Jump to content

Filtry do 135x30x35


flaczak

Recommended Posts

Witam mam w swoim akwarium 135x30x35 filtr aqua szut 750l/h.

Chciałbym jeszcze dokupić takie coś zamiast zewnętrznego:

http://allegro.pl/aquael-turbo-filter-2000-300-500-l-ceramika-i3155542636.html

Tylko moje pytanie brzmi czy nie będzie za dużo wody filtrować i czy nie będzie za mocny prąd wody?

Bo w końcu te 2 filtry to 2750l/h.

A może kupić i zostawić sam aquael 2000l/h?

Proszę o szybką pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie chodzi mi o jakiś dobry filtr wew dodatkowo do mojego aqua szuta co będzie robił też biologie.

Zamierzam trzymać jakieś 12-16 ryb.

Co dobrego polecacie?

Link to comment
Share on other sites

Coś sporo tych ryb na Twój litraż. Dlaczego chcesz zlikwidować zewnętrzny filtr. TO kubełkowy ten zewnętrzny ?

Nie chcę likwidować zewnętrznego bo go w ogóle nie mam.

Mam tylko qaua szut 750l/h

Chciałbym drugi dobry wewnętrzny taki co by załatwił sprawę biologi.W ostateczności kubeł.

A z zewnętrznych 1000l/h wystarczy?+ do niego wew 750/h.

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, to zabrzmialo jakbyś chciał zastąpić, stąd pojawiło się moje pytanie


Chciałbym jeszcze dokupić takie coś zamiast zewnętrznego


Teraz rozumiem :)


masz około 140 litrów brutto swojego akwarium. Obstawiam, że wody netto będziesz miał w nim nie więcej niż 110 l. Zamiast bawić się w taki wewnętrzny jak wkleiłeś w pierwszym poście, poszedłbym w jakiś kubeł.


Za nie wiele więcej kupisz już kubełek HW, najtańszy około 120 zł, a nie masz niepotrzebnych rzeczy w akwarium. Jest nawet szansa, że wystarczyłby jako jedyny filtr mechaniczno biologiczny. Ewentualnie zamiast typowego filtra wewnętrznego sam cyrkulator JVP-100. Jednak to widziałbyś już na bieżąco.

Filtry HW na alledrogo, z opini na internecie jak i tym forum, wynika że są one w ogólnym rozrachunku chwalone.

http://allegro.pl/listing/listing.php?string=hw&search_scope=category-90100


Szukałbym od razu z wypełnieniami, porównując cenę. Nie we wszystkich aukcjach oferują wkłady, mimo że ceny mogą być bardzo zbliżone.


Ewentualnie z czegoś bardziej markowego np JBL e901. W twoim litrażu spokojnie dałby radę jako mechaniczno biologiczny. Możesz przed kubeł zamontować prefiltr, gdzie wstępnie woda oczyszcza się z zabrudzeń mechanicznych. Dzięki temu, rzadziej trzeba będzie zaglądać do samego kubła. O tym spokojnie znajdziesz dużo na forum, np jak to zrobić z korpusu narurowego.

Link to comment
Share on other sites

Jakoś nie mam przekonania do tych zewnętrznych.

Myślałem zrobić tak żeby aqua szuta rozbudować na 2 część(gąbkę i kubeczek z zeolitem) a kupić drugi aquaela 2000l/h i w nim gąbka + ceramika.

W końcu nie jest to wielkie akwa i chyba przy takim rozwiązaniu powinno sobie poradzić z amoniakim itp.

Co o tym myślisz?

