Jump to content

malawi 375l


Kreciq

Recommended Posts

Zastanawiam się nad doborem oświetlenia do 150x50x50 dla pysków na pewno będąto caeruleus i rdzawe.Pytanie czy świetlówki jeżeli tak to jakiej mocy,ewentualnie polecają oświetlenie ledowe ale nie mam pojęcia jakiej barwy i jakiej mocy-pomocy!!!!!

Link to comment
Share on other sites

To zależy jaki klimat chcesz mieć w baniaku. Ja w akwarium o długości 120 cm mam świetlówkę Sun Glo 1 x 30 W, którą i tak mam owiniętą po bokach folią aluminiową - można powiedzieć, że realnie do akwarium dociera połowa światła. Generalnie jest mrocznie. Przy wyborze zwróć też uwagę na barwę światła wyrażaną kelwinach (K). Ja w tej jeden świetlówce mam 4200 K co daje barwę podobną do tego jakie daje słońce przed zachodem.


Z tego co widzę wśród użytkowników forum bardzo popularny jest układ z dwiema świetlówkami np: Power Glo (18000K) + Aqua Glo (18000K).


Gdybym miał na nowo montować oświetlenie w swoim baniaku to zupełnie zrezygnowałbym ze świetlówki na rzecz jakiegoś jednego punktowego oświetlenia. A najbardziej podoba mi się oświetlenie, które widać na zdjęciu sygnatury eljot12 http://forum.klub-malawi.pl/member.php?u=8932

Link to comment
Share on other sites

HQI, do 375l wystarczy 75W. Żarnik (ja mam i polecam BLV nepturion 10 000k). Z tym, że to najbardziej pasuje do akwarium otwartego. Przy 70w i 150cm akwarium żarnik musiałby być jakieś 30-40cm nad taflą wody.

Link to comment
Share on other sites

Są też płaskie które powinny się zmieścić w pokrywie

http://allegro.pl/lampa-halogen-naswietlacz-led-smd-10w-230v-ultslim-i3223200680.html . Plus duża oszczędność energii, minus trochę słabsze "oddawanie barw" w porównaniu do HQI czy też świetlówek.Niezła opcja. Też zrezygnowałem z takiego pomysłu z powodu pokrywy. Policzyłem, że skoro naświetlach ma 4,5 cm to znajdowałby się ok 3,5 cm nad taflą wody. Myślisz, że to wystarczy?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.