Jump to content

Unimax 250 czy HW 303A ?


moni89

Recommended Posts

Byłam przekonana do filtra Unimax 250, ale kiedy porównałam cenę i przepływ z HW 303a to zaczęłam się zastanawiać ? Czy to możliwe, żeby chiński HW miał przepływ 1400l/h, a Unimax 250 tylko 650l/h ?

Może jednak warto zaryzykować i postawić na chińszczyznę ? Co o tym myślicie ?

Link to comment
Share on other sites

Przepływ Unimaxa też spadnie do jakiś 300-400l/h
Mam ten filtr, co prawda nie mierzyłem ale przepływ IMHO jest podobny do podawanego przez producenta (przy czystych wkładach). Nie mam pudła ale jeśli dobrze pamiętam, podawana wydajność pompy to 1000l/h a przepływ 650l/h podawany przez producenta to przepływ z wkładami.
Link to comment
Share on other sites

Tak jak Kolega eljot12 pisze, w przypadku Unimaxa 250 przepływ z wkładami wynosi 650 l/h. Jeśli zaś chodzi o wydajność pompy to tutaj występuje pewnego rodzaju niespójność (z informacji na pudełku wynika, że ta wydajność wynosi 1000 l/h, a instrukcja obsługi podaje 900 l/h).

Ja też mam tego Unimaxa 250 i złego słowa o nim powiedzieć nie mogę - bardzo pojemny, solidnie wykonany i bezgłośny sprzęt. Zaletą Unimaxa w porównaniu do "chinola" jest to, że jego użytkownik ma łatwy dostęp do części zamiennych, a sprzęt jest objęty 36 miesięcznym okresem gwarancji (w przypadku filtrów HW gwarancja wynosi 24 miesiące). Z drugiej strony tego rodzaju urządzenia z reguły są bezawaryjne.

Dodatkową zaletą Unimaxów jest to, że filtry te zużywają trzykrotnie mniej energii elektrycznej, aniżeli HW-303a.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Ja na Twoim miejscu kupiłbym samą głowicę cyrkulującą i do niej gąbkę (Aquael Turbo to jest typowy wewnętrzny filtr biologiczno-mechaniczny z koszykiem na media filtracyjne i gąbką). Tak więc sugerowałbym zakup głowicy Aquael Circulator. Ta o wydajności 1500 l/h powinna wystarczyć, ale nie jest wiele tańsza od głowicy 2000 l/h więc może rozważ zakup tej drugiej (gdy będzie dmuchać za mocno zawsze możesz ją skręcić).

Link to comment
Share on other sites

Możesz zobaczyć też at-203, mam i polecam.


Jeśli chodzi o wybór głowicy: Atman vs Aquael - tutaj bym się akurat spierał czy aby na pewno ten pierwszy dorównuje temu drugiemu. Z drugiej strony świadomość, że Atman ma wielu zwolenników i zapewne Koledzy z forum zaraz mnie zakrzyczą kontrargumentami, ale gdybym się decydował to wybrałbym tą drugą opcję czyli Aquaela.

Z moich obserwacji wynika (a użytkowałem obydwie te głowice), że:

- Atman nie jest zbyt subtelny i zgrabny jeśli chodzi o wygląd (bardzo duża i ciężka w porównaniu do Aquaela głowica, której dodatkowo uroku nie dodają "rzucające się w oczy" szare akcenty),

- gorszy sposób mocowania niż w Aquaelu (przyssawki przestały trzymać po 3 miesiącach i filtr zaczął samoczynnie opadać na dno - Aquael ma dodatkowo zaczep, którym oprócz przyssawek można zahaczyć mocowanie głowicy za górną krawędź akwarium)

- no i największa moim zdaniem zaleta Aquaela w porówaniu do Atmana - regulowany strumień wylotu w poziomie, bodajże w przedziale 120 stopni.


Plusem Atmana jest niewątpliwie cena, ale wydaje mi się, że różnica w kwocie nie jest na tyle duża, aby oszczędzać na zakupie Aquaela. Ale to jest oczywiście - co podkreślam - moja subiektywna opinia :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
  • Chociaż z drugiej strony, ja to akwarium roślinne zlikwidowałem tydzień temu. I ono stoi już tydzień bez wody i tak bez wody postoi jeszcze kilka tygodni, zanim zrobię hardscape. Więc te glony i mech trochę już wyschły. Generalnie, z tego co zauważyłem to glony szybko odżywają jak nalać wodę, więc autentycznie nie wiem: zostawić czy zdrapać?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.