Jump to content

projekt 910 z sumpem


Recommended Posts

Witam,

mam na imię Wojtek i jest to mój pierwszy post na tym forum.

Z akwarystyką mam styczność praktycznie od dziecka, potem było dłuuuuga przerwa, po której poświęciłm trochę czasu na holendry. Ostatnio jednak upraw roślin zaczęła mnie już nudzić i przestawiłem się na pielęgnice. Co prawda jeszcze nie Malawi, ale SA i BW, ale .... obecnie jestem na etapie projektowania akwarium 910l 200x65x70h i wcale nie wykluczone, że będzie to biotop Malawi, bo coraz bardziej mnie ciekawi.


Ale do rzeczy. Na etapie projektowania najtrudniejszą rzeczą do ogarnięcia dla mnie jest filtracja. Do tej pory używałem kubełków + wewnętrznych gąbkowych, no ale przy takim litrażu zdecydowałem, że będzie sump i komin wklejony wewnątrz.


Zakładam przekrój komina 10x20. Chyba da się swobodnie zamocować 3 rurki?

Jaka powinna być wysokość komina i optymalne przekroje rur?


Sump 200l (100x50x40h) będzie stał pod akwarium. O ile poszczególne przegrody ogarniam, to prosiłbym o pomoc w obliczeniu ostatniej komory pompy. Pompa będzie od CO, na zewnątrz akwarium, jaką sugerujecie?

Chciałbym jeszcze zrobić automatyczne uzupełnianie wody w tej komorze. Zawór spłuczkowy, to chyba przeżytek, może jakieś sensory?


Wiem, że wiele informacji na temat sumpa jest już na tym forum. Z resztą szukając ich właśnie tu trafiłem. Jednak liczę na pomoc i odpowiedź na moje pytania.

Link to comment
Share on other sites

dzięki za linka, przeanalizuję dyskusję w tym wątku.

Nie dostałem zbyt wielu odpowiedzi, nie wiem, czy źle zadałem pytania, zbyt ogólnie, ale jak się jest laikiem w tych sprawach, to jest wiele niewiadomych i praktycznie pyta się o wszystko. Strasznie mnie nakręcil temat sumpa i muszę go ogarnąć :-)

A może po prostu sezon wakacyjny zaczął się i an tym forum? :-)

Link to comment
Share on other sites

Wszystko możliwe Wojtku :) Sump jest dobrą sprawą, kwestia tylko odpowiedniego przygotowania go oraz projektu.


Co do komina, musi być taki żebyś mógł w razie czego włożyć rękę. Ja osobiście mam kilka cm mniejszego. Co do przekroju rurek to ja mam 25mm. Pompka Omnigeny pracująca na 3 biegu nie przelewa mi akwarium(zapewne raczej nie będzie ona na takim biegu pracować u Ciebie)

Wysokość komina to już sprawa indywidualna, u siebie cyrklowałem tak aby woda nie doszła do wzmocnienia podłużnego.

Link to comment
Share on other sites

bigkrispl, dzięki.

Wszystkie rury o tym samym przekroju? Myślałem, ze powrót powinien być węższy, ale może to tylko w kubełkach tak się daje i to niektórych.

A pierwszą komorę mechaniczną masz podzieloną na dwie z wymuszonym przepływem bocznym? Czytałem o tym w postach makok'a. Nie wiem, czy to faktcznie zdaje egzamin, czy tylko taki dodatkowy gadżet.

A jak z parowaniem z komory pompy? Uzupełniasz ręcznie, czy jakaś automatyczna dolewka?


stan76, hmm narurowce.... Myślałem, że tylko o sumpach nie wiele wiem, a tu widzę musiałbym poczytać o narurowcach też :-)

Stosowałem kiedyś do mieszania CO2 jako reaktor i wiem, że stosuje się do oczyszczania wody kranowej, ale to o czym piszesz, to pewnie coś innego. Muszę poczyać. Kaj możesz, to podrzuć jakiegoś linka. Dzięki

Link to comment
Share on other sites

Wszystkie mają taką samą średnicę. Można było dać powrót większy ale to wiązało się z kosztami tzn kupienie drugiego wiertła itp. Gdyby się zatkalo mamy przecież rewizje.

Pierwsza komora jest jak cały Sump. Zrezygnowałem z przepływu bocznego. Jutro zrobię ci zdjęcie mojego rozwiązania. W 200 litrach uciekali mi kolo 10 litrów wody na tydzień. Teraz wszystko będzie szczelnie przykryte. Planuje zrobić dolewke na zaworze z spluczki

Link to comment
Share on other sites

Witaj, od niedawna ponownie przeglądam to forum, więc wywołany do tablicy powiem, że ta seria moich filmów powinna Ci dużo podpowiedzieć:

wszystkie moje filmy o projektowaniu i użytkowaniu sumpów w malawi


Do Twojego baniak spokojnie możesz kopiować moje rozwiązania, ewentualnie na pompie 25-60 zamiast mojej, a co do sumpa - postaw największy jaaki się zmieści - 100x40x50 będzie maławy ;)

Link to comment
Share on other sites

Witaj makok, tak, widziałem Twoje filmy i prawdę mówiąc to one mnie przekonały do budowy sumpa :-) Są bardzo pomocne. Na czym miałaby polegać ich subskrypcja?

Mam natomiast jeszcze kilka pytań, niejasności, itd.

1. Wspominałeś o kalkulatorze do projektowania poszczególnych komór. Czy jest on jeszcze aktualny?

2. Sam baniak 200l będzie maławy? Na filmach wspomniałeś, że powinien być 10-20% akwarium, czyli powinien być OK. Moje akwarium 2m będzie na podstawie murowanej, ścianki po bokach z bloczków 14cm. W środku też będzie ścianka. I teraz pytanie gdzie ją dać - ile zostawić na długość sumpa? Wysokość podstawy będzie 70cm, więc sumpa chcialbym max 40cm, żeby swobodnie móc wyciągać wkłady, itd. Jaki baniak na sumpa byłby optymalny?

