stan Opublikowano 23 Czerwca 2013 #21 Opublikowano 23 Czerwca 2013 U mnie woda w kranie wręcz śmierdzi ( chlor nie chlor nie wiem ) ale po dodaniu uzdatniacza zapach od razu znika,bałbym się jak cholera centralnie ją pakować do baniaka. Zresztą woda i tak stoi kilka lub nawet naście godzin w kuwecie żeby soda ładnie się rozprowadziła.
MBUNARIUM Opublikowano 23 Czerwca 2013 #22 Opublikowano 23 Czerwca 2013 Dokładnie tak jak eljot12 pisze, przy dojrzałej filtracji biologicznej można robić podmianę 100% i nic się nie stanie. Tak, w wodzie pływają bakterie ale to znikoma ilość w porównaniu z tym, co siedzi w mikroporach strukturalnych we wkładach filtrowych, zwłaszcza ze niektórzy stosują UV-auki, a wiadomo ze to zabija wszystkie bakterie i jakoś mają dojrzałe akwaria Jeśli równowaga nam rozchwiewa po podmianie, to na 100% mamy delikatną i niestabilną biologię. Pozdrawiam Przy pyszczakach można podmienić 80-100% wody i nic się nie stanie przy dojrzałym zbiorniku i dobrze działającej filtracji .
eljot Opublikowano 23 Czerwca 2013 Autor #23 Opublikowano 23 Czerwca 2013 Przy pyszczakach można podmienić 80-100% wody i nic się nie stanie przy dojrzałym zbiorniku i dobrze działającej filtracji . To może kolego opisz jak to robisz i jakie masz parametry wody w kranie, bo nie tylko związki przemiany materii mogą szkodzić rybom.
Slawek-meszek Opublikowano 23 Czerwca 2013 #24 Opublikowano 23 Czerwca 2013 Przy pyszczakach można podmienić 80-100% wody i nic się nie stanie przy dojrzałym zbiorniku i dobrze działającej filtracji . Kolejna odważna wypowiedz, na pewno poparta doświadczeniami i badaniami tak ?
MBUNARIUM Opublikowano 23 Czerwca 2013 #25 Opublikowano 23 Czerwca 2013 To może kolego opisz jak to robisz i jakie masz parametry wody w kranie. pH 8 , temperatura wlewanej wody kilka stopni niższa niż w akwarium . U mnie woda nie jest chlorowana . Jak mam możliwość to wymieniam jakieś 80% wody tygodniowo . Po takiej podmianie ryby czują się świetnie. W kotnikach podmieniam 3 x 50 % w tygodniu , aby zapewnić narybkowi prawidłowy i zdrowy wzrost a także odpowiednie wybarwienie. PS.Jakiś czas temu znalazłem informacje w internecie , że również znany hodowca ryb z Jeziora Malawi Andrzej Szulc wymienia 80 % wody bo jest to jego zdaniem potrzebne dla ryb z Malawi .
eljot Opublikowano 23 Czerwca 2013 Autor #26 Opublikowano 23 Czerwca 2013 Czyli twoja kranówa jest idealna do malawi, czego nie można powiedzieć o większości wody w naszym kraju.
Maciej Opublikowano 23 Czerwca 2013 #27 Opublikowano 23 Czerwca 2013 Rozumiem, że po jakiejś chorobie ryb (leki) robi się podmianę rzędu 50% ale o podmianach 80-100% w życiu nie słyszałem ani nigdzie takiego info nie przeczytałem. Raffy, MBUNARIUM jeżeli zagwarantujecie mi zwrot kosztów obsady bądź nową, możliwe, że się skuszę na sprawdzenie Waszej teorii "spiskowej"
Raffy Opublikowano 23 Czerwca 2013 #28 Opublikowano 23 Czerwca 2013 Mbunarium, skąd jesteś? Bo to ważne, byśmy wiedzieli gdzie płynie dobra woda W Gdańsku też czasem walę z kranu, nie ma nawet białej zawiesiny - nawet wręcz ludzie z kranu piją prosto.
tomaszr2005 Opublikowano 23 Czerwca 2013 #29 Opublikowano 23 Czerwca 2013 Panowie temat wody wodociągowej jest jest bardziej złożony. W jednym temacie nie da się opisać każdej wody. Wracając do podmian kilka lat temu ktoś pisał, nie pamiętam kto, że lał kranówkę prosto do akwarium. Zawsze było ok, ale tylko raz coś się stało. Stracił z tego powodu kilka ryb. Podobnie było u mnie, tylko obyło się bez strat. Mianowicie w tamtym tygodniu dowiedziałem się że u mnie woda jest z górnej warstwy oligoceńskiej. Podobno jest jedną z najlepszych wód do spożycia w kraju. Informacja jest potwierdzona przez osobę, która zawodowo zajmuje się badaniem wody w Polsce. Jest tylko jedno ale, raz lub dwa razy do roku wodociągi coś wlewają do wody na przeczyszczenie instalacji. Nie wiem jak jest gdzie indziej w Polsce, ale mogę tylko przypuszczać że jest podobnie. Ja właśnie trafiłem za dwa lata temu na takie czyszczenie. Tak jak już pisali koledzy chlor nie jest największym problemem. Przecież podmiany wody robi się do ilości NO3 w akwarium i poniekąd DOC. U mnie NO3 przed podmianą ma ok 5pm, testy kropelkowe przed testem skalibrowane. Jak nie przesadzimy z ilością ryb w akwarium, przecież Jesteśmy pasjonatami, a nie hodowcami to po co cyklicznie robić podmiany powyżej 50%. Pomijając oczywiście Tych co w kranie mają wysokie NO3. Startując akwarium miałem ok 20% dojrzałej wody i oczywiście dojrzałe filtry. 80% wody było prosto z kranu. Jestem pewien, że można wymienić powiedzmy te 80% wody. Monitorowałem akwarium skalibrowanymi testami, biologia była nie zachwiana przez miesiąc. Pozdrawiam. 1
paputek25 Opublikowano 23 Czerwca 2013 #30 Opublikowano 23 Czerwca 2013 W zbiornikach hodowlanych przeważnie jest czyste szkło, bez żwirku piachu itd, i filtr mechaniczno - bio , czy przy 80% podmiance wody biologia z samego filtra jest w stanie zapewnić równowagę zbiornikowi ?
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się