Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zainspirowany pomysłem oświetlenia ledowego z możliwością automatycznego ściemniania i rozjaśniania symulującego świt i zmierzch zbudowałem to co poniżej.


Materiały:

Symulator z timerem Solar Engine 87PLN

http://www.ibis.krakow.pl/solar_engine_symulator_switu_zmierzchu.html

solar.jpg


zasilacz współpracujący ze ściemniaczem do LED 74PLN

http://www.elmark.com.pl/products/produkty/index.php?id=759

pcd.jpg


Diody mocy 3W zimna (6000k-7000k) 700mA 14,90PLN

specyfikacja-http://led-labs.pl/pdf/spec_hg-3w-sw.pdf

led.jpg


listawa aluminiowa o dużej powierzchni aby skutecznie odprowadzać ciepło 20PLN


4.jpg


Pasta termo przewodząca np.do procesorów 10 PLN

2.jpg


śrubki, kable, cyna i lutownica.


Diody rozstawiamy na listwie aluminiowej tak aby miały minimalną powierzchnie 2x5cm u mnie 5 diod jest co 15cm do akwarium długości 100cm. Smarujemy diody i przykręcamy.

1.jpg

3.jpg


Następnie łączymy szeregowo + do -

5.jpg


końcowe kable umieściłem w kostce elektrycznej aby móc w razie czego rozłączyć listwę od zasilacza

6.jpg


Łączymy naszą nową listwę z zasilaczem pamiętając o biegunach +/- i sprawdzamy jak świeci

7.jpg

8.jpg


pozostaje tylko wstawić do akwarium i ustawić timer

9.jpg


oraz zoabaczyć efekt końcowy


[ame]

[/ame]


Ilość diod została dobrana do mocy zasilacza, gdyby było 6szt to nie świeciłyby pełną mocą, mniejsza ilość 4szt spowodowałaby spalenie diod od nadmiaru prądu. Ważne też są przekroje kabli, nie stosować takich jak np. w skrętce komputerowej-za mały przekrój. Pastę zastosowałem teflonową (innej nie miałem) ale lepsza byłaby Arctic Silver (taka srebrna), bez tego cierpło z mini radiatorów Star nie byłoby tak skutecznie i szybko przekazywane na listwę aluminiową.


Jest to obecnie jedyne moje oświetlenie.

  • Dziękuję 9
Opublikowano
Zabezpieczałeś całość przed "czynnika zewnętrznymi" woda itp ?
właśnie nie i tu jedynie myślę aby same miejsca lutowań "zasmarować" silikonem, na diodach są soczewki. W rurkę nie chcę tego pakować bo pojawiłby się problem z chłodzeniem-diody mocy trochę ciepła wydzielają, Sir_Yaro robił podobny kiedyś zestaw i tam zastosował chłodzenie wodą z akwarium. Chcę też zobaczyć jak zestaw zniesie takie warunki, przy czym u mnie jest obieg powietrza pod koroną wymuszony dwoma wentylatorami 80mm wiec jedynie bryzgi wody mogą szkodzić, sama wilgoć czy skraplanie nie istnieje.

--

Więc jednak zakupiłem coś do zabezpieczenia: Platidip Guma w sprayu-Syntetyczna. Kupiłem to też z ciekawości jako zabezpieczenie samochodu (dół drzwi). Firmy tuningowe malują tym całe samochody, felgi. Fajnie się to ściąga no, a w Malawi skutecznie chroni przed wilgocią czy nawet samą wodą.

http://plastidip.pl/sklep/36-plastidip-aerosol-311-ml.html


56 PLN


plastidip-aerosol-311-ml.jpg

Opublikowano

Fajny projekt, ale jako, że planuję podobny projekt pytałem ostatnio Sir_Yaro jak tamta lampa się sprawdziła. Odradzał zostawienie samych niczym nie zabezpieczonych ledów.

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Po montażu w/w oświetlenia posadziłem w akwarium Cryptocoryne Retrospiralis. Minął już ponad miesiąc i roślina ma się świetnie, wypuszcza nowe liście, jedynie samce Saulosi czasem trącają liście ale skubania nie ma. Jak widać oświetlenie się sprawdza. Wsadziłem do środka także jeden wapień, który wcześniej był zielony od glonów obecnie jest lekko brązowawy ale glony z każdym dniem ustępują, może przyda się to tym, którzy walczą z glonem. Mi osobiście podobał się zielony dywanik na skałach i planuję dodać światło czerwone i niebieskie aby mieć pełne spektrum świetlne, a głównie te które lubią rośliny "niższe".

W podpisie VIDEO aktualny film pokazujący zbiornik. Widać też Cynotylapie sp.Harę z pierwszą inkubacją - barwy samic niewiele odbiegają od samców na tym etapie. Wczoraj też pojawiły się znowu małe Saulosi, siedzą w szczelinach, ciekawe ile teraz się uchowa.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.