Jump to content

Obsada 150x50x50


Recommended Posts

Witam wszystkich pasjonatów Malawi chciałem się dowiedzieć czy mogę trzymać razem Maigano Niebieskie1+4,Yellowki 1+4,Red-red 1+4,Lombardo 1+4, czy niedojdzie do krzyżówek pomiędzy nimi

Link to comment
Share on other sites

Maigano Niebieskie? Co to jest?

Chyba chodziło ci o Melanochromis cyaneorhabdos 'maingano'.

Co do krzyżowania, to krzyżówki zawsze są mozliwe, jednak zauważając, że każde samice mają tutaj "własnego" samca nie powinno być większych problemów. Dobrze by było gdybyś wyrzucił z akwarium l.caeruleus(żywienie) i dał zamiast niego jakiś innych gatunek lub zwiększył ilość samców w pozostałych gatunkach.

Link to comment
Share on other sites

Sorry za nietakt z mojej strony z tym 'maigano' :) powiedz mi jeszcze jakiego pyszczaka o podobnej kolorystyce i usposobieniu dałbyś zamiast l.caeruleusa,a może podasz inny "skład"o podobnym upodobaniu żywieniowym i zróżnicowanej kolorystyce.

Link to comment
Share on other sites

Kolejny raz polecam te samą obsadę :D :- Pseudotropheus fainzilberi OB morph

- P.msobo

- L.trewavasae chilumba

- no i ew. możesz się pokusić o czwarty gatunek : M.maingano


lub obsadę taką, jaką ja mam czyli:

-p.saulosi

-L.trewavasae

-M.emmiltos

-M.estherae redred

Link to comment
Share on other sites

czester ja nie mam msobo :D mam : emmiltos, trewki, saulosi oraz redredy. Oczywiście, że sauloski śa najsłabsze "teoretycznie". Narazie samiec( około 11cm) sobie jakoś radzi i jest na 3 miejscu po emmiltosie( 13-14cm) i redredzie( 9cm). Za nim jest jeszcze dominujący samczyk wśród trewavasae( około 8cm). Zobaczymy co będzie dalej. Jeśli będzie coś nie tak wtedy będę działał.

Link to comment
Share on other sites

jeżeli zaczynasz przygodę z Malawi to nie zaczynaj jej od lombardów ... ryba bez wątpienia piękna ale jednak agresywna. Jej dominacja nawet w takim zbiorniku mogła by sie przy układzie z jednymi z najłagodniejszych yellow i red red oraz niewiele agresywniejszymi maingano zamienić sie w katorgę. Jeśli lombardy to dodaj do nich ze 2 silne gatunki które sobie poradzą z łobuzem a przynajmniej nie dadza sie zamęczyć. Jeżeli bez lombardów to można kombinować, kombinować i kombinować ;) Wybierz najpierw ze 2 gatunki które będą stanowiły trzon i beda musiały być napewno i wtedy kombinuj bo inaczej zamęczysz siebie i pomocników ;).

Link to comment
Share on other sites

Hari-> Czemy uważasz, że redredy są łagodniejsze od maingano? U mnie samiec redred( killer) wyrąbał w pień 17 ryb w tym 8 maingano... Zawsze był przed trzema samcami maingano mimo tego, że były od niego większe...

