Jump to content

Saulosi zgon samicy po inkubacji


Recommended Posts

Trzy dni temu moja samica saulosi wypuściła po raz pierwszy swoje młode z pyska (właściwie to widzę tylko jednego jak czasami wypływa z kryjówki). Po wypuszczeniu młodych dziwnie się zachowywała:

- przebywała sama najczęściej za filtrem lub przy powierzchni,

- nie pobierała pokarmu,

- szybki oddech,

- zrobiła się gruba,

- zaczerwienienie odbytu,

Dziś niestety odeszła do krainy wiecznych łowów zastanawiam się co to za choroba. Może bloat? Poniżej zdjęcie zrobione dziś rano.

Dodam jeszcze, że jakieś 3 tygodnie temu straciłem już jedną samicę ale była ona jakaś "wybrakowana" od samego początku kiepsko rosła i była mniejsza od pozostałych o połowę więc myślałem, że to jakiś "nieudany" egzemplarz nie miała żadnych objawów przed zejściem. Nagle znalazłem ją martwą z dziurą w brzuchu.


vsfw.jpgUploaded with ImageShack.com"]vsfw.jpgUploaded with ImageShack.com[/url]

Link to comment
Share on other sites

Co do karmienia to suche wyłącznie o.s.i : spirulina flakes codziennie rano, po południu wybieram coś z : Prostar Maintenance, Prostar Color lub też spirulina. Mrożonki podaję nie częściej niż raz w tygodniu wybieram coś z zestawu: malawimix, solowiec , kryl drobny. Mam je bezpośrednio z Ichthyo Tropic przywożone do mnie prosto od producenta (na pewno nie rozmrożone). Wszystkie pokarmy są świeże. Parametry wody też są OK.

Link to comment
Share on other sites

Na `100 % problem jest w pokarmie

A skąd taka pewność? IMHO gdyby problem tkwił w mrożonkach to chorowało by więcej ryb a padła ta co najprawdopodobniej ich nie jadła przez okres inkubacji. Nie zmienia faktu że, malawimix to "śmietnik" i bym sobie go odpuścił.

Biały zerknij tu http://www.akwarystykaakwariowa.fora.pl/akwarystyka-slodkowodna,4/choroby-ryb-akwariowych-sprawdz-zanim-zapytasz-poradnik,10.html

Link to comment
Share on other sites

Miałem identyczny przypadek . Właśnie dlatego twierdze że to wina w pokarmie , ryby padają rzadko i pojedynczo , nie wiem od czego to zależy , ja obwiniam za to produkty które posiadają ochotkę . Twierdze że jeżeli kolega nie zmieni nic w diecie to będzie miał coraz to mniejszą obsadę czego Mu nie życzę po prostu jestem tego pewien powodzenia i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Miałem kiedyś podobny przypadek. Myślę, że najważniejsze jest w tym wszystkim to, że było to pierwsze tarło samiczki. Stres, miesiąc głodówki i ogólne warunki w akwarium mogły się przyczynić do śmierci.


Też podaję produkty IT (w okresie kiedy padła mi samiczka jeszcze ich nie podawałem) i nie widzę problemów u ryb. Niemniej jednak kolejny raz czytam, że nie są one najwyższych lotów (via ten post, tabela żywności).


Jeśli miałbym się doszukiwać przyczyn w mrożonce, to jedyne co mi przychodzi na myśl to łapczywe przyjmowanie pokarmu zaraz po wypuszczeniu małych. Sam wiem, że są w tych mrożonkach jakieś większe fragmenty (czegoś), które mogły by zaszkodzić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
  • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
  • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
  • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
  • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
  • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
  • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
  • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
  • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.