Jump to content

witam ! opis mojego małego malawi


Recommended Posts

Witam !

Jestem z wami tu od kilku miesięcy ale jeszcze nie przedstawiłem swojego akwarium oraz genezy jego powstania.

Akwarystką zajmuję się od najmłodszych lat ( to te czasy gdzie napowietrzacz-brzęczyk naprawdę głośno chodził ;) ) , ale oprócz przypadkowego ,,trzymania" bo nie pielęgnowania pyszczaków nie miałem prawdziwej malwaki. Po dłuższej przerwie postanowiłem znowu założyć akwarium ale tym razem stricte Malawi ( gdzieś zawsze mnie pociągały te piękne i charakterne ryby). N początku zeszłego roku założyłem akwarium ale jak się okazało na krótko ponieważ sprawy służbowe wygnały mnie po za granice Polski ,a żona jak to żona powiedział, że nie będzie się zajmować moim akwarium. Cóż było robić jeszcze nie zaczełem przygody z Malawi a już musiałem na krótki czas zakończyć.

Wkrótce po powrocie , założyłem na nowo moje Malawi oczywiście nie omijając błędów ( jakże pyszczaki różnią się od innych tzw. popularnych rybek :rolleyes: ). Zaczynając od wystroju akwarium(koralowce i wapienie), kończąc na obsadzie ( 3 gatunki do 200l ).

To właśnie tutaj na forum KM dowiedziałem się i zobaczyłem jak powinno wyglądać porządne naturalnie stworzone akwarium oraz jak powinna być najlepsza obsada do 200l. Dlatego jestem wdzięczny ludziom którzy stworzyli i tworzą nadal to forum bo bez ich wiedzy byłbym dalej w czarnej ….. :cool: !


Tak wyglądało moje akwarium na początku z obsadą 3 gatunków saulosi 6szt , afra likoma 6szt i rdzawiec 6szt.


akwa200pocztek.jpg


A tak wygląda teraz z obsadą docelową saulosi 1+5 afra likoma 1+4 co uważam za maksymalną ilość ryb jaką można hodować w 200l akwarium.


akwarium200nowedue.jpg


Osprzęt :

akwarium 100x40x50

Filtracja jbl 1501 (biologia) + prefiltr hw603(mechanik)

Pompa 650l/h z podpiętym do korpusem narurowym z purigenem pracującym jak w fbf

Falownik jvp200

Wystrój :

otoczaki znalezione pod tzw. ,,blokiem”

korzeń klonu

Poniżej film mojego małego malawi ;
Na zakończenie chciałem szczerze podziękować wszystkim userą KM (m.in. meszek, Zbigniew , harasimi) oraz administratorom ( za ich ciężką pracę bez której moglibyśmy sobie co najwyżej w chmurach pisać), którzy przyczynili się do powiększenia mojej wiedzy oraz do innego spojrzenia na biotop Malawi.

Dziękuję !!!

p.s

Wielka prośba do wszystkich doświadczonych userów nie wypalajcie się !!!! Takich jak ja jest wielu i jeszcze więcej takich jak ja czeka w kolejce chociaż jeszcze nie wiedzą , że mania Malawi i ich dopadnie:mrgreen: .


Pozdrawiam stan76

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

eljot to nie tylko +

gdy zobaczyłem pierwsze akwarium to łapy mi opadły, jednak akwarium po reorganizacji to przykład jak wzorowo można zorganizować "mniejsze" akwarium, aby przyciągało wzrok.

Pytanko - czy ryby kopią ci w piasku? bo na zdjęciu wydaje mi się że piasek ma bardzo grubą granulację.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za dobre słowa.

Jeżeli chodzi o piach to jest raczej tzw. piacho-żwir granulacja 1-2mm. Natomiast w kwestii kopania to kopia i to najęte w szczególności afra likoma. Ten cholernik potrafi przekopać całe akwarium i nie straszny mu był nawet ten duży kambol z lewej stron. Jedyny kamień pod którym nie ma małej grotki to jest kamień po lewej stronie,reszta jest przekopana przez afre i saulosa jak należy.

