Jump to content

Przesiadka z 160l na 375l MALAWI


Recommended Posts

Witam po dłuższym zastoju... Przepraszam, że tak długo zwlekałem ale to praca, dziecko, hm lenistwo nie dało mi okazji przysiąść dobrze do kompa :P


Jak już nie którzy wiedzą po 160l przyszło mi postawić 375l MALAWI. Musieliśmy czekać 7tygodni na baniak i drugie tyle na ukazanie się zdjęć na forum. Nadszedł sądny dzień :)


BANIAK: 375l 150x55x45 lewy bok i front OW, szkło 10mm

PODŁOŻE: piasek kwarcowy kreisel 25kg (ok 80kg w baniaku)

SKAŁY: serpentynit ok 100 kg

FILTR: JBL e1501 na narurowcu i aquael turbo 2000

GRZAŁKA: 300w

OŚWIETLENIE: sama korona DIY , naświetlacze led 12000k 2x10w

TŁO: spienione pcv 3mm wewnątrz


Pysie zamawiałem od sprawdzonego dostawcy MALAWIAN, jak i dziękuję dla Maćka Piwko za kilka demonków;) :


Pseudotropheus demasoni(12szt) docelowo ( same się dotrą;)

Pseudotropheus sp. " elongatus chailosi " Chitande Island F1 (4szt) docelowo (1+2-3)

Metricalima msobo magunga F1 (8szt) docelowo (1+4)

Labidochromis sp. hongi (6szt) docelowo (1+2-3)


Chciałbym mieć ok 20ryb... Zobaczymy jak dalej losy się potoczą haremów. Jeśli Demonki się dotrą i zostanie większa ilość możliwe jest, że zrezygnuję z jednego haremu na rzecz większej ilości demonków.



Po przygodach z 160l baniakiem, nabraniu doświadczenia i odpowiednim podejściu do żony postawiłem 375l. Z końcowego etapu jestem prawie zadowolony bo w końcu zawsze może być lepiej :P

Teraz przedstawię moją podróż w nieznane dotąd dla mnie obciążenie ok 600kg na strop w wieżowcu:D

Baniak, jak to baniak, po dłuższym okresie dostałem taki jaki chciałem. Wymiar pod malawi (głębiej a niżej) , grubość ( choć przy tej wysokości mogłem zrobić z 8mm ale..) i 2 strony OW (baniak stoi w narożniku salonu). Tło jak ktoś nie chce się bawić w 3d to dla mnie lepsza opcja od folii na zewnątrz czy foli gniecionych.

Na dno jak zwykle dałem styropian 1cm, który przykleiłem silikonem akwarystycznym do dna. Jak wiadomo pysie lubią kopać więc rogi styropianu nie będą mi się podnosić. Nie pomyślałem o jednym, wypływanie jedno ale drobinki styro czasem unosiły się na tafli. Dlatego kto będzie odpalał malawi proponuję: dla bardziej kasiastych czarne spienione pcv na dno ( nie będzie widać białego a i nie będzie brudzić tafli) lub mniej zamożnych poliwęglan komorowy 10mm (jest przezroczysty i nie będzie brudzić tafli).


Tak jak pisałem przykleiłem ten styropian, dałem więcej piachu kwarcowego wiedząc, że pysie lubią kopać i standardowo czarny serpentynit. Poszedłem w ilość kryjówek... Nie widać tego na fotach dokładnie ale na żywo wygląda to tak: od prawej wielka, wysoka sterta kamoli, która zniża się ku lewej stronie. Środek jest takim azylem dla zdezorientowanych pysi;). Od lewej także wysoka sterta i zniżająca się ku prawej stronie tylko że krótsza. Grzałka schowana poziomo za prawą stertą kamoli, jak i aquael turbo.


Jak już piszemy o filtracji to dla zakładających MALAWI proponuję SYSTEM NARUROWY na bazie pompy CO. Wiem, wiem pisaliście o tym nie raz, że to niezawodna rzecz ale niestety nie miałem na tyle funduszy i chyba do końca nie byłem psychicznie nastawiony na ten cud techniki. Mój system się sprawdza ale... Po założeniu do kubła narurowca i wrzuceniu jeszcze purigenu wydajność sporo spadła. Co tydzień podmieniam wodę i trzeba niestety wyczyścić mechaniaka co mnie troszkę drażni, jak też i pysie.

