Jump to content

Falownik kontra curculator


lufa555

Recommended Posts

Witam,

ostatnio natrafiłem na temat falowników w akwarium i zacząłem się zastanawiać nad sensem użytkowania tego cuda. Czy nie lepszym sprzętem jest cyrkulator z gąbką? Przecież taki falownik nie będzie zbierał brudów a np. aquael cirkulator z gąbką tak.

Zapewne odpowiedzą tu użytkownicy falowników, że sens jest ale mi się wydaje że tylko w przypadku kiedy mamy filtr zewnętrzny biologiczny z prefiltrami zewnętrzymi na rurach ssących i żadnego mechanika w środku.

Link to comment
Share on other sites

Jak masz dużo dekoracji i akwa powyżej 100cm długości, oraz alergie na kupy;) to nawet wielka pompa z gąbka nie posprząta ci w zadowalającym stopniu dna. Falownik ma szeroki strumień co pozwala efektywniej wykorzystać przepływ nie zdmuchując przy tym ryb :)

---------------------

Dodatkowe zalety to rozmiar i niski pobór prądu.

Link to comment
Share on other sites

A zwróciłeś uwagę kiedy ludzie stosują falowniki, kiedy mają słabą cyrkulację wody pomiędzy filtrami biologiem a mechanikiem

Chyba nie chodzi Ci o słabą cyrkulacje ale o wielkość akwa?

No dobra ale falownik zepchnie kupy w jeden kąt i tyle. Do tego i tak potrzebujemy mechanika aby te kupy zebrał lub zaciągamy te kupy odmulaczem.

Nie chodzi tu żeby cyrkulator (falownik) zepchnął kupy w jeden kąt. Ale żeby nieczystości zostały wprawione w ruch i wyłapane przez filtr wewnętrzny (głowica). Jak będziesz miał akwa np150, 200cm i wiecej to sie przekonasz czy to " cudo" jest potrzebne. Oczywiście nie wkładając dwóch, trzech głowic z gąbka lub bez.

Link to comment
Share on other sites

Domyślam się, że w dużych akwariach falownik jest potrzebny, tylko wydaje mi się, że cyrkulacja w takim 200cm lub więcej przebiega inaczej, ponieważ na takiej długości woda jest wyhamowywana znacznie szybciej i to sugeruje zastosowanie 2 lub 3 falowników. Jednak dalej wydaje mi się, że trzymanie falownika i cyrkulatora z gąbką nie ma mniejszego sensu, a korpusy narurowe tak, chyba, że filtracja oparta jest na sumpie, bo tak górny wylew musi być sprowokowany do prawidłowego działania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Dzięki za wskazówki! Ryby mają się dobrze, są baardzo głodne (nie karmię) i żywotne. Póki co nie widać żadnych oznak wysokiego stężenia NO2, za to zrobił się całkowity porządek na dnie akwarium. Wynik z dzisiaj to 1.  Jestem w trakcie podmiany 50% wody i po tym sprawdzę jak wyglądają parametry.  Zamówiłem tez 6 ampułek prodibio biodigest i Sera Toxivec, wiec jutro będę działał dalej. Jeszcze mam dwa pytania: 1) Czy teraz codziennie mam podmieniać wodę, czy na razie obserwować parametry i czekać? 2) PH w akwarium wynosi 7,5. Czy to PH jest odpowiednie dla Malawi czy mam po podmianach dosypywać sól niejodowaną? Czy warto tą sól dosypać w większej ilości żeby usprawnić proces zbijania NO2 (czytałem na forum, ze niektórzy tak robią).
  • Wlewam wodę do Akwarium ustrojstwem i zdecydowanie przyspiesza to proces - super rozwiązanie Cały zestaw zakupiłem z polecanych linków, jednak chciałbym go ulepszyć dodając na wyjściu kranik.  - Który gwint mam dokupić, żeby to rozbudować i żeby pasował do tego zestawu? (Jeśli to nie problem to byłbym wdzięczny za link do Allegro razem z tym kranikiem) - Czy są jakieś zatyczki blokujące wypływ wody z tej rurki po zakończeniu procesu napełniania zbiornika?  Z góry dziekuje za pomoc
  • wielkość zbiornika - 375l pozwala na 4 gatunki mbuny, więc jak wolisz
  • Dziekuje za odpowiedz , a jak by kupić po 8 sztuk i dolozyc czwarty gatunek ? 
  • Kup po 10 sztuk młodych z każdego gatunku i zobaczysz, co z tego wyniknie. Może uda się utrzymać jakiś układ wielosamcowo. Saulosi to obecnie chindongo, a maingano - pseudotropheus cyaneorhabdos.
  • Super dziękuję serdecznie za odpowiedź , tak myślałam ale wolałam się upewnić . A bakterie dolewamy na następny dzień od czyszczenia na cały litraż akwa ? Jeśli się nie mylę. Pozdrawiam Serdecznie i dziękuję za pomoc.
  • narazie planowana obsada to  Pseudotropheus saulosi Melanochromis maingano Labeotropheus trewavasae Thumbi West   w jakiej ilosci byscie polecali taka obsade ? 
  • Piasku tak naprawdę wcale może nie być. Zerknij na filmy z jeziora, z lokacji gdzie pływa mbuna. Tam jest kamień na kamieniu, piasku najczęściej zero. A że pyszczaki z grupy mbuna kopią.. owszem, bo w ten sposób oczyszczają sobie miejsce pod tarlisko.
  • Taka uwaga, b.ostre krawędzie kamyków do lekkiego spiłowania, stępienia.
  • Bartek dzięki za szybką odpowiedź 😀Ten temat, który cytujesz przerobiłem w całości. Potrzebuję konkretnej instrukcji,krok po kroku,jak" krowie na rowie". Jestem pokolenia Pana Adama Słodowego 😉 Nie mam dwóch lewych rąk,ale jednak potrzebuję konkretnej instrukcji,w miarę szczegółowej,typu bierzemy deseczkę A i przykręcamy do deseczki B😃 Może idę na łatwiznę,ale nie dam rady sklecić takiego filtra po lekturze tych prawie 180 stron,choć czytałem z czystą przyjemnością 😐 Chodzi mi o konkretną instrukcję krok po kroku 😃 Podziwiam pomysłodawców, konstruktorów tego sprzętu 👍,jestem pod wrażeniem możliwości i zarazem prostoty działania tego filtra. Może ktoś z konstruktorów,lub użytkowników miałby jakąś zwartą i w miarę dokładną instrukcję montażu,budowy takiego sprzętu 🤔 Z pozdrowieniami 😃👍        
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.