach. BTW mam lustrzankę SONY wie ktoś może jakie ustawienia pomogą zrobić ładne ostre zdjęcie? Ja wczoraj zrobiłem prawie 200 zdjęć, a wybrałem kilka.
  20. Ja bym tam na początek wpuścił kilka pyszczaków 900l to dużo wody. Wkłady daj docelowe ceramika itp. Jak dasz absorbenty jak purigen to utrudni ci start to dajesz potem (zabiera ci między innymi no2 i bakterie nie mają się czym żywić i zdychają, potrzebują mieć trochę czasu aby się rozmnożyć ) Bakterii bym dolał. Jak dolejesz beż pożywki to dodaj pożywkę. Jak z pożywką to nie trzeba. Ja dawałem jbl filterstart. Jak włączysz UV to będziesz zabijał pożyteczne bakterie, na razie się wstrzymaj.
  21. Jest jeszcze jedna opcja: jeden gatunek saulosi z trzema samcami. Będziesz miał minimum 2 maksymalnie wybarwione samce a może i nawet 3 i zawsze będzie się coś działo. A to jakaś mała bitwa, a to pokaz przed pannami. Na pewno nie będzie nudno!
  22. podepnę się Ja również poproszę. Przymierzam się do hydro v 2.0 na pewno się przyda:D Ale dobrze rozumiem, że będzie można to zrobić tak , że dam długie koryto (u mnie raczej z szklane) takie aby po prostu od góry położyć koszyki. Dać jakąś tam przerwę, i niech po spodem sobie płynie rzeka, czy też powinna być przerwa a koszyki i tak minimalnie zanurzone? Kalie próbowałem bo bardzo mi się podoba, ale u mnie bulwa chyba miała po prostu za dużo wilgoci bo zgniła. Ma taką formę, że jest taka jakby spłaszczona bulwa, z której w dół idą takie cienkie korzenie, do góry kwiaty. Nie wiem, może jakby bulwa miała sucho, a tylko te korzonki szły do wilgoci to by rosła?
  23. Dziękuję z zainteresowanie wątkiem. Propozycje piękne. Dzięki! Na razie wygrywa saulosi + FF + perlmutt Nie zamykam jeszcze listy pewne są tylko saulosi. Jeśli ktoś typuję jeszcze jakieś gatunki zapraszam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.