Jump to content

Oświetlenie LED z symulacją zmierzchu/świtu


Recommended Posts

Zainspirowany pomysłem oświetlenia ledowego z możliwością automatycznego ściemniania i rozjaśniania symulującego świt i zmierzch zbudowałem to co poniżej.


Materiały:

Symulator z timerem Solar Engine 87PLN

http://www.ibis.krakow.pl/solar_engine_symulator_switu_zmierzchu.html

solar.jpg


zasilacz współpracujący ze ściemniaczem do LED 74PLN

http://www.elmark.com.pl/products/produkty/index.php?id=759

pcd.jpg


Diody mocy 3W zimna (6000k-7000k) 700mA 14,90PLN

specyfikacja-http://led-labs.pl/pdf/spec_hg-3w-sw.pdf

led.jpg


listawa aluminiowa o dużej powierzchni aby skutecznie odprowadzać ciepło 20PLN


4.jpg


Pasta termo przewodząca np.do procesorów 10 PLN

2.jpg


śrubki, kable, cyna i lutownica.


Diody rozstawiamy na listwie aluminiowej tak aby miały minimalną powierzchnie 2x5cm u mnie 5 diod jest co 15cm do akwarium długości 100cm. Smarujemy diody i przykręcamy.

1.jpg

3.jpg


Następnie łączymy szeregowo + do -

5.jpg


końcowe kable umieściłem w kostce elektrycznej aby móc w razie czego rozłączyć listwę od zasilacza

6.jpg


Łączymy naszą nową listwę z zasilaczem pamiętając o biegunach +/- i sprawdzamy jak świeci

7.jpg

8.jpg


pozostaje tylko wstawić do akwarium i ustawić timer

9.jpg


oraz zoabaczyć efekt końcowy


[ame]

[/ame]


Ilość diod została dobrana do mocy zasilacza, gdyby było 6szt to nie świeciłyby pełną mocą, mniejsza ilość 4szt spowodowałaby spalenie diod od nadmiaru prądu. Ważne też są przekroje kabli, nie stosować takich jak np. w skrętce komputerowej-za mały przekrój. Pastę zastosowałem teflonową (innej nie miałem) ale lepsza byłaby Arctic Silver (taka srebrna), bez tego cierpło z mini radiatorów Star nie byłoby tak skutecznie i szybko przekazywane na listwę aluminiową.


Jest to obecnie jedyne moje oświetlenie.

 • Dziękuję 9
Link to comment
Share on other sites

Zabezpieczałeś całość przed "czynnika zewnętrznymi" woda itp ?
właśnie nie i tu jedynie myślę aby same miejsca lutowań "zasmarować" silikonem, na diodach są soczewki. W rurkę nie chcę tego pakować bo pojawiłby się problem z chłodzeniem-diody mocy trochę ciepła wydzielają, Sir_Yaro robił podobny kiedyś zestaw i tam zastosował chłodzenie wodą z akwarium. Chcę też zobaczyć jak zestaw zniesie takie warunki, przy czym u mnie jest obieg powietrza pod koroną wymuszony dwoma wentylatorami 80mm wiec jedynie bryzgi wody mogą szkodzić, sama wilgoć czy skraplanie nie istnieje.

--

Więc jednak zakupiłem coś do zabezpieczenia: Platidip Guma w sprayu-Syntetyczna. Kupiłem to też z ciekawości jako zabezpieczenie samochodu (dół drzwi). Firmy tuningowe malują tym całe samochody, felgi. Fajnie się to ściąga no, a w Malawi skutecznie chroni przed wilgocią czy nawet samą wodą.

http://plastidip.pl/sklep/36-plastidip-aerosol-311-ml.html


56 PLN


plastidip-aerosol-311-ml.jpg

Link to comment
Share on other sites

Można zastosować klosze np: (od Harley'a) :)

http://allegro.pl/klosz-klosze-szklo-clear-bullet-harley-i2991403049.html

lub jakieś inne z małych chińskich latarek.

--

Tu znalazłem gotowy profil 2m do LEDów za 28PLN

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=3019615343&ars_source=ars&ars_socket_id=16&ars_rule_id=84

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
 • 1 month later...

Po montażu w/w oświetlenia posadziłem w akwarium Cryptocoryne Retrospiralis. Minął już ponad miesiąc i roślina ma się świetnie, wypuszcza nowe liście, jedynie samce Saulosi czasem trącają liście ale skubania nie ma. Jak widać oświetlenie się sprawdza. Wsadziłem do środka także jeden wapień, który wcześniej był zielony od glonów obecnie jest lekko brązowawy ale glony z każdym dniem ustępują, może przyda się to tym, którzy walczą z glonem. Mi osobiście podobał się zielony dywanik na skałach i planuję dodać światło czerwone i niebieskie aby mieć pełne spektrum świetlne, a głównie te które lubią rośliny "niższe".

