Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hej, wiem, że od dawna się nie odzywałem...ale pysie mam dalej, bez zmian,natomiast mam w planie zmienić im zbi0ornik i w związku z tym mam pytanie, może macie pomysł gdzie mogę dostać (zamówić) akwarium, którego podstawą jest 1/2 okręgu?:) Interesuje mnie szkiełko o pojemności ok 300-400l.



Pozdrawiam

Opublikowano

Hej

powiem szczerze że nie spotkałem sie jeszcze z takim akwa i nie wiem czy któryś producent oferuje coś takiego.

Sam mam akwarium którego podstawa jest 1/4 koła i jak tak sobie teraz na nie patrzę to faktycznie chyba jest techniczna możliwość wykonania takiego ustrojstwa opartego na 1/2 koła.

Tylko czy to ma sens. Wygięta szyba, choć daje poczucie głębi to jednak zniekształca i to dość znacznie. W przypadku 1/4 koła to jest jeszcze do zniesienia ale w przypadku 1/2 koła to zostaje Ci już tylko patrzenie z przodu bo z boków to raczej sobie nie pooglądasz.

Do tego dochodza jeszcze ewentualne problemy z umiejscowieniem sprzętu w akwa itp.

Ja akurat nie miałem wyboru. biorąc pod uwagę rozkład mebli w moim salonie tylko akwarium o takim kształcie dało mi możliwość zakupienia zbiornika o dosyć sporej pojemności (ja mam ok 360l). Jednak gdybym tylko miał taka możliwość to postawiłbym klasyczne prostokątne(np200x50x60)

Tak więc przemyśl to jeszcze.

pozdro

Opublikowano

Staram się wyobrazić wielkość tego akwa... 400 litrów przy wysokości 50 cm to owo półokrągłe akwa będize miało niecałe półtora metra długości /średnicy/ i w najgłębszym miejscu z 70 cm. Taka trochę nieszczęśliwa większa szklanka. :?

No i druga sprawa /to już pytanie do znawców/ jak wyglądałaby wytrzymałość takiej półokrągłej szyby czołowej? Bo po mojemu... chyba słabiutko...

I jakbym miał coś radzić w kwestii udziwnień. Sam mam heksagona - 235 litrów /"bo taki ładny i nietypowy"/. Ale jakby ktoś teraz powiedział, żeby zamienić na klasyczną 240, to sie ani chwili nie zastanawiam.

Opublikowano
Hej, wiem, że od dawna się nie odzywałem...ale pysie mam dalej, bez zmian,natomiast mam w planie zmienić im zbi0ornik i w związku z tym mam pytanie, może macie pomysł gdzie mogę dostać (zamówić) akwarium, którego podstawą jest 1/2 okręgu?:) Interesuje mnie szkiełko o pojemności ok 300-400l.



Pozdrawiam



Kiepska sprawa- nie ma na rynku tak mocno giętych szyb.

Jedyne, po mojemu wyjście to kupno zbiornika akrylowego ale licz się z duzymi kosztami. Jak będziesz zainteresowany podeslę Ci namiary na firmę, która robi takie zbiorniki z akrylu.

Opublikowano

sluchaj... jezeli juz podajesz link to podawaj konkretny. okreslenie gdzies tutaj na takim serwisie to lekka przesada, zwlaszcza ze wyszukiwarka nic nie znajduje.

Opublikowano

hehe... chyba za krotko spalem. :D sorki. Nie mozna powiedziec, ze zdjecie wymiata bo jest ekhm.... ogolnie rzecz biorac malutkie. To pewno najwieksza z akrylowych rur jaka byla na rynku.

Opublikowano

"gdzieś tutaj" - bo na tym "konkretnym linku" :twisted: jest kilka zdjęć i trzeba zjechać trochę w dół :D:D - to specjalna informacja dla tych, którzy spali za krótko :twisted:

Opublikowano

Ale faktycznie, pfpp, jak sie ogląda to co Ty wygrzebałeś, to słowa Mjunszajn, żeby "się liczyć z dużymi kosztami" nabierają nowego znaczenia :? Takie coś dla przeciętnego akwarysty.... ech...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • Jeżeli tak bardzo zależy Ci na przepustowości, to rozważyłbym korpusy BB10. One mają większe średnice wewnętrzne, zatem woda powinna przez nie szybciej płynąć.
    • Pamiętam, że kiedyś na forum było o tym, że korpusy narurowe niezależnie od rozmiaru przyłącza i tak miały w środku przewężenie do chyba 1/2" i trzeba było je rozwiercać żeby uzyskać maksymalny przepływ. Nie chcę siać zamętu, ale może ktoś pamięta gdzie to było i które korpusy najlepiej kupić.
    • Witam. Dziękuje wszystkim za sugestie. Jak pisał Bojar na temat zaworów, zawory będą przed każdą sekcja mechaniczna i za nią. Zapomniałem na górnej sekcji mechanicznej dorysować zawór  Odległościami na rysunku pomiędzy elementami proszę się nie sugerować ponieważ jest to rysowane tak na oko   Zawory jakie będą najprawdopodobniej zastosowane: https://www.pvcu.pl/zawor-kulowy-pvcu-epdm-d-32-dn25-p-143.html   Co do miejsca i czy to wszystko się zmieści, Hmm Głębokość akwarium ma 70 cm, szafka będzie miała 80 cm, długość natomiast 180 cm. Jest to zbiornik 756 litrów którego miałem zakładać jakieś 4 lata temu ale kupno domu i związane z nim remonty spowodowały odstawienie projektu na bok. Czas jednak wrócić do akwarystyki Yaro dzięki za sugestie w kwestii grzałki. Faktycznie można by było ja zamontować w inny sposób. Co tez spowodowałoby więcej miejsca dla korpusów od biologii   Panowie dziękuje ślicznie za wszystkie sugestie jeszcze w wolnej chwili popracuje nad tym narurowcem i będę się dzielił pomysłami 
    • Dokładnie tak. U siebie mam na rurze wylotowej za wszystkimi korpusami. Mnie natomiast zastanawia inna kwestia. Czy koledze wystarczy szerokości szafki żeby to wszystko upchać. Ja mam 3 korpusy równolegle w szafce 60cm i jest prawie na styk, także łatwo nie będzie. W takim układzie jak niżej szerokość sekcji z korpusami to około 45cm.
    • Jakie problemy widzę? 1. Koszt, jednak to opinia subiektywna 2. Gdy przytka Ci mechaniki, pompa nie dostanie tyle wody na co pozwala jej przepustowość i będzie dochodziło do kawitacji 3. Grzałka, pomimo tego, że dajesz tam zaworek to opływ wody może być nie taki jak sobie życzysz i grzałka nie będzie do końca spełniała swojej roli. Budowę tego odcinka bym sovie odpuścił, a grzałkę wstawił bym w główny odcinek przepływu wody.
    • Na zwykłych kolankach 90 łatwiej chyba jest posklejać całość Ja mam biologię bez bypass i grzałkę za tym. Nie ma z tym problemów. Patrząc na Twój ostatni schemat dałbym zawory zaraz przed jak i za każda sekcją mechaników. Zbyt duża odległość to duży wypływ wody przy odkręcaniu korpusu co denerwuje przy serwisie Dodatkowo IMHO warto zastosować zawory rozkręcane co umożliwia rozłożenie instalacji na krótsze kawałki      
    • Bartek trójniki jakie miałem zastosować to takie jak na zdjęciu które dodałeś. Jednak przerobiłem całą filtracje jeszcze raz i myślę że będzie to ostateczna wersja jaka będzie montowana. Trójniki jakie zastosuje przed sekcjami również na zdjeciu. Mimo wszystko czekam jeszcze na opinie innych.
    • Ta dodatkowa sekcja jest bez sensu, to tylko dodatkowy, niepotrzebny koszt. W niczym Ci to nie pomoże. Również bym z tego zrezygnował. Jak zatrzymasz pompę na kilka czy nawet kilkanaście minut to nic się nie stanie. Inna sprawa to to w jaki sposób chcesz zrealizować te połączenia (zaznaczone). Z takimi czwórnikami się nie spotkałem. Będziesz musiał zastosować normalne czwórniki 90° plus kolanka 45°, albo dwa trójniki 45° jeden za drugim
    • Nie ma sprawy. Lubię czasami powymądrzać się na tematy, na których się nie znam 😉   Główny spływ mam mniej więcej w połowie wysokości akwarium. Czemu tak? Nie wiem. Tak mi zrobił to pan, który kleił to wszystko.  Rewizja musi być powyżej lustra wody, ale poniżej krawędzi akwarium. U mnie jest to kolanko, podobno tak jest ciszej, ale w zasadzie rewizją woda normalnie nie ma spływać, więc nie wiem, jakie to ma znaczenie. W kwestii Twojego sumpa - obawy yaro o hałas są chyba nieuzasadnione. Nie wiem, jaką tam masz pompę, ale daje nieźle. Takiej wirówki w akwarium nie możesz zrobić, chyba że to ma być biotop górskiego strumienia. Jak się przepływ trochę skręci, będzie OK. Ja mam pompę 10000 l/h puszczoną na 1/3 mocy w akwarium 720 l. Można też w tą szeroką szczelinę włożyć coś, na przykład matę japońską, albo woreczki z kształtkami i woda będzie spływać bez szumu, a powstanie złoże zraszane - podobno również bardzo wydajna metoda filtracji. Można też, jak pisałeś podnieść poziom wody w komorze pompy, ale pomysł ze złożem zraszanym wydaje mi się bardziej kuszący. A o podpórkach pod kratki pamiętałeś? Załączam zdjęcie mojego komina z góry - lepiej się nie da tego pokazać oraz plan.
    • Witam.   Korpusy będą zamawiane najprawdopodobniej te: https://allegro.pl/oferta/klarwod-korpus-narurowy-1-obudowa-filtra-do-wody-filtracja-wody-17166562394?context=ad5b0687e5284f2a21cf90b1909a79beb7d17b3370395e011fbf5041b4761fb97fcf33a5fee2bebb2fcdac5c4aa7941632d6882d13a94bb7867364d4222b7043ce346304232c0ab9e113b2086dc208bb29cd5b376e028a793d9926ac79e48f9c25f7b5c2cb7b2cd4a5eed5f3c7624bf020240bc2b78d361f091015e19ac23f4eeb9a716c9fa8c69435e41a1029a1c5af&sellerHasChanged=false&fromVariant=18277730919 A co do obejścia sekcji mechanicznej jest po to że jak będę serwisował filtracje mechaniczną nie będę musiał wyłączać pompy i cyrkulacja w akwarium będzie cały czas działała. Przez te kilka minut jak pompa pochodzi bez filtracji mechanicznej nic jej nie będzie. Oczywiście to obejście sekcji mechanicznej będzie normlanie zamknięte cały czas. Korpusy nie będą szeregowo ponieważ wiem że spowalniają bardzo przepływ. Będą ogólnie tylko 3 korpusy mechaniczne, czyli nie 6 jak jest na rysunku. Chciałem po prostu przedyskutować to czy zastosowanie kolanek 45 stopni ma jakikolwiek sens.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.