Jump to content

Malawi 1220 litrów


michal40

Recommended Posts

Witam, jestem w trakcie zakładania akwarium o wymiarach 250/70/70. Mam już skompletowane zamówienie na szkło z dwoma kominami, sump (300 litrów), pełną automatykę, podmiany wody, auto uzupełnienia itp. Pod akwa doprowadziłem wodę i kanalizę, więc chcę maksymalnie usprawnić tematy techniczne. Stanąłem jednak w miejscu kiedy zaczałem się zastanawiać nad oswietleniem. CHciałbnym aby było w miarę oszczędne w realizacji (nie koniecznie tanie w zakupie).

Myślałem o trzech lampach tego typu:

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswietlenie/lampy-led/4aqua-lampa-144w-p-17505.html?osCsid=5d5d4ea506006a2f75f1811689601cb5

Wiem że jest to oświetlenie typowo do morszczaka, ale myślę, że w biotopie malawii może się też sprawdzić.

Prosze o pomoc dośwadczonych kolegów i koleżanek, co o tym sądzicie?

Temperatura śwaitła tej lampy to 14000 - 20000 K z regulacją spektrum.

Link to comment
Share on other sites

Chodziło mi oczywiście o tanie w eksploatacji, a nie koniecznie tanie w zakupie, poprostu na to mam pewien budżet;)

--

Tak, ale HQI potrzbuję ok 900W !!! a te lampy o których pisałem pobierają 432W z wydajnością 750 - 900W. Tak więc koszty energii znacznie ograniczone

Link to comment
Share on other sites

Czyli myślisz Zdrowy, że będzie za dużo 3 x 144W?

Poprostu wyczytałem, ze lampa oświetla akwa o szerokości 80 cm.

3 x 80cm daje mi 240cm więc w sam raz na mój baniak

--

No to mo koledzy ćwieka nabiliście. NIe otrzymałem od dostawcy informacji na temat regulacji tego ustrojstwa, wiem tylko że w lampie jest zetsaw diod białych i niebieskich ale czy mogę rekulowac temperaturę światła, nie wiem..

14k - 20k, to trochę chyba za niebieskie światełko nie?

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za cenne informacje, tak więc muszę sprawdzić tą możliwość regulacji. Dostawca poinformował mnie że można mieć do tego moduł sterujący wschodem, zachodem słońca, oświetleniem nocnym itp. Jeśli rzeczywiście są takie możliwości to moze z tą temperaturą też da się coś pomanipulować. Nie znam się ma możliwościach led..

--

znalazłem jeszcze taki opis tych lamp:

http://www.argusakwarystyka.pl/Produkty/Akwarystyka-morska/Technika/Oswietlenie/LAMPA-LED-144-WAT?node=2077