3. I jeszcze nurtuje mnie automatyczne uzupełnianie komory pompy. Czy może można to jakoś zakryć, żeby ograniczyć parowanie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Mialem podobną sytuację jak byłem u Darka z Żor, wtedy Maison rzucił na mnie urok 🙂. Z tym, że tam były dwa WF w pełni wyrośnięte tak po ok 15 cm. Nie jestem zwolennikiem kupowania ryb WF do domowych akwariów, myślę, że takiemu F1 nic nie będzie brakować. Układ 3/6 wydaje się bardziej bezpieczny bo nawet „profesor” może się pomylić, a bufor samic będziesz miał większy. Minus z takimi 4 cm maluchami jest taki, że będziesz musiał poczekać kilka miesięcy, aż zaczną cieszyć oko.
  • Sam pisałeś, że nie wpływa na parametry, bo są cały czas w normie. Więc ja bym to moczył, choć mokre chyba dość 😜. A poważnie, w kubłach, które ostatnio eliminuję i w sumie to mi jeden został, zalegało tego po kokardę. Każda praca przy filtrze siłą rzeczy wywoływała uwalnianie się tego, wymieszanego z wszystkim innym, co w fitrze zalega do akwarium. Nigdy nie zaobserwowałem jakichś negatywnym skutków. Ot chwilowe zmętnienie wody. Bez wielkich wachań testów które kiedyś robiłem maniakalnie i w zakresie dużo szerszym niż w malawkach.
  • Haha, myślałem o tym, ale na spokojnie wyprodukuję tego więcej przed startem basenu 🤣 Przepływu to nie zmniejsza w żaden sposób, co to są puste korpusy w swojej standardowej budowie, woda przez to nie przepływa, działają właśnie bardziej jak odstojniki, opada co cięższe. Mnie bardziej martwi, czy nie zachodzi tam jakiś proces, który oddaje do wody jakieś niepożądane substancje.
  • Raczej prąd wody ubija to i tworzy jakiś tam konglomerat poza linią przepływu. Co się zatrzyma "przyklei", to zostaje, a światło przepływu pozostaje czyste. W miarę ubijania tej materii może dochodzić do zarastania przekroju przepływu. Dlatego napisałem, o ile nie zmniejsza przepływu. A odstojnik zatrzyma cos tam i na powierzchni tego cosia jest miejsce dla bakteri filtracyjnych. Tak na logikę. Chociaż jak mówiłem, znaczenie raczej marginalne, a niechęć do usuwania wywołana raczej wrodzonym lenistwem niż jakąś wyższa potrzebą 😉. Mamy tu kolegę specjalistę od wzorów, przeliczeń i wiedzy popartej badaniami, więc  @triamonddziałaj proszę😉. 
  • Zostaw sobie na start basenu😉
  • Te korpusy to pozostałość po pierwszym projekcie systemu filtracji i są jako pierwsze więc ten bałagan nie trafi nigdy do wody. Mimo wszystko wydaje mi się, że bezpieczniej będzie to usunąć. Nie sądzę, aby pełniło to jakąś kluczową funkcję w filtracji. Zdziwiła mnie natomiast ilość tej 'masy'. Jutro dzień porządków w akwa, jak zmobilizuje się do usunięcia tego, to zrobię Wam fotkę, jak dużo uzbierałem. Wystartowałby z tego z 1000 nowych zbiorników 🤣
  • Raczej puste korpusy pełnią tu rolę odstojników. Ja bym to usunął z obiegu. Z czasem im będzie tego więcej (wyżej w korpusie) prąd wody zacznie to porywać i będziesz miał syf w akwarium, jeśli oczywiście za tymi korpusami nic już nie masz.
  • Obstawiam, że usunięcie nic nie zmieni. Żyje toto swoim życiem, jakąś rolę filtracyjną pełni, ale nie w jakiejś skali ogromnej Jest to jest. Jak korpusy zbędne, a przepływu nie tłumi to bym zostawił.
  • Siema, dzisiaj dokonałem odkrycia, które mnie mocno zaskoczyło 😁 Mianowicie mam w systemie filtracji 4 puste korpusy, do których nie zaglądałem pewnie z rok czasu. Dzisiaj zajrzałem i zobaczyłem, że do połowy są zapełnione zapewne detrytusem - brązowym czymś, co zawsze zalega w filtrze. Parametry wody są cały czas w normie, stałe podmiany utrzymują no3 w granicach 15. Usunąć to, czy zostawić? Czy pozostawienie lub usunięcie będzie miało jakiś wpływ na cały mikro-ekosystem?
  • Maison w sumie na początku nie brałem pod uwagę. Foty i filmy to nie to samo co dominujący samiec za szkłem na żywo. Ale teraz ma u mnie wysokie notowania. Wygląda na wariata, ale piękny jest bezdyskusyjnie. Wczoraj widziałem WF, takie po 10 cm. Niestety  mam obawy przed rybami z odłowu, bo to jednak troszkę inne wymagania, nigdy nie miałam, a i cena 42 euro za sztukę lekko studzi zapał. F1 są w rozsądnych pieniądzach, ale małe 4 cm., Chodowiec  miszcz, dobiera układy przez lupę i serio mam od niego kupę ryb i pomylił się raz., a maluchy kupowałem. Ale nie sprzeda inaczej jak 1/2. Tak mu z matematyki zbiornika wychodzi. Chyba że się rzucę na 3/6 i albo ja albo życie zredukuje.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.