Link to comment
Share on other sites

Uważam tak z tego powodu, że mimo że znam dziesiatki red redów słysze pierwszy raz o red redzie killerze. Generalnie jest to ryba relatywnie spokojna choć nie wykluczam że może się znależć agresywny osobnik i w tym gatunku. Zastanawiające jest jednak to jak mogłes pozwolić na zarąbanie kilkunastu ryb nic nie robiąc i jakie w takim razie masz akwarium że skuteczność rażenia twojego red red-a jest wręcz porażająca. Osobiście gdy samiec yellow zarąbał mi jedną samice yellow byłem smutny gdy zarąbal druga już włączała się kontrolka że trzeba coś robić a gdyby zarąbał trzecią samice musiałbym coś zrobić i ryba najprwdopodobniej trafiłaby do akwarium ozdobnego gdzie nie zarąbałby już nikogo ;). Maingano jest melanochromisem i pomimo tego, że jest to ryba stosunkowo łagodna w swojej rodzinie, wykazuje bardzo silny terytorializm, łącząc to z torpedowatym kształtem i dynamiką tych ryb, gwarantuje ci że znajdziesz o niebo wiecej melanochromisów killerów niż red red-Ow z takim przydomkiem. Gdybym miał się opierać tylko na własnych doświadczeniach to przez 3 lata krzyczałbym że yellow to najagresywniejsza ryba a przecież wiadomo że było to tylko incydentalne a do tego czasowe, teraz nie jest już nawet dominantem w zbiorniku choć samce swego gatunku nadal prześladuje gdy tylko młode podrosną na tyle że czuje sie zagrożony.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • @Vrzechu Dzięki, będę pamiętał. 👍 Pokrywa na razie leży swobodnie na krawędziach szyb. Nie przyklejałem, choć zastanawiam się nad tym. Jest spasowana praktycznie na zero, a jeszcze dolne krawędzie styku ramy i opaski przejechałem silikonem, więc tym ciaśniej siedzi, a i uszczelnienie jakieś już jest.
  • Fajnie rozwija się ten projekt  Czy te ramy konstrukcyjne pokrywy przyklejałeś do akwarium od góry czy pokrywa swobodnie na nim leży?   Prośba, jak odpowiadasz na komentarz to wpisz "@" i zacznij wpisywać nick osoby, której odpowiadasz, następnie kliknij ją z rozwijanej listy. Wtedy na pewno nikt nie przeoczy odpowiedzi której mu udzieliłeś  
  • Tak, akurat kamień na którym stoi ma płaske dno i lekko pod kątem wierzch, więc idealnie się zapiera dołem, a opiera się o 15kg głaz (wszystkie kamulce nad piachem, leżą na płaskich kamieniach - stad tak wystają, mimo 5cm warstwy obypanego wokol ich piachu). Nie wiem jak przy wstrząsach górotworu/szkody górnicze - mieszkam na Śląsku  Ale podejrzewam, że prędzej się szafka złoży jak bujnie akwarium  
  • Prace trwają, choć powoli z braku czasu. Tłem Juwel Granite planuję zasłonić kaseciaka, a pianką PU (wyrzeżbioną i pomalowaną emalią akrylową pod kolor) uzupełnić uskoki i łączenia tła, by nie były aż tak widoczne. Pojawił się też pomysł na małą hydroponikę, zrobiłem korytko 60x10x10 cm zintegrowane z pokrywą. Chcę je zasilić wężykiem 6 mm (z zaworkiem regulacyjnym) z wylotu pompy. Powinien wyjść ciekawy efekt, gdy będzie wystawało ponad poziom wieka pokrywy.
  • Czy ten pierwszy kamień po prawej stoi stabilnie? Blisko szyby, prawie w pionie.
  • Zdecydowanie nie wymagają 230v. Wszystko zależy od ilości diod, bo je się łączy szeregowo. U mnie zasilanie jest realizowane przez zasilacz 24v. i sterowanie jest przez LDP Moje akwarium jest trochę większe. Więc u Ciebie śmiało można by to zrealizować na 12v
  • Cześć Wczoraj zalałem zbiornik na pierwsze malawi - i chciałbym się upewnić, czy wszystko robię OK - zbiornik: "mały standard" 120x40x50 (zestaw optiset od Aquaela z szafką, pokrywą i oświetleniem LED) - filtracja: Ultramax 2000 zasypany matrixem, siporax i lawa - grzałka: przepływowa JBL 300W - jakieś napowietrzanie - podłoże: koło 30kg piasku dolomitowego rożnej gradacji - gruz: koło 80-100kg na kratce malarskiej - woda nalana przez "ustrojstwo" z parametrami po filtrze węglowym: PH 7,5, GH 5, KH4, zero azotanów/azotynów, przewodność 225mS Po 12 godzinach od zalania zbiornika, podniesieniu temperatury do 28C zacząłem startować biologię: - Seachem Stability wg. instrukcji producenta - trochę (naprawdę mało) bakterii Qualdropa, które stosuję w krewetkariach (i tam się sprawdzają) - plus trochę innych wynalazków (ale też minimalne ilości - na "zaszczepienie"), które stosuję z różnymi krewetkami jak Rich One (aminokwasy itp),  i saszetki Vitality od japończyków z SL-Aqua na szybszy start glonów, biofilmu i innych mikroorganizmów - plus wlałem trochę wody ze zbiorniczków krewetkowych w których wypłukałem brudne gąbki z tych baniaczków - też w sumie nie wielkie ilośc tej wody, bez brudów z filtra, tak by "zaszczepić" żywe bakterie Po kolejnych 12 godzinach zrobiłem testy "startowe": PH - 7,5-7,6  NO3 - 1 NO2 - 0,05 GH - 6 KH - 4 PO4 - 0 przewodność 400mS Macie jakieś uwagi?  
  • Witam ostanio (3 miesiące temu) urodziły mi się Pyszczaki Red redusy (Przetrwał tylko jeden bo był to mój pierwszy chów) ryba sporo urosła ale nadal jest dość mała ktoś mi powie jak powinny wyglądać zdrowo rosnące pyszczaki i jak powinien przebiegać ich wzrost, byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź
  • Sam bym się raczej tego nie podjął, poza tym one chyba wymagają 230V, więc LDP by tego nie uciągnął.
  • Dodatkowo woda w baniaku wg zoolek/jbl GH 10/8, KH 11/11. Dziwnie GH spada, mam nadzieję, że jak już baniak się ustabilizuje ryby będę zadowolone. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi w tym temacie oraz całemu forum za pomoc w wystartowaniu. Pozdrawiam.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.