Skocz do zawartości

malawi 375l


Kreciq

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam naświetlacze led 10W w swoim akwarium i kabelki są połączone na skrętkę w otulinie termokurczliwej i na wierzch nakleiłem zwykłą taśmę izolacyjną. Wszystko jest ok nie ma żadnych przebić.


Czy na zdjęciu Twojej sygnatury masz podłączone właśnie takie naświetlacze? Jaka barwa? Nigdzie nie mogę odszukać informacji o (K).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się, dołączyłem do grona 10cio watowców :P. Do 240l dałem dwa naświetlacze, efekt zajefajny ale przykładowo rdzawe bardzo straciły na atrakcyjnośći. Wcześniejsza kombinacja świetlówek t5 uwydatniała bardzo ładnie przebłyski fioletowego koloru na brązowym kolorku pyszczaka a obecnie praktycznie tego nie ma. To jedyny minus na obecną chwilę. W niedalekiej przyszłości powinny pojawić się naświetlacze o barwie światła 10000-15000k myślę że dojdzie do kompletu jeszcze jeden taki i będzie git. Sam zbiornik to już inna bajka, bliki robią niesamowite wrażenie. Jak mojej żonie się podoba, to znaczy że jest naprawdę fajnie :P.

Jeszcze jedna rzecz o której wspomnę. Naświetlacze slim zostały zamontowane pod aluminiową obudową w związku z powyższym wiszą około 3cm nad taflą wody, efektem czego są niedoświetlone "sektory" tuż pod samą taflą (nie wiem jak to inaczej opisać). Generalnie na głębokości do około 8cm od tafli ryb praktycznie nie widać. Można powiedzieć że do w/w głębokości naświetlacz święci jeszcze punktowo. Związane jest to z rozchodzeniem się światła z naświetlacza czyli światło rozchodzi się na zasadzie odwróconej litery V. Potrzebuje więc przestrzeni żeby się rozproszyć. Mam więc nie doświetlone boki (co jest super) i górną część baniaka (co już tak fajne nie jest). Trzeci naświetlacz napewno załatwił by sprawę. Mam nadzieję że zrozumiecie o co mi chodzi. ;) Bardzo dobrze to widać na sygnaturce kolegi piwko28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak się dzieje jak opisujesz to olerafie :-) , dlatego u mnie naświetlacze zamontowane są około 8cm nad taflą wody i efekt jest już inny. Plus do tego naświetlacze są oddalone od siebie w ten sposób aby wiązki światła na siebie nachodziły. Uzyskuje wtedy doświetlenie całego środka i pożądane przeze mnie(jak i inkubujące samice czy prześladowane ryby) nie doświetlone boki.


Ps. A nie mówiłem, że refleksy walą z nóg na tych halogenach :-) !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby usunąć wspomniany powyżej efekt mam zamiar do szyby naświetlacza przykleić soczewkę szerokokątną dociętą na wymiar. Używa się takie soczewki w samochodach dla zwiększenia widoczności przez tylną szybę. Mam nadzieję że zda egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z soczewką upadł! Czemu? Zmodernizowałem oświetlenie. Do naświetlaczy led dodałem 8 modułów samsunga każdy o mocy 2,5W co daje dodatkowe 20W. Gdy jestem w pracy świecą tylko naświetlacze, przed przyjściem do domu zapalają się dodatkowo moduły. Robi się dużo jaśniej, doświetlony jest środek baniaka a boki nadal ciemne. Jak dla mnie efekt piorunujący. Wszystko zamontowane na belce aluminiowej od pokrywy akwarium. Tak to mniej więcej wygląda:

aguseder.jpg


sava2epe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.