System narurowy ogranicza się do minimum grzebanie w baniaku co dla pysi jest jak najbadziej na plus, zostaje jedynie czyszczenie szyb .

W planach mam system korpus 10" + korpus 10" + pompa grundfos alpha 2 + korpus 20"( biolog). Jak na mój litraż myślę, że wystarczy. A najważniejsze kubeł z mechaniakiem pobiera ok 45W, system narurowców na pompie opisanej wyżej 3-18W (pompa ok 3000l/h). Żona będzie zadowolona z rachunków a i spokój pysi bezcenny;). Więc warto zbierać kasiorę:D


Oświetlenie zastosowałem naświetlacze led i nie zamienię na żadne inne. Kupiłem najtańsze na allegro, przerobiłem z kolegą Maćkiem na 12000k i nie trzeba wydawać kasy na POWER-GLO;)

Myślę, że opisałem wszystkie aspekty, które mnie drażnią;)


Dobra wrzucam foty bo i tak mało kto przeczyta moje wypociny:D

Jeśli macie jakieś pytania, sugestie, poprawki to chętnie poczytam, odpowiem;)


Fotki niestety nie odzwierciedlają faktycznego wyglądu baniaka..niestety.. :/

Na żywo nie widać praktycznie niebieskiej poświaty na kamieniach i podłożu a woda jest kryształ. Zapraszam na żywo:) ZDRÓWKO


http://pokazywarka.pl/my61ux/

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Przeczytane, wygląda spoko :) Mało tego, patrze na te zdjęcia, potem na temat wątku, znów na zdjęcia i myślę, że duże te 160 l na tych zdjęciach :P Jak później przeczytałem treść to sprawa się wyjaśniła :)

Graty :)

Link to comment
Share on other sites

Heya


Dzięki wielkie za pozytywne opinie.


Jeśli chodzi o zaleganie "kupek" między kamolami to...trudno powiedzieć bo nima jak tam zajrzeć;) Troszkę kupek zawija się na środkowej wysepce a filtra sznurkowego 50micro, który jest przed kubłem muszę rozwijać już po 4-5dniach:mad: Dlatego zastanawiam się nad systemem narurowym na bazie pompy CO i już zbieram zaskórniaki za żony plecami8)


Fajny aranż. Możesz coś więcej napisać o tej przeróbce?


Jeśli chodzi o przeróbkę to kupiliśmy z Maćkiem najtańsze naświetlacze, diody led

Dioda LED 10W biała 12000K / 14000K (do akwarium) (3472265479) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img02.allegroimg.pl/photos/400x300/34/72/26/54/3472265479@@AMEPARAM@@02@@AMEPARAM@@34/72/26/54@@AMEPARAM@@3472265479

. U tego samego allegrowicza kupiliśmy też zasilacze do nich. Muszę stwierdzić, że Pan zna się na rzeczy, na tym co sprzedaje i też ma kilka baniaków a przez telefon śmiało chciał mi dać instrukcje do montażu listwy led chłodzonej wodą.

Rozbebeszyliśmy (mój wkład w tą pracę to w większości kibicowanie dla Maćka i wzoszenia toastu piwkiem:D ) naświetlacze, zlutowaliśmy nowe led i zasilacz z pastą termoprzewodzącą i tak powstał naświetlacz nie 6500k tylko 12000k;)