Link to comment
Share on other sites

Odniosę się do fotek i obsad. Pierwsze akwarium było dość dziwne takie przemieszanie dwóch stylów Stan masz jednak artystyczną duszę ;). Kiedyś w Galerii toczył się straszliwy spór o baniak mojego kolegi facet był po ASP w Krakowie czynny malarz ( nie pokojowy ;) ) i czuć to było w jego baniaku. Gdyby Stan zostawił nawet ten wystrój który mnie akurat nie porażał jakoś specjalnie brzydotą a wieżowce z Nowego Jorku ;) po prawej stronie były nawet interesujące. Powiem że naturszczyk na dole jest oczywiście bardzie zgodny z trendem i jest ładny ale gdyby zostało tak jak na górze to może Stan nie miałby poklasku ale jeśli ktoś powiedziałby, że w tym chińskim magazynie połączonym z Manhattanem na górze byłoby źle pyszczakom to bym się kłócił, spora liczba kryjówek to szczególnie przy młodej docierającej obsadzie spory plus. Stan zmienił wygląd baniaka ku uldze doradzających ale dla mnie ważniejsze jest jednak to że zmienił odsadę. Nie byłbym sobą gdybym nie widział w niej pewnych niebezpieczeństw ( 2 terytorialne gatunki z pasiastymi samcami ) ale w sumie poszło to w dobrym kierunku.

Link to comment
Share on other sites

Zgodnie z twoimi uwagami harasimi cały czas obserwuje ryby i jeżeli coś zacznie złego dziać się w akwarium to przerzucę afre do 500 ,a do 200 przeniosę labidochromisy lundu. Jak na razie bardzo zgodnie ze sobą żyją każdy ma swój rewir i nie wchodzą sobie w drogę nawet pod czas tarła. Afra raczej rzadko stara się wypływać na środek akwarium. Woli o wiele bardziej zakamarki( które sam wykopała) prawej strony akwarium plus często stoi w korzeniu nad dużym kamieniem i stamtąd obserwuje rewir.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Witam

Może i jak kilka słow od siebie. Żebyś nie urósł za bardzo to powiem że masz strasznie ale to strasznie brzydkie akwarium:-).

A tak na poważnie jesteś jednym z nie licznych hodowców który umieją słuchać. A najważniejsze że umiesz to zastosować w praktyce.

Baniaczek piękny jest czym się poszczycić.

Dziękuje że wywyższyłeś mnie do rangi tych od których się mogłeś czegoś dowiedzieć. Myślę i mam taką nadzieje że właśnie Ty jesteś jednym z "młodych wilków":-).

Więcej takich osób. Brawo

Link to comment
Share on other sites

stan76 naprawdę gratuluję takiego podejścia.

Baniaczek stworzyłeś klimatyczny i bardzo w "moim stylu".

