Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam po dłuższym zastoju... Przepraszam, że tak długo zwlekałem ale to praca, dziecko, hm lenistwo nie dało mi okazji przysiąść dobrze do kompa :P


Jak już nie którzy wiedzą po 160l przyszło mi postawić 375l MALAWI. Musieliśmy czekać 7tygodni na baniak i drugie tyle na ukazanie się zdjęć na forum. Nadszedł sądny dzień :)


BANIAK: 375l 150x55x45 lewy bok i front OW, szkło 10mm

PODŁOŻE: piasek kwarcowy kreisel 25kg (ok 80kg w baniaku)

SKAŁY: serpentynit ok 100 kg

FILTR: JBL e1501 na narurowcu i aquael turbo 2000

GRZAŁKA: 300w

OŚWIETLENIE: sama korona DIY , naświetlacze led 12000k 2x10w

TŁO: spienione pcv 3mm wewnątrz


Pysie zamawiałem od sprawdzonego dostawcy MALAWIAN, jak i dziękuję dla Maćka Piwko za kilka demonków;) :


Pseudotropheus demasoni(12szt) docelowo ( same się dotrą;)

Pseudotropheus sp. " elongatus chailosi " Chitande Island F1 (4szt) docelowo (1+2-3)

Metricalima msobo magunga F1 (8szt) docelowo (1+4)

Labidochromis sp. hongi (6szt) docelowo (1+2-3)


Chciałbym mieć ok 20ryb... Zobaczymy jak dalej losy się potoczą haremów. Jeśli Demonki się dotrą i zostanie większa ilość możliwe jest, że zrezygnuję z jednego haremu na rzecz większej ilości demonków.



Po przygodach z 160l baniakiem, nabraniu doświadczenia i odpowiednim podejściu do żony postawiłem 375l. Z końcowego etapu jestem prawie zadowolony bo w końcu zawsze może być lepiej :P

Teraz przedstawię moją podróż w nieznane dotąd dla mnie obciążenie ok 600kg na strop w wieżowcu:D

Baniak, jak to baniak, po dłuższym okresie dostałem taki jaki chciałem. Wymiar pod malawi (głębiej a niżej) , grubość ( choć przy tej wysokości mogłem zrobić z 8mm ale..) i 2 strony OW (baniak stoi w narożniku salonu). Tło jak ktoś nie chce się bawić w 3d to dla mnie lepsza opcja od folii na zewnątrz czy foli gniecionych.

Na dno jak zwykle dałem styropian 1cm, który przykleiłem silikonem akwarystycznym do dna. Jak wiadomo pysie lubią kopać więc rogi styropianu nie będą mi się podnosić. Nie pomyślałem o jednym, wypływanie jedno ale drobinki styro czasem unosiły się na tafli. Dlatego kto będzie odpalał malawi proponuję: dla bardziej kasiastych czarne spienione pcv na dno ( nie będzie widać białego a i nie będzie brudzić tafli) lub mniej zamożnych poliwęglan komorowy 10mm (jest przezroczysty i nie będzie brudzić tafli).


Tak jak pisałem przykleiłem ten styropian, dałem więcej piachu kwarcowego wiedząc, że pysie lubią kopać i standardowo czarny serpentynit. Poszedłem w ilość kryjówek... Nie widać tego na fotach dokładnie ale na żywo wygląda to tak: od prawej wielka, wysoka sterta kamoli, która zniża się ku lewej stronie. Środek jest takim azylem dla zdezorientowanych pysi;). Od lewej także wysoka sterta i zniżająca się ku prawej stronie tylko że krótsza. Grzałka schowana poziomo za prawą stertą kamoli, jak i aquael turbo.


