Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

potrzebuję pomocy doświadczonych osób bo moja własna "głupota" może zaraz pozbawić żywota 12 pięknych Saulosi.

Zaczęło się od walki z okrzemkami- ponad 2 m-ce częstych podmian wody, czyszczenie i wypalanie na słońcu kamieni, skrobanie szyb. Żal mi było mieszkańców akwa bo co sobie pokopały i urządziły po swojemu to podmianka i znów kamienie do czyszczenia. Walka trwała aż woda zrobiła się zielona. (czemu ja wtedy nie zajrzałam na forum ????) Decyzja - restart. Mam małe akwa na kotnik - 33l. Poszła woda z kranu (odstała 24h) + eskalarin i rybki przeniesione. Nie włożyłam jeszcze filtra są tylko na napowietrzaczu. Sytuacja od wczoraj. Dziś zauważyłam, że woda mętnieje.

W tym czasie, duże akwa wyszorowane. Nowe kamienie wygotowane, piach wygotowany. W zasadzie już dziś ułożyłam wszystko ale nie mogę zalać bo struktura kamieni wymagała udziału silikonu akwarystycznego (co by coś nie spadło i nie przygniotło Saulosi). Woda już stoi od wczoraj i czeka na swoją kolej. Jednak nie mam 2-4 tyg na cykl azotanowy bo mi się zaduszą na tym skromnym metrażu 33l. Co robić?

Od razu dodam, że filtr również wyparzony i wymyty ( w końcu to była walka z okrzemkamki)

Mam głęboką nadzieję, że uda Wam się jakoś mi pomóc. I z góry dziękuję za każdą wskazówkę. Co do gromów na mnie o braku doświadczenia i "głupocie" to jestem w pełni jej świadoma - teraz chcę ratować mój narybek tym bardziej że jedna samica znów ma tarło.

Opublikowano

Jedyne rozsądne wyjście to podłączenie filtrów (opisz jaką masz filtrację) i wlanie do akwa kilku ampułek prodibio biodigest (jakiej wielkości jest akwa). Silne napowietrzanie, głodówka przez 3 dni, kontroluj parametry.

Zajrzyj do FAQ aby uniknąć kolejnych błędów;).

Poczytaj wątki o okrzemkach.

Opublikowano

Tak, ale mnie już nie chodzi o likwidację okrzemków. Tylko o szybki restart. Teraz 12 Saulosi męczy się w akwa 33l.

Duże akwa będzie dopiero jutro zalane. Filtr - Aquael FZN3 kaskada. Mam podłączyć ten filtr na te 33l? i przeczekać 2 tyg? Przeżyją w tej ciasnocie? Póki co jakoś sobie radzą ale to dopiero od wczoraj.

Opublikowano

Filtr niech chodzi w małym, jak zalejesz duże (ile litrów?) dolej uzdatniacza; wyrównaj temperaturę; przełóż ryby i filtr (czym jest wypełniony?); a co dalej już napisałem.

podłączenie filtrów (opisz jaką masz filtrację) i wlanie do akwa kilku ampułek prodibio biodigest (jakiej wielkości jest akwa). Silne napowietrzanie, głodówka przez 3 dni, kontroluj parametry.
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Filtr jest wypełniony gąbką. Już go podłączam do małego akwa. Duże ma 112 l. Wielkie dzięki za uratowanie mojego narybka.

Opublikowano
Filtr jest wypełniony gąbką.

Ta kaskada da redę z filtracją biologiczną ale musi być wypełniona porządną ceramiką, polecam zakupić Matrix firmy Sachem. Na końcówkę wlotu do kaskady załuż gąbkę będzie działać jako prefitr i nie będzie trzeba czyścić filtra, wystarczy wyczyścić co tydzień prefiltr. Jak twoje akwa ma 112l to maksymalna obsada to docelowo 1+4 saulosi.

-------------------------------

Musisz to zrobić już jutro.

Opublikowano

Podsumowując:

Filtr do małego podłączony. Jak jutro zaleję duże akwa (woda już stoi od dwóch dni) to po podaniu uzdatniacza mogę przekładać rybki. A może dobrze by było wykorzystać wodę z małego? Hm...

Jutro też udam się po wkład do filtra. Czytałam o prodibio biodigest - zdania są podzielone. Żałuję że zdecydowałam się na ten restart. Akwa zakładałam w listopadzie 2012 i bez żadnego problemu wszystko szło dobrze. Narybek był młodziutki. Wiem, że muszę zredukować. Czekałam do momentu wzrostu na tyle abym mogła określić płeć. I z trzy tygodnie temu jeszcze jeden samiec postanowił się ujawnić. Teraz jak uda się utrzymać tarło to zrobię porządek.

Jeszcze raz wielkie dzięki.

Opublikowano

Ilonek napisał Ci eljot , przeczytaj FAQ tam dowiesz się , że żeby wsadzić do większego baniaka ryby musi się w nim zamknąć cykl azotowy ( z tego co napisałaś to w nim wsio jet świeże,a nie musiałaś wyparzać piachu czy kamieni ze starego baniaka było w nim sporo bakterii które ułatwiłby Ci teraz start baniaka na nowo). Na razie trzymaj te rybki w małym baniaku oszczędnie karm, żeby nie zgromadziły się w nim niebezpieczne azotany i azotyny czy nie daj bóg amoniak. Na start proponuję dodanie tetry safe start za pomocą tego środka szybko zasiedlisz zbiornik bakteriami nitryfikacyjnymi. Ażeby wiedzieć czy zamknął Ci się cykl azotowy potrzebne Ci będą testy na no2 i no3 plus wiedza z FAQ.

Powodzenia i nie śpiesz się z niczym .....

Opublikowano
Czytałam o prodibio biodigest - zdania są podzielone.
Masz jakieś negatywne opinie o tych bakteriach? wiele osób dzięki nim uratowało sytuację podobną do twojej.
Opublikowano

Pewnie czekają Cię kolejne rewelacje to pewnie cykl trochę potrwa. Ja zakładając akwarium zbyt wcześnie wrzuciłem ryby i co prawda przeżyły i mają się dobrze... ale. Gdy NO3 rosło nie mówiąc o tym jak wysokie było NH3 i NO2 umęczyłem się z tym, że głowa mała. Co tydzień podmiana 25% wody, a co drugi dzień po 10-15%. Zamontowałem deszczownicę która umieszczona była ok 5 cm nad lustrem wody, żeby zapewnić dobre napowietrzanie. Po podmianach podawałem bakterie Easystart firmy Easy Life - polecam bo to same bakterie bez pożywki... pożywki w wodzie wtedy było, aż nadto. No i oczywiście ograniczone karmienie. Na szczęście nic mi nie zdechło a ryby ocierały się o dno tylko kilka dni. Przy tej całej akcji pomógł tez filtr biologiczny, który o zgrozo kupiłem dopiero po ok 2 tygodniach jak już ryby pływały w akwarium.

Powodzenia.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.