Sam przygotowując się ponownie do biotopu Malawi mam podobny pomysł z otoczakami i zacienionymi bokami. I wiedzę, że jest trafiony ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Acha rozumiem pH w kranówce jest 7.5 , pewnie po zalaniu z powodu kamieni itd podskoczy pewnie trochę. Ta sól zapewne zaszkodzić nie może więc sypne połowę albo 1/3 dawki po zakończeniu cyklu azotowego, i potem przy każdej podmiance.
  • Jak przedmówcy, zawsze jest jakieś ryzyko. Ja miałem jakoś czas spokój ale szukałem innych ryb i kupiłem... Pół żywe, myślałem że to wina podróży. No i tak jakieś paskudztwo krąży już u mnie ponad pół roku.  Ale wcześniej też ryby trafiały z różnych źródeł i nie miałem problemu. Po prostu z "super hodowli" jakieś świństwo wpadło do akwarium. A może to zbieg okoliczności? Może to inna przyczyna.  Wielokrotnie kupowałem mało ambitnie ryby w byle zoologicznym i wiele z tych ryb żyje u mnie ponad 3 lata. To najbardziej odporne i towarzyskie ryby. Nic nigdy się nie działo w akwarium.  Mam taką teorię. Oczywiście to może być całkowicie błędne rozumowanie. Ale niektóre ryby są mniej odporne na stres i choroby a inne bardziej albo w ogóle ich nic nie tknie. I czasami w byle jakim zoologicznym osiedlowym są zdrowe ryby i wszystko będzie ok. A czasami w "super" hodowli coś się dzieje z rybami i kupujemy babola. Później chorują prawie wszystkie.  A czasami niektóre ryby podczas podróży mogły się tak zestresować, że dzięki nim pojawi się jakaś choroba w akwarium. Teoretycznie hodowca nie dał plamy ani kupujący. Po prostu ryba była za słaba i narobił się bałagan.  Reasumując, kup takie ryby jakie chcesz, jakie Ci się marzą i miej głęboko w poważaniu to, aby kupować wszystko od jednego hodowcy. Oczywiście bądź ostrożny, mimo wszystko.     
  • Na to wygląda, na końcu pokrywa całość żywicą. Ale chyba tylko aby zabezpieczyć farbę, bo od wewnątrz nie maluje. Te wszystkie polecane na forum zaprawy typu CX coś tam, to też cement tyle że z dodatkiem chemii aby szybciej wiązał. 
  • Co on tam użył? Zwykłego cementu?
  • Tak, a jak kupisz od niego, a ryby i tak zachorują to powie, że... musiałeś mieć złe parametry wody, albo źle wpuściłeś/transportowałeś, albo wpuściłeś przy nie odpowiedniej fazie księżyca.
  • Oddam jak w temacie.  Nie pytać dlaczego bo winny jest Prezes 😀 Odbiór tylko osobisty w Brzegu i po okazaniu paramsów NO2 i NO3 celem zweryfikowania czy w dobrą wodę pójdą Ryby pełnoletnie po 8 dawce szczepionki, odżywiane pokarmami z górnej sklepowej półki. Menu do zaoferowania: Nimbochromis livingstoni 2 szt. Labidochromis caeruleus 7 szt. Placidochromis phenochilus 2 szt. Kundelix ciapciatix 1 szt. Parę zdjęć obrazujących dorodne stadko
  • Czyli hodowca ''A'' ściemnia że trzeba kupować tylko od niego bo od innych jak kupisz to ryby będą miały problemy zdrowotne. A który to hodowca tak Cię ściemnia? Mam ryby z różnych hodowli i zawsze tak miałem od 20-stu paru lat i nigdy nic takiego nie zauważyłem żeby był jakiś konflikt bakteryjny. Owszem, można kupić ryby chore od których zarażą się te co już masz i w tedy wszystkie mogą zdechnąć, ale to się rzadko zdarza, mi się nigdy to nie zdarzyło, jedynie to zdarzało się czasem w latach 90 kupić w zoologicznym chore mieczyki, gupiki, ale nigdy nie zdarzyło się to z kupnem pyszczaków z prywatnych hodowli.
  • Twardość wody nie jest parametrem kluczowym w hodowli pyszczaków z J. Malawi. One tolerują szeroki zakres twardości - począwszy od wody miękkiej, skończywszy na bardzo twardej. W jeziorze występuje akurat miękka woda. Istotnym parametrem jest natomiast odczyn, czyli pH - które powinno być zasadowe (nie mniej, niż 7,5 - 7,6).
  • Zawsze jakieś ryzyko jest zmieniając warunki  danej obsady.  Ale wyobraź sobie , że chcesz ryby  różnych gatunków i okazuje się , że sprzedający ma tylko jeden gatunek a Ty chcesz trzy.  Rezygnujesz ? Nie .  Nawet w obrębie tego samego  gatunku lepiej jest kupować ryby z różnych źródeł ze względu  na ich genetykę , na uniknięcie chowu wsobnego.  Naprawdę nie masz powodów do zmartwień. Warto jednak dowiedzieć się od sprzedającego czym karmi swoje ryby i kontynuować stosowanie tych pokarmów, stopniowo zmieniając na ten którym chcesz Ty karmić.   Chodzi mi o to aby gwałtownie nie zmieniać podawanego pokarmu.
  • Moje doświadczenia, biorąc pod uwagę, że mam również akwaria z biotopami CA i SA są takie, że pyszczaki są bardziej wrażliwe na zmiany środowiskowe w porównaniu do innych biotopów. Wielu myśli, że pyszczaki lubią naszą kranówkę i nie ma co się przejmować wodą, ale to nie znaczy że mają wysoką tolerancję jeśli chodzi o parametry wody.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.