Skocz do zawartości
**Przypomnienie** Ostateczny termin wpłaty składki członkowskiej za okres 2024/2025 to 15 maja br. Po tym terminie każdy klubowicz, który nie opłaci składki zostanie zdegradowany do rangi użytkownika. ×

Akwarium 240 l 120x40x50


Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego że niedługo planuje przesiadkę ze 160 l na 240 l chciałbym uzyskać jak najwięcej rad odnośnie takiego zbiornika. Duzo czytałem o standardowych 240kach od wromac'a i moje zdanie jest Takie że wolałbym nie ryzykować peknieciem szyby. Dlatego zalozylem nowy temat w ktorym zadam konkretne pytania, lecz mam nadzieje ze nie ograniczymy sie tylko do odpowiedzi na nie. Licze na ciekawą dyskusje, ktora doprowadzi do zmniejszenia strachu u mnie.


Mam zamiar iść do szklarza w niedlugim czasie aby poznac wstepny koszt takiego zbiornika. Lecz aby uzyskac kosztorys musze wiedziec:

1. Z jak grubego szkla robic zbiornik.

2. Jak dlugie, jak szerokie, oraz jak grube zarzyczyc sobie wzmocnienia wzdluzne.

3. W jakiej odleglosci od gornej krawedzi bezpieczne bedzie zamocowanie tych wzmocnien.

4. Jak grube i jak szerokie zamocowac wzmocnienie poprzeczne.

5. Czy uzycie szyb z mniejszego akwa na dno (niezbedne bedzie polaczenie ze soba kawalkow) jest bezpieczne? (szyba chyba 6ka dokladnie sie dowiem w weekend).


Z grubsza to wszystkie pytania ktore poruszaja wg mnie najistotniejsze aspekty mocnego zbiornika. Czy powinienem jeszcze na cos zwrócić uwage? Czy powinienem o czyms przypomniec szklarzowi? Nie wiem jakie ma ta osoba doswiadczenie w robieniu zbiornikow.

Nie odrzucam kupienia zbiornika jakiejs konkretnej firmy. Pytanie tylko ktora by wziac i ewentualnie lekko poprawic.

Z gory dzieki za pomoc


Wysłane z LG L9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec lepiej dac dluzsze wzmocnienie wzdluzne niz dokladac poprzeczne? Dobrze rozumiem?


Jeżeli waszku dasz wzmocnienia wzdłużne o odpowiedniej długości (mniej więcej zostaw 5cm luzu od szyb bocznych) to nie potrzeba dawać wzmocnienia poprzecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też Panowie zrobiłem. Napisałem do obu kolegów i mam nadzieję, że znajdą czas na podzielenie się ze mną swoją wiedzą.



<OT>

Niby zbiornik nie duży, a tyle problemów z tą pojemnością jest. Aż dziw bierze. Czy makok ma rację i czas zacząć duże zbiorniki kleić samemu? Podejrzewam, że docelowy zbiornik(300x70x60) który stanie za kilkanaście lat w moim domu, będzie sklejony przeze mnie.

</OT>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ostatnio krucho u mnie z czasem ale jak moge to postaram sie pomoc. Przeczytalem wspominany moj post nr 50 i wlasciwie to nie wiem co moglbym dodac :-)

Moze tyle ze koncentracja 50 MPa prawdopodobnie bylaby nieco mniejsza ze wzgledu na sprezysta prace silikonu.

Wazne to unikac koncentracji i naglych zmian sztywnosci elementow

Wzmocnienie podluzne jak najblizen scian poprzecznych ale bez polaczenia i na cienkiej warstwie silikonu, z cienkiego szkla

Jesli dochodzi poprzeczne to powinno byc szerokie na grubszej warstwie silikonu, a podluzne w takim przypadku grubsze i szersze zeby poradzilo sobie z koncentracja sil. W tym przypadku prowadzenie podluznych mozliwie najblizej scian jes mniej wazne


To akwa przedstawione w tym przykladzie jest ok, jesli wszystko dasz z 8mm (zbedne) to njczego nie pogorszysz a tylko obnizysz naprezenia. Wazne zeby nie zmieniac geometrii i lokalizacji wzmocnien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.