Jump to content

Temperatura rośnie...co robić?

JACKSON

Recommended Posts

hej!

zależy jaką masz obudowę , jak możesz sobie pozwolić na wiercenie w niej to zainstaluj 2 wiatraki komputerowe (1 wlotowy , 2 wylotowy)

Lub kup sobie napowietrzacz i otwórz porywe w dni upalne.

Lub kup klimatyzację ;)

pozdrawiam!

właściwie ile optymalnie powinno być stopni a przy ilu zaczynają się kłopoty

Nonmbuna lubi trochę zimniej 24-26 Mbuna troche cieplej ale też tak w okolicy 26. Powyżej 28 imho ryby zaczynają mieć dyskomfort, a bardzo newesoło robi sie od 30 i to z wielu powodów.

Przy takiej temperaturze trzeba bezwzglednie pamietać o pozadnym napowietrzaniu, co do sposobów na zbicie to wspomniane powyżej wiatraczki lub plastikowe buteli z zamrożoną wod, można dolac też zimnej wdoey ale takich podmian tez nie można robić w nieograniczonym zakresie, przy większych akwariach mozna pomysleć o systemie schładzania/klimatyzacji akwa np ja swój uruchomiłem już ponad tydzień temu jak tem wzrosła do 28 w porywach do 29

No ja właśnie wrzucam plastikowe butelki z lodem w środku. Dwie litrowe butelki w 240 litrowym akwa zbijają w ciągu niecałej godziny (czas topnienia lodu) temp o ok. 1 stopień.

• 1 month later...
Na dworzu ze 30, w akwarium 29,5 to chyba za dużo. Co robić, lód wrzucać, wode zimną dolewać i właściwie ile optymalnie powinno być stopni a przy ilu zaczynają się kłopoty :D:D

30 stopni nie zaszkodzi im bez obaw.

Jeśli nie trzymasz ryb na sloncu przy oknie to niema obawy zeby rybom coś sie stalo.U nas niema takiego klimatu zeby posiekało ryby w naszych domach.A co do wody z lodem mam negatywne przekonanie do tego.Proponuje radze też uwazać z naglym skokiem temperatury i rybami ktore znajduja sie w poblizu.Bo to moze im prędzej zaszkodzić jak te wasze magiczne 30Stopni

No nie przesadzajmy. Gdy te rybcie przez cały dzień mają po 30*C to daleki byłbym od stwierdzenia że im to nie zaszkodzi. Są silniejsze i delikatniejsze gatunki ale na dłuższą mete wysoka temperatura nie jest dobra dla żadnych. Jeżeli jest tylko możliwość schłodzenia wody to czemu nie. Napewno nie zaszkodzi, a zawsze pomoże!