Link to comment
Share on other sites

W końcu nie jest to wielkie akwa i chyba przy takim rozwiązaniu powinno sobie poradzić z amoniakim itp.
Właśnie dlatego że nie jest to wielkie akwa i planujesz tam wpuścić sporo ryb, to filtrację powinieneś mieć bardzo wydajną.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ryby które wybrałeś długo się wybarwiają, trzeba trochę cierpliwości. Samice w zależności od warunków w których się znajdują mogą być ciemniejsze. Przed wybarwieniem można próbować rozpoznać samca po płetwie grzbietowej, będzie ona ostrzej zakończona. Przy takiej wielkości trudno coś doradzić. Spróbuj wykonać zdjęcie, wstaw w tym temacie.
  • Przeniosłem do właściwego działu.  Drugi, zdublowany temat usunąłem. Jeśli pomylisz się w tytule to nie dubluj tematów, a edytuj go i masz możliwość poprawienia treści jak i samego tytułu. 
  • Witam mam młode Aulonocara Stuartgranti USISYA 3-4cm . Lecz wszystkie mają ubarwienie dorosłych samców. Niby były Karolinę karmą ma wybarwienie i samicę mają spłowieć . Czy jest to możliwe czy kupiłem po prostu 10 samców ? 
  • Super tak też myślałem , w takim razie narazie nie kupuje cyrkulatora. 
  • Hej  Akurat mam te same filtry w bardzo podobnym litrażu  u mnie jest to klasyczne 450l czyli 150x50x60cm. Wszyscy doradzali mi od razu falownik 5000l/h. Kupiłem, włożyłem, okazało się że robi taki prąd (bez względu na ustawienie), że młode ryby nie chciały pływać tylko stały jak pstrągi w potoku. Kupiłem mniejszy, 3000l/h. Ryby niby pływały, ale tak sobie pomyślałem po co mi ten falownik skoro i tak odchodów nie widać? Wyjąłem go więc z akwarium. Taki stan rzeczy trwał przez ponad pół roku. Ryby podrosły, zaczęły się pojawiać jakieś odchody w niektórych miejscach o mniejszej cyrkulacji więc włożyłem ten większy model i teraz raz na dzień włączam go na kwadrans, żeby ruszył czym trzeba i z głowy. Podejrzewam, że gdybym miał mniej zagruzowaną aranżację to obyłoby się beż falownika. Wniosek taki: wg mnie na początku w takim baniaku nie potrzebujesz żadnego cyrkulatora  
  • Super dziękuję i przepraszam za zaśmiecanie , ale tak chciałam wyjaśnić Andrzejowi . Pozdrawiam
  • Dokładnie jak kolega wyżej napisał, a często cyrkulator jest przydatny jak są paskudne upały latem. Możesz wtedy dużo lepiej natlenic wodę, trochę lepiej będzie się chłodzić akwarium. Mam u siebie jbl e1502 i nie jest to jakiś demon przepływu. E1902 jest mocniejszy ale to może być tylko wystarczające przy małych rybkach.  Cyrkulator nie musi pchać wody na wprost aby zrobić tornado w akwarium. Mój jest tuż pod powierzchnią i celuje w górę, wzburza wodę i wszystko lepiej oddycha.  Mam dla przykładu np Copadichromis Borleyi Kadango " Kaziu" jakieś 20cm i jemu nie robi różnicy to że cyrkulator mocno wzburza wodę. Jest jak wielka łódź podwodna. Coś tam odczuwa i prawie od niechcenia rusza płetwami raz kiedyś. A tuż obok pływa mała Aulonocara jakieś 4,5cm i dla takiej ryby te same warunki to jak tajfun ale daje radę. Musi ostro zasuwać płetwami.  Odłóż sobie kasę na dobry cyrkulator, schowaj do koperty i w razie kłopotów szybko coś zamówisz Ide spać
  • Te dwa kubełki spokojnie powinny Ci wystarczyć do 375. W Aquaela bym się nie bawił, szkoda miejsca w baniaku i szpeciłby cały wystrój. Jeżeli uda Ci się odpowiednio ustawić wyloty z tych kubełków (zamiatanie odchodów z dna i ruch tafli wody) to falownika nie będziesz musiał mieć, ale to już wyjdzie w praniu, szybko, albo po pewnym czasie, jak pyski urosną i będą więcej trawić. 🙂 Falownik możesz dokupić w każdym momencie.
  • To może ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze chociaż doświadczenie z osób wypowiadających się chyba mam najmniejsze… 😉 W mojej opinii bycie świadkiem procesu dorastania młodych, wybarwiania i tworzenia się hierarchii jest bardzo ekscytujące i fajnie coś takiego przeżyć. Obserwacja jak w ciągu kilku miesięcy z 3/4 cm rybki wyrasta dumny 8/9 cm samiec dominujący  o rozłożystych płetwach, pięknych kolorach i wzorach dostarcza dużo radości.    Skoro zdecydowałeś się na Labeotropheusa to z tego co kojarzę u niektórych gatunków od narybku  wiadomo co jest samcem, a co samicą, wiec tutaj kwestia układu byłaby wyjaśniona.  To samo dotyczy też Metriaclimy, która odrzuciłeś chyba poprzez brak dostępności w TanMal, jeśli by się pojawiła to masz drugi gatunek z już gotowym układem.  W jednym i drugim przypadku szedłbym w układ 2/6 czyli 8 sztuk.    Przy „Maingano” to loteria, więc 8-10 sztuk. Chindongo Saulosi to specyficzny gatunek i tak jak już koledzy wspominali chyba nie ma przypadku żeby ktoś miał więcej lub tyle samo samic jak i samców, zawsze jest to na korzyść samców i to ze znaczną przewagą. Dlatego sugerowałbym zakup minimum 12 sztuk z czego masz szanse uzyskać 4-5 samic. Kolejna kwestią jest fakt, że Saulosi byłby najsłabszym pyskiem w Twoim baniaku i przy wzięciu 4 gatunków proces wybarwiania samców mógłby być opóźniony (mam to u siebie i kilka osób ma podobnie). Podsumowując,  ja zdecydowałbym się na młode ryby, a później zrobił redukcje, która wydaje mi się jest łatwiejsza (sprzedaż czy choćby oddanie za darmo) niż szukanie dorosłych samic i ich wprowadzanie do dorosłej obsady o ukształtowanej hierarchii i bardziej atrakcyjne od zakupu dorosłych ryb zwłaszcza, że to Twoje początki w Malawii. Mówię to jako młody adept malawistyki i jest duże prawdopodobieństwo, że za pare lat zrobiłbym inaczej. 😁  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.