Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

pytanie do doświadczonych sumpowców.

założmy, że jak wspomniałem powyżej otwieram zawór w ściance z kominem i spuszczam wodę.

jeśli założe, że zwiększe wtedy przepływ pompy to teoretycznie do momentu aż ubędzie wody tyle ile wynosi pojemność rzeczywista sumpa (w komorze technicznej domniemam bedzie najszybszy spadek poziomu) to bez problemów będzie ona spietrzana i bedzie zalewac komin?

moglbym wtedy precyzyjnie okreslic ile podmieniam ale oczywiscie do momentu takiego aby nie zapowietrzyc pompy.


albo wersja jak powyzej ile spuszczam jednoczesnie nalewam

Opublikowano

Daniel, znam :P tam była szyderka. ;)


KsiązeKluska, moim zdaniem utrudniasz sobie życie, dlatego że nie będziesz w stanie schynchronizować pracy pompy w komorze pompy w sumpie, ze zrzutem wody do ścieku i prędzej czy później doprosisz się awarii.

Zakładam, że skoro tak kombinujesz to nie masz odpływu w szafce poniżej sumpa. ;)

Ja ten problem rozwiazałem inaczej, bo ja mam beczkę na wodę w szafie, ale opiszę Ci jak bym to zrobił na Twoim miejscu. Zakupiłem komputer Aqua Reef Meter z allegro. I on to robi za mnie.

Otóż:

1. W sumpie w komorze pompy jest histereza poziomu wody między max a min, gdzie min jest bezpiecznym minimalnym poziomem podczas pracy pompy obiegowej, a max maksymalnym dopuszczalnym poziomem wody podczas pracy pompy, zakładającym że jak wyłaczymy pompę to nadal sump będzie zdolny przyjąć całą wodę z góry. U mnie ten zakres to ~30l.

2. ARM wyposażony może być w pływaki poziomu wody zwierające. Montujesz te pływaki, jeden na wspomnianym poziomie min, drugi na ustalonym max.

3. Na kompie ustawiamy na wejsciu dajmy na to 4, godziny dzienne, oraz warunek że jeśli parametr RO=on wtedy włącz prąd (dodatkowa pompa wypompowująca wodę). Dodatkowo opóźnienie D>on na Xmin (tyle ile potrzeba dolewce na dolanoe wody).

4. Na wyjsciu 5 ustawiamy godziny dzienne, z warunkiem RO=off, wtedy załącz wejscie 5 (elektrozawór dolewającu wodę). Oraz dodatkowo opóźnienie załączenia D>on Xmin (tyle minut ile potrzebuje pompa dodatkowa na wypompowanie wody z tej komory z poziomu max do min).

5. Wtedy gdy woda jest na max, zatopione oba pływaki, włacza nam się pompa i wypompowuje wode z komory do poziomu min, pompa obiegowa i akwa cały czas chodzi, następnie pływaki się wynurzą i nastąpi dolewanie wody.


I tak w kółko w godzinach dziennych, czy wtedy jak jesteś w domu, jakkolwiek. Dwa węże, 10mm odpływ, 6mm od osmozy dopływ wody. Gra i chuczy. Śledzenie procesu na diodach pod wyświetlaczem.

Dodatkowo sterujesz światłem, masz temp i np ph i inne parametry. A wszystko niedrogo.

I jest to rozwiązanie bezpieczne na zaniki napięcia oraz na awarie pompy wylewającej wodę. Jedynie elwktrozawór możnaby zdublować ( oczywiście model ZZ zawsze zamknięty).

Opublikowano

dzieki za info

ale chciałbym zastosować najprostsze łopatologiczne metody bez elektroniki


czyli wychodzi, ze najprosciej zrobic otwor w boku akwa i zwykłe chlup do scieku(grawitacyjnie) na wyłaczonej pompie, a pozniej siuuup swieza woda do akwa i właczamy pompkie;)

z sumpa nie mam mozliwosci grawitacyjnie odprowadzic do scieku - no chyba ze jakims cudem udałoby mi sie uzyskac odpowiedni skos

akwa jest w przygotowaniu wiec musze decyzje co to otworow podejmowac teraz


czy w ogóle ktos slyszal zeby dobre przeloty (aqua medic) kiedys komus sie rozciekły? nie chciałbym mieć powiedzmy 800l na podłodze;)

Opublikowano

Możesz i tak, ale nie widzę sensu woercenia w akwa jak masz sumpa. Chyba to trochę bez sensu. Skoro piszesz że akwa jest w przygotowaniu to tym bardziej zrobiłbym to dobrze. Przecież to na lata...

  • 5 miesięcy temu...
Opublikowano

Chciałbym lekko odświeżyć temat.

Właśnie jestem na etapie instalacji hydrauliki i mam pytania:

1. Które właściwie rurki trzeba kleić, a które wystarczy na wcisk? Czy w przelotach też kleimy rury? tak ciężko wchodzą bez niczego, że nie wyobrażam sobie jak tam jeszcze klej wejdzie.

W ogóle widzę, że mam rurki od dwóch producentów GAMRAT i LARETER. Obie fi32x1,6, obie wg tego samego DIN, ale chyba inaczej stolerowane. Te drugie ciaśniej wchodzą. W przeloty strasznie ciasno.

2. Rusy wchodzące do sumpa dobrze byłoby mnieć demontowalne. Dać dwuzłączki z uszcelką, czy np. zastosować na końcach węże, które można podgiąć.

3. Sam wylot zostawić np. kolanko, czy wkleić rurę i ją na ciepło spłaszczyć robiąc dyszę? Locline trochę drogi a poza tym mam fi32 więc musiałbym redukować średnicę

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
    • @Any1977b zachęcam do opisania swojego projektu oświetlenia w dziale DIY - zaczarowany ołówek, na pewno będzie przydatne.
    • Można jak najbardziej,chociaż ja przez lata mając morskie 560l. Zrobiłem lampę na arduino,sterowanie telefonem z apki,6 kanałów więc sporo kolorów,sterowanie wiatrakami w lampie i ustawienie temperatury włączenia.profil alu 160cm i ponad 140 diód power led z soczewkami.sprawdzała się świetnie,teraz przebudowa na malawi.polecam,efekt ustawiasz z telefonem z ręku :)
    • Hej, poniżej zdjęcie mojej największej samicy saulosi. Zwrócicie uwagę na kwadratowy obrys brzucha. Jest ona najbardziej aktywna i wydaje mi się, podczas karmienia zgarnia najwięcej pokarmu. Inne ryby mają normalne sylwetki. Karmię tylko spiruliną 36% tropicala, dwa razy dziennie, szczypta pokarmu. Takie pytania: 1. Czy ktoś ma jakiś cwany sposób aby równomiernie karmić stadko i żeby mniejsze i słabsze ryby miały zagwarantowany w miarę równy udział? 2. Czy taki kwadratowy brzuch jest groźny dla zdrowia tej konkretnej ryby? Z góry dzięki za pomoc.
    • Można, ale jest trochę zabawy. Wiecej tutaj https://forum.klub-malawi.pl/topic/25011-sterownik-led-leddimmerpro-v5/page/5/#comment-392990
    • Witam Czy na tym sterowniku można zbudować belkę na diodach power led z opcją świt zmierzch? Może ktoś z forumowiczów posiada taką konfigurację
    • Remont mają czy cuś. Jeśli jest info, że oferta będzie po zakończeniu prac to trzeba czekać niestety na zakończenie prac. Czy jest sens? To Twoja decyzja, może przedzwoń do nich.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.