Jump to content

Misiek - 220 brutto - luzna propozycja obsady do obgadania


Recommended Posts

Witajcie,


Wiem, że tematów cała mnogość, ale ja tu właściwie z pewnymi konkretami i weryfikacją mojego toku myślenia. Dla przypomnienia szkło 100x40x55.


Myślę o tym od lutego. Łamałem się między jednym a dwoma gatunkami. Chętniej widziałbym dwa gatunki. Jednak chciałbym mieć też możliwość ich obserwacji. Priorytetem nie jest by było za wszelką cenę kolorowo i dekoracyjnie, ale chciałbym żeby cieszyło przede wszystkim mnie. Długo miałem mało ryb a głównie jedną w akwarium. Trochę w nim przez to wiało nudą.


Moje kryteria doboru dwóch gatunków:

- by ryby były jednymi z najmniejszych

- pogodzenie diety

- pogodzenie temperamentu

- ryba ma mi się podobać


W głowie siedzi saulosi i rdzawy (oba w bazie opisane jak wszystkożerne). Po spełnieniu podstawowych wymogów, one po prostu mi się podobają ze względu na ubarwienie. Tylko jako kompletnie raczkujący, nie do końca mam przekonanie jakie proporcję powinienem docelowo obsadzać. W przypadku rdzawego za względu na monomorfizm wystarczy w zupełności 1 samiec. Co do saulosi, fajnie byłoby dać samców więcej niż 1, by stymulowały się na wzajem. Z tego czo wyczytałem, jeśli byłby jeden, mógłby się nie szczególnie wybarwić.


chciałbym żeby było:

- saulosi jako główny gatunek 2 + 5 (3 samce i zwiększenie ilości panienek zapewne nie przejdą przy połączeniu z drugim gatunkiem. Obawiam się, że mógłby się zacząć robić dworzec kolejowy)

- rdzawy 1+3/4


Daje to docelowo 12 ryb. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że wcale nie jest ich dużo, przy moim akwarium. Jednak jak przeliczymy, że z 220 l brutto mojego zbiornika, netto to będzie nie więcej niż 165 l wody netto + pojemność kubła... (nie wliczyłem wyporności kamieni), to wychodzi średnio po 14 l na dorosłą rybę.


A właściwie chciałbym spróbować żeby wyglądało to jak wyżej, bo zdaję sobie sprawę, że pyski są "nieobliczalnymi" indywidualistami i może się to skończyć inaczej.

Link to comment
Share on other sites

Ja w takim zbiorniku do saulosi dodalbym podobnego rozmiarami i temperamentem a rzadko spotykanego w akwariach M.dialeptosa w ukladzie 1x4.

Jezeli chodzi o wielosamcowosc, saulosi widywalem w 200l po 4 samce na 6 samic tyle ze 1-2 wybarwione natomiast reszta w barwie samic. Kazdy zbiornik to sprawa indywidualna zawsze mozna zmniejszyc liczbe dekoracji by dodac litry wody. Kreujac liczbe potencjalnych rewirow do 3 tak aby 2 samce saulosi i dialeptos mialy swoje.Oczywiscie najkorzystniej by bylo aby melanochromis zajal teryrorium na srodku zbiornika i byl samcem dominujacym;)

Poprzez odpowiednia nadfiltrację z tak malymi gatunkami, wydaje sie ze 12l na osobnika jest ok.

Reasumujac sprobowac mozesz 3x5 +1x4 = 13 ryb a w razie klopotow wylawiac .

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Poczytałem, popatrzyłem. M. Dialeptos jest ciekawą opcją, ale jak ma się sprawa żywienia, skoro to typowy roślinożerca (wg bazy ryb). Kwestia dostępności samej ryby, to zapewne kwestia czasu. Jego plusem jest też nie duży rozmiar.

Choć rdzawy mi się też podoba. Jeszcze będę myślał. Dzięki za sugestie.

Link to comment
Share on other sites

O dialeptosach poczytaj w serwisie nie tylko w bazie, jest tam mój artykuł na ich temat. Dialeptosy chyba jednak zniknęły z rynku u mnie w klubie pływa tylko jedna stara samica. Kupowałem je w sklepmalawi a nie Tan-Malu. Nie wiem czemu nie były popularne dla mnie to super opcja ale sam zbyłem tylko 14 młodych i pozostałem musiałem pouciskać w róznych baniakach.

Link to comment
Share on other sites

To mam jeszcze jedno rozwiazanie rowniez niebanalne , dotyczace niedużego wszystkozernego i w miare spokojnego melanochromisa. Co powiesz na zestawienie P.saulosi z Melanochromis joanjohnsonae?.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.