Skocz do zawartości

Syf w baniaku.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Przyszedł w końcu czas abym poprosił o pomoc. Dwa tygodnie temu uruchomiłem nowy baniak. Jest to standardowa 240ka. Do nowego mieszkanka dla moich pyśkow dałem ze starej 112ki: piach (plus kilka kilo świeżego), wodę (ok. 100l), serpentenit (+ dwie nowe skałki w/w kamienia) i oczywiście filtry (jbl 701 i 901) obydwa działające od 6-7 miesięcy. Doszedł dodatkowo mechanik Aquaela 2000l/h i uzupełnienie świeżą wodą do pełna. Parametry wody bez większych zmian tzn nie zachwiało to zbytnio równowagi biologicznej w filtrach. No2-0, No3-15, Ph-8,2 Kh i Gh 12/16 (jestem w pracy i nie pamiętam które było które). Obsada to saulosi 9szt ok 3-4 cm, a kilka dni temu doszło 6szt rdzawych 2-3cm i 5szt joanjohansonae 3cm. Wszystko zgodnie ze "sztuką". Do czego zmierzam? Na tafli wody pojawił mi się kożuch bakteryjny ale tak bardzo intensywny że postanowiłem się go pozbyć. Poza kożuchem po całej toni baniaka unoszą się 2mm cząsteczki "kurzu" czy coś...sam nie wiem. Wygląda to fatalnie. Próbowałem już wszystkiego rozbijania tafli, napowietrzania a od wczoraj poszedł w ruch skimmer jbl-a który nic nie pomaga. Wkłady w filtrach to m.in. Matrix,ceramika,bio ceramika, grys koralowy 3cm-wy, phosguard, micromec, gąbki standardowe jbl, węgiel aktywny. Mechanika wyłączam na noc bo robi niezły młyn. Rano gdy się uruchomi to, co tu gadać kupa jest wszędzie...po kilku minutach filtr oczywiście zbiera wszystko ale z drobinkami o których wspomniałem na wstępie, żaden z 3 w/w filtrów sobie wogóle nie radzi. Co ważne w 112ce był ten sam problem. Proszę o jakąś radę. Może to nie filtr bakteryjny tylko osad z grysu? Mam w głowie zamęt. Każda rada dla mnie na wagę złota.

Wysyłane z mojego WT19i za pomocą Tapatalk 2

Opublikowano

Tak ma regulację, to polecamy na forum Aquael Circulator. Gąbka jest taka jak na załączonej poniżej fotce. Załączam też fotkę syfu. Widać go wyraźnie więc jest źle! Mam założyć jeszcze gęstszą? A i zdjęcie syfku wykonałem po gmeraniu w baniaku po całym dniu. Teraz jest trochę lepiej ale wyrzuciłem skimmer bo się zupełnie nie sprawdził.


Wysyłane z mojego WT19i za pomocą Tapatalk 2

post-12594-14695713655655_thumb.jpg

post-12594-14695713656063_thumb.jpg

Opublikowano

Daj akwarium odpocząć, w sensie nic w nim nie grzeb i tak jak pisałem wcześniej niech wszystkie filtry chodzą przez 24/dobę obstawiam że dzień lub dwa i woda powinna się klarować.

Opublikowano

Wężyka nie zakładałeś ale założyłeś pewnie tą końcówkę do której się doczepia wężyk, a ona zmniejsza przepływ co najmniej o połowę a tego nie chcę robić. Zostawiam dziś na noc włączony mechanik zobaczę czy będzie jakaś różnica.


Wysyłane z mojego WT19i za pomocą Tapatalk 2

Opublikowano

Gmeranie czyli zmiana aranżacji, ustawienia filtrów, celem poprawy cyrkulacji, instalacja/deinstalacja skimmera, czyszczenie raz w tygodniu mechanika itp. Ok, zostawiam baniak w spokoju. Po dzisiejszej nocy niestety wyraźnej poprawy brak. Czekam spokojnie dalej jak rozwijać się będzie sytuacja.


Wysyłane z mojego WT19i za pomocą Tapatalk 2

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.