W podpisie VIDEO aktualny film pokazujący zbiornik. Widać też Cynotylapie sp.Harę z pierwszą inkubacją - barwy samic niewiele odbiegają od samców na tym etapie. Wczoraj też pojawiły się znowu małe Saulosi, siedzą w szczelinach, ciekawe ile teraz się uchowa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Mialem podobną sytuację jak byłem u Darka z Żor, wtedy Maison rzucił na mnie urok 🙂. Z tym, że tam były dwa WF w pełni wyrośnięte tak po ok 15 cm. Nie jestem zwolennikiem kupowania ryb WF do domowych akwariów, myślę, że takiemu F1 nic nie będzie brakować. Układ 3/6 wydaje się bardziej bezpieczny bo nawet „profesor” może się pomylić, a bufor samic będziesz miał większy. Minus z takimi 4 cm maluchami jest taki, że będziesz musiał poczekać kilka miesięcy, aż zaczną cieszyć oko.
  • Sam pisałeś, że nie wpływa na parametry, bo są cały czas w normie. Więc ja bym to moczył, choć mokre chyba dość 😜. A poważnie, w kubłach, które ostatnio eliminuję i w sumie to mi jeden został, zalegało tego po kokardę. Każda praca przy filtrze siłą rzeczy wywoływała uwalnianie się tego, wymieszanego z wszystkim innym, co w fitrze zalega do akwarium. Nigdy nie zaobserwowałem jakichś negatywnym skutków. Ot chwilowe zmętnienie wody. Bez wielkich wachań testów które kiedyś robiłem maniakalnie i w zakresie dużo szerszym niż w malawkach.
  • Haha, myślałem o tym, ale na spokojnie wyprodukuję tego więcej przed startem basenu 🤣 Przepływu to nie zmniejsza w żaden sposób, co to są puste korpusy w swojej standardowej budowie, woda przez to nie przepływa, działają właśnie bardziej jak odstojniki, opada co cięższe. Mnie bardziej martwi, czy nie zachodzi tam jakiś proces, który oddaje do wody jakieś niepożądane substancje.
  • Raczej prąd wody ubija to i tworzy jakiś tam konglomerat poza linią przepływu. Co się zatrzyma "przyklei", to zostaje, a światło przepływu pozostaje czyste. W miarę ubijania tej materii może dochodzić do zarastania przekroju przepływu. Dlatego napisałem, o ile nie zmniejsza przepływu. A odstojnik zatrzyma cos tam i na powierzchni tego cosia jest miejsce dla bakteri filtracyjnych. Tak na logikę. Chociaż jak mówiłem, znaczenie raczej marginalne, a niechęć do usuwania wywołana raczej wrodzonym lenistwem niż jakąś wyższa potrzebą 😉. Mamy tu kolegę specjalistę od wzorów, przeliczeń i wiedzy popartej badaniami, więc  @triamonddziałaj proszę😉. 
  • Zostaw sobie na start basenu😉
  • Te korpusy to pozostałość po pierwszym projekcie systemu filtracji i są jako pierwsze więc ten bałagan nie trafi nigdy do wody. Mimo wszystko wydaje mi się, że bezpieczniej będzie to usunąć. Nie sądzę, aby pełniło to jakąś kluczową funkcję w filtracji. Zdziwiła mnie natomiast ilość tej 'masy'. Jutro dzień porządków w akwa, jak zmobilizuje się do usunięcia tego, to zrobię Wam fotkę, jak dużo uzbierałem. Wystartowałby z tego z 1000 nowych zbiorników 🤣
  • Raczej puste korpusy pełnią tu rolę odstojników. Ja bym to usunął z obiegu. Z czasem im będzie tego więcej (wyżej w korpusie) prąd wody zacznie to porywać i będziesz miał syf w akwarium, jeśli oczywiście za tymi korpusami nic już nie masz.
  • Obstawiam, że usunięcie nic nie zmieni. Żyje toto swoim życiem, jakąś rolę filtracyjną pełni, ale nie w jakiejś skali ogromnej Jest to jest. Jak korpusy zbędne, a przepływu nie tłumi to bym zostawił.
  • Siema, dzisiaj dokonałem odkrycia, które mnie mocno zaskoczyło 😁 Mianowicie mam w systemie filtracji 4 puste korpusy, do których nie zaglądałem pewnie z rok czasu. Dzisiaj zajrzałem i zobaczyłem, że do połowy są zapełnione zapewne detrytusem - brązowym czymś, co zawsze zalega w filtrze. Parametry wody są cały czas w normie, stałe podmiany utrzymują no3 w granicach 15. Usunąć to, czy zostawić? Czy pozostawienie lub usunięcie będzie miało jakiś wpływ na cały mikro-ekosystem?
  • Maison w sumie na początku nie brałem pod uwagę. Foty i filmy to nie to samo co dominujący samiec za szkłem na żywo. Ale teraz ma u mnie wysokie notowania. Wygląda na wariata, ale piękny jest bezdyskusyjnie. Wczoraj widziałem WF, takie po 10 cm. Niestety  mam obawy przed rybami z odłowu, bo to jednak troszkę inne wymagania, nigdy nie miałam, a i cena 42 euro za sztukę lekko studzi zapał. F1 są w rozsądnych pieniądzach, ale małe 4 cm., Chodowiec  miszcz, dobiera układy przez lupę i serio mam od niego kupę ryb i pomylił się raz., a maluchy kupowałem. Ale nie sprzeda inaczej jak 1/2. Tak mu z matematyki zbiornika wychodzi. Chyba że się rzucę na 3/6 i albo ja albo życie zredukuje.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.