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Mialem podobną sytuację jak byłem u Darka z Żor, wtedy Maison rzucił na mnie urok 🙂. Z tym, że tam były dwa WF w pełni wyrośnięte tak po ok 15 cm. Nie jestem zwolennikiem kupowania ryb WF do domowych akwariów, myślę, że takiemu F1 nic nie będzie brakować. Układ 3/6 wydaje się bardziej bezpieczny bo nawet „profesor” może się pomylić, a bufor samic będziesz miał większy. Minus z takimi 4 cm maluchami jest taki, że będziesz musiał poczekać kilka miesięcy, aż zaczną cieszyć oko.
  • Sam pisałeś, że nie wpływa na parametry, bo są cały czas w normie. Więc ja bym to moczył, choć mokre chyba dość 😜. A poważnie, w kubłach, które ostatnio eliminuję i w sumie to mi jeden został, zalegało tego po kokardę. Każda praca przy filtrze siłą rzeczy wywoływała uwalnianie się tego, wymieszanego z wszystkim innym, co w fitrze zalega do akwarium. Nigdy nie zaobserwowałem jakichś negatywnym skutków. Ot chwilowe zmętnienie wody. Bez wielkich wachań testów które kiedyś robiłem maniakalnie i w zakresie dużo szerszym niż w malawkach.
  • Haha, myślałem o tym, ale na spokojnie wyprodukuję tego więcej przed startem basenu 🤣 Przepływu to nie zmniejsza w żaden sposób, co to są puste korpusy w swojej standardowej budowie, woda przez to nie przepływa, działają właśnie bardziej jak odstojniki, opada co cięższe. Mnie bardziej martwi, czy nie zachodzi tam jakiś proces, który oddaje do wody jakieś niepożądane substancje.
  • Raczej prąd wody ubija to i tworzy jakiś tam konglomerat poza linią przepływu. Co się zatrzyma "przyklei", to zostaje, a światło przepływu pozostaje czyste. W miarę ubijania tej materii może dochodzić do zarastania przekroju przepływu. Dlatego napisałem, o ile nie zmniejsza przepływu. A odstojnik zatrzyma cos tam i na powierzchni tego cosia jest miejsce dla bakteri filtracyjnych. Tak na logikę. Chociaż jak mówiłem, znaczenie raczej marginalne, a niechęć do usuwania wywołana raczej wrodzonym lenistwem niż jakąś wyższa potrzebą 😉. Mamy tu kolegę specjalistę od wzorów, przeliczeń i wiedzy popartej badaniami, więc  @triamonddziałaj proszę😉. 
  • Zostaw sobie na start basenu😉
  • Te korpusy to pozostałość po pierwszym projekcie systemu filtracji i są jako pierwsze więc ten bałagan nie trafi nigdy do wody. Mimo wszystko wydaje mi się, że bezpieczniej będzie to usunąć. Nie sądzę, aby pełniło to jakąś kluczową funkcję w filtracji. Zdziwiła mnie natomiast ilość tej 'masy'. Jutro dzień porządków w akwa, jak zmobilizuje się do usunięcia tego, to zrobię Wam fotkę, jak dużo uzbierałem. Wystartowałby z tego z 1000 nowych zbiorników 🤣
  • Raczej puste korpusy pełnią tu rolę odstojników. Ja bym to usunął z obiegu. Z czasem im będzie tego więcej (wyżej w korpusie) prąd wody zacznie to porywać i będziesz miał syf w akwarium, jeśli oczywiście za tymi korpusami nic już nie masz.
  • Obstawiam, że usunięcie nic nie zmieni. Żyje toto swoim życiem, jakąś rolę filtracyjną pełni, ale nie w jakiejś skali ogromnej Jest to jest. Jak korpusy zbędne, a przepływu nie tłumi to bym zostawił.
  • Siema, dzisiaj dokonałem odkrycia, które mnie mocno zaskoczyło 😁 Mianowicie mam w systemie filtracji 4 puste korpusy, do których nie zaglądałem pewnie z rok czasu. Dzisiaj zajrzałem i zobaczyłem, że do połowy są zapełnione zapewne detrytusem - brązowym czymś, co zawsze zalega w filtrze. Parametry wody są cały czas w normie, stałe podmiany utrzymują no3 w granicach 15. Usunąć to, czy zostawić? Czy pozostawienie lub usunięcie będzie miało jakiś wpływ na cały mikro-ekosystem?
  • Maison w sumie na początku nie brałem pod uwagę. Foty i filmy to nie to samo co dominujący samiec za szkłem na żywo. Ale teraz ma u mnie wysokie notowania. Wygląda na wariata, ale piękny jest bezdyskusyjnie. Wczoraj widziałem WF, takie po 10 cm. Niestety  mam obawy przed rybami z odłowu, bo to jednak troszkę inne wymagania, nigdy nie miałam, a i cena 42 euro za sztukę lekko studzi zapał. F1 są w rozsądnych pieniądzach, ale małe 4 cm., Chodowiec  miszcz, dobiera układy przez lupę i serio mam od niego kupę ryb i pomylił się raz., a maluchy kupowałem. Ale nie sprzeda inaczej jak 1/2. Tak mu z matematyki zbiornika wychodzi. Chyba że się rzucę na 3/6 i albo ja albo życie zredukuje.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.