Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Chcialem sie dowiedziec, czy wg. was spisze sie takie rozwiazanie.


Chodzi o prostote i estetyke.


Pompa jvp mialaby za zadanie zrobic ped wody wzluz przedniej szyby, zakrecilby on po drugiej stronie i zostal wsparty wyplywem z unimaxa, a calosc konczyla by sie spowrotem po stronie gdzie jest pompa, ale woda zostalaby zachamowana scianka z pcv gdzie bylby wlot do kubla.


Na rysunku w sposob prosty to przedstawilem.

Calosc niezbyt skomplikowana, chcialem sie dowiedziec, poki co na sucho bez prob w baniaku czy takie cos moze dzialac?



2ee59d61.jpg

Opublikowano

Tak jak napisałeś jest to prostota. Ale w Twoim przypadku nie zda to egzaminu. Dlaczego ano dlatego że Unimax nie da rady wyczyścić wszystkiego. Jak na takie akwa czyli 150cm musisz miecz filtr wewnętrzny+ gąbka. Mając zbiornik 150cm był wewnętrzny z gąbką obieg wody wzmacniałem jvp-kiem.. Zauważyłem że tak jest u mnie przy moim wystroju najlepiej.

Opublikowano

Kolego nie ma reguły na właściwą cyrkulację w akwarium.

Najlepiej przetestuj to na swoim zbiorniku i dojdziesz to ideału metodą prób i błędów.


A co z filtracją mechaniczną ?

Opublikowano

W tym poscie pytalem, czy kubel+ cyrkulator wystarczy.

http://forum.klub-malawi.pl/375l-kubel-cylkulator-t21524.html


Wyszlo,ze unimax przy sredniej obsadzie powinien sobie poradzic.

Myslalem, ze dam prefiltr i w polowie zrobie z niego mechaniczny polowa biolog. W sensie na gorze gabki, ktore bym czesciej myl, a biologa ponizej rzadziej.

Mysle,ze wystartuje na takim setupie,a docelowo jak nie bedzie ogarniac to wsadze wewnetrznego?

--

W zasadzie mam dwa cylkulatory. Jeszcze ten mniejszy jvp to nim moge zrobic konkretniejszy wir jakby ten byl za maly.

Opublikowano

Na początek możesz tak zrobić. Praktyka pokaże czy to da rade, czy może nie. Naprawdę okaże się to w praktyce. W moim temacie o tworzeniu akwa, wyjaśniam, że tak też postanowiłem funkcjonować. Trzeba jednak pamiętać, że wstępny prefiltr przed kubłem będzie trzeba częściej obsługiwać, żeby zbyt długo syf nie zalegał, bo jednak brudzi wodę.


Ja bym twój projekt obrócił, zasys kubła zostawiłbym tam gdzie jest, i w tym samym miejscu dal wylot z kubła wzdłuż tylnej szyby. Cyrkulator ustawiłbym po przeciwnej stronie niż jest. Twoje obecne rozwiązanie może dość szybko zasysać wodę, która właśnie wyleciała z filtra. CO nie znaczy, że jest do bani.

Opublikowano

Może oczywiście być i na samym kuble, ale w praktyce oznacza to rutynowe odmulanie oraz otwieranie kubła do czyszczenie. A to zawsze (teoretyczna) możliwość jakiegoś rozszczelnienie i dodatkowa robota przy podmianach. Sprawdzł praktyce co ci się bardziej opłaca.

Opublikowano

Tak zrobie.

W zasadzie i tak planuje cotygodniowe podmiany, wiec przy okazji odmulanie.

Czyscic prefiltr moge czesto, choc nie lubie moczyc rak niepotrzebnie stresujac ryby.

Wystartuje na takim setupie bo i tak na poczatku mieszkancow bedzie malo, stopniowo dokladanych.

Jak zbiornik nabierze tempa i stwierdze,ze kubel sie brudzi albo zabiera mi to zbyt wiele czasu to wloze mechaniczny.


Misiek mam prosbe, moglbys jakos to dokladniej opisac. Bo nie wiem dokladnie jak z tym wyjsciem biorac pod uwage planowane wklejenie plexy.

Opublikowano
Na koniec taka prośba, używaj polskich znaków.


Jestem moderatorem na paru forach o innej tematyce i 'wiekszej ogladalnosci' nigdy nie wymagalem tego, bo przyjelo sie juz dawno w srodowisku internetowym,ze nie jest to wymagane. Rozumiem bledy ort. ale takie cos kogos jeszcze razi?


Chyba, ze powod do czepiania sie o byle co to rozumiem.

Opublikowano

Pisanie bez polskich znaków to również błąd ortograficzny (przysłowiowa laska i łaska niby nic a jaka różnica ;)) i dla mnie to nie czepianie ale lenistwo piszącego.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.