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • @lukBB jakiej zaprawy do tego używałeś? Jakaś gotowa w wiaderku?
    • Dzięki @Bastian  Faktycznie całkiem nieźle się to prezentuje  
    • Z Bielska, masz blisko do Imricha Fuljera, to co prawda już Slowacja ale ryby beda od sprawdzonego i dobrego hodowcy
    • Na początek, przy tak licznym składzie odpuściłbym Demasoni. Ryba niewątpliwie piękna, agresywna, ale za razem dość delikatna. Esterki dorzuć do podstawowego składu. Jeśli chodzi o kolor czerwony, odpuść Hongi, ciężko dostać oryginały, a odmiana Sweden jest nieprawilna (coś jak Saulosi coral) Rozważ C. borleyi Kadango, do tego litrażu bardzo spoko. No i proponuję dorzucić N. Livingstonii lub Venustus dla kontroli narybku. Livi widowiskowo poluje EDIT Aha... a robiłeś już rekonesans gdzie kupisz ryby? Straszna lipa ostatnio się zrobiła🤔 Zaporowy Tan-Mal, jakieś resztki u Stusia, Malawian...? Nawet Malawi Śląsk się zlikwidował.
    • Witam.  Z racji tego, że zbliżam się powoli (bardzo powoli😉) do momentu zarybiania proszę o pomoc. Taki must have od którego chciałbym zacząć i kompletować do niego resztę gatunków: 1. Melanochromis chipokae 2. Pseudotropheus crabro 3. Metriaclima sp. 'msobo' Magunga 4. Labeotropheus trewavasae 'Marmalade cat' 5. Chindongo demasoni 6. Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' 7. Metriaclima fainzilberi 'Maison Reef' 8. Pseudotropheus sp. acei itungi Jeżeli nie pojawi się jakaś ciekawsza alternatywa to zastanawiam się jeszcze nad: 9. Labidochromis sp. 'perlmutt' 10. Pseudotropheus cyaneorhabdos 'Maingano Island' Jeżeli nigdzie nie dostanę M. Chipokae to wchodzi w grę jeszcze M. Loriae lub M. Lepidiadaptes. Pozostaje jeszcze kwestia koloru lub chociaż odcienia czerwonego o który ciężko u mbuny. Mam do wyboru: 11. Metriaclima estherae 12. Labidochromis sp. Hongi 13. Lodotropheus sprengerae Przestudiowałem podobne tematy lecz w porównywalnym litrażu zwykle pływają drapieżnik lub też pniektóre tematy były sprzed x lat. Może trochę odświeżę zagadnienie. Starałem się tak dobrać obsadę aby nie było bardzo podobnych samców i samic z różnych gatunków. Zbiornik planuję mocno zagruzować. Jeżeli chodzi o kwestie żywieniową to pokarm tak dobiorę aby wszystkim było dobrze🙂 Jeżeli macie jakieś spostrzeżenia, propozycje zmian lub twierdzicie, że to w ogóle nie zagra to śmiało piszcie, kompletuję załogę po raz pierwszy i doświadczenie mam rzadne tylko przeczytana teoria🙂 Ps. Planuję kupić młode ryby, w zależności od gatunku ok 10-15 szt. Potem jak natura nie zrobi swego to będzie redukcja.
    • Tak na oko może się okazać, że nie będzie potrzebny wtedy żaden cyrkulator i właściwie tylko ten filtr będzie zapewniał czystość i ruch wody. Jak dla mnie nie brzmi to przesadnie. 
    • Witam wszystkich. Planuję do akwarium Glossy 260 l zainstalować jako jedyny filtr Aquaela Hypermax 4500 BT. Czy jeżeli filtr będzie ustawiony na 50% mocy nie zrobi pralki w akwarium? Czy ktoś z was ma też taki filtr w akwarium 240 litrów?
    • Ale z czasem sam pewnie wyciągniesz wnioski i nabierzesz doświadczenia.  Dbaj o ryby, obserwuj, ucz się:) Najważniejsze , żeby Tobie się podobało  i jeśli sprawia Ci przyjemność oglądanie Twojego dzieła to jest sukces jak 20:0  Nie każdy ma "ekskluzywne" wyposażenie akwarium. Ja mam też skromnie. A najważniejsza dla mnie jest "komunikacja" a wręcz więź z rybami. Uwielbiam je głaskać, one też to lubią. Moja córka aż skacze z radości gdy może włożyć rękę do akwarium. A najlepsze jest to, że konkretne ryby lubią moją córkę podgryzać i dają się głaskać.  Co tam tło czy dekoracje?  Powodzenia 
    • Kiedyś na turnieju mój kolega przegrał pierwszego dnia wszystkie gry w maksymalnym stosunku, 0:20. Drugiego dnia znów przegrał, ale w stosunku 1:19 i ujął to tak: zauważam progres, ale mnie on nie zadowala.  Ty na szczęście nie przegrywasz 0:20, postęp też jest, ale moim zdaniem niezadowalający. Cztery gatunki do 300l to dużo nawet przy optymalnym wystroju, a Twoje gruzowisko, choć ładne, to jest za małe. 
    • Pan Jacek Stuś - https://pielegniceafrykanskie.pl/
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.