Jak już piszemy o filtracji to dla zakładających MALAWI proponuję SYSTEM NARUROWY na bazie pompy CO. Wiem, wiem pisaliście o tym nie raz, że to niezawodna rzecz ale niestety nie miałem na tyle funduszy i chyba do końca nie byłem psychicznie nastawiony na ten cud techniki. Mój system się sprawdza ale... Po założeniu do kubła narurowca i wrzuceniu jeszcze purigenu wydajność sporo spadła. Co tydzień podmieniam wodę i trzeba niestety wyczyścić mechaniaka co mnie troszkę drażni, jak też i pysie.

System narurowy ogranicza się do minimum grzebanie w baniaku co dla pysi jest jak najbadziej na plus, zostaje jedynie czyszczenie szyb .

W planach mam system korpus 10" + korpus 10" + pompa grundfos alpha 2 + korpus 20"( biolog). Jak na mój litraż myślę, że wystarczy. A najważniejsze kubeł z mechaniakiem pobiera ok 45W, system narurowców na pompie opisanej wyżej 3-18W (pompa ok 3000l/h). Żona będzie zadowolona z rachunków a i spokój pysi bezcenny;). Więc warto zbierać kasiorę:D


Oświetlenie zastosowałem naświetlacze led i nie zamienię na żadne inne. Kupiłem najtańsze na allegro, przerobiłem z kolegą Maćkiem na 12000k i nie trzeba wydawać kasy na POWER-GLO;)

Myślę, że opisałem wszystkie aspekty, które mnie drażnią;)


Dobra wrzucam foty bo i tak mało kto przeczyta moje wypociny:D

Jeśli macie jakieś pytania, sugestie, poprawki to chętnie poczytam, odpowiem;)


Fotki niestety nie odzwierciedlają faktycznego wyglądu baniaka..niestety.. :/

Na żywo nie widać praktycznie niebieskiej poświaty na kamieniach i podłożu a woda jest kryształ. Zapraszam na żywo:) ZDRÓWKO


http://pokazywarka.pl/my61ux/

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Przeczytane, wygląda spoko :) Mało tego, patrze na te zdjęcia, potem na temat wątku, znów na zdjęcia i myślę, że duże te 160 l na tych zdjęciach :P Jak później przeczytałem treść to sprawa się wyjaśniła :)

Graty :)

Opublikowano

Świetna robota. Bardzo mi się podoba, w moim stylu. Dawaj fotki do galerii, chociaż to ostatnie będzie w top20;)

P.S Nie masz problemów z cyrkulacją i zalegającym syfem wśród tylu skał?

Opublikowano

Heya


Dzięki wielkie za pozytywne opinie.


Jeśli chodzi o zaleganie "kupek" między kamolami to...trudno powiedzieć bo nima jak tam zajrzeć;) Troszkę kupek zawija się na środkowej wysepce a filtra sznurkowego 50micro, który jest przed kubłem muszę rozwijać już po 4-5dniach:mad: Dlatego zastanawiam się nad systemem narurowym na bazie pompy CO i już zbieram zaskórniaki za żony plecami8)


Fajny aranż. Możesz coś więcej napisać o tej przeróbce?


Jeśli chodzi o przeróbkę to kupiliśmy z Maćkiem najtańsze naświetlacze, diody led

Dioda LED 10W biała 12000K / 14000K (do akwarium) (3472265479) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img02.allegroimg.pl/photos/400x300/34/72/26/54/3472265479@@AMEPARAM@@02@@AMEPARAM@@34/72/26/54@@AMEPARAM@@3472265479

. U tego samego allegrowicza kupiliśmy też zasilacze do nich. Muszę stwierdzić, że Pan zna się na rzeczy, na tym co sprzedaje i też ma kilka baniaków a przez telefon śmiało chciał mi dać instrukcje do montażu listwy led chłodzonej wodą.

Rozbebeszyliśmy (mój wkład w tą pracę to w większości kibicowanie dla Maćka i wzoszenia toastu piwkiem:D ) naświetlacze, zlutowaliśmy nowe led i zasilacz z pastą termoprzewodzącą i tak powstał naświetlacz nie 6500k tylko 12000k;)

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.