Skocz do zawartości

No3 a filtr biologiczny


Orlando

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niepokoi mnie troszkę wysokie stężenie No3 w moim akwa – 40ppm

Wszystkie inne parametry wydaja się być ok:

Amonia(Nh3/Nh4) – 0

Ph – 8,4

No2- 0

No3 utrzymuje sie na takim poziome przez dluzszy czas, po podmiankach wody troszke spada po czym znowu sie pnie do tego samego poziomu. Mam jeden filtr eheim 2217 w baniaku Juwel Rio180 (100x50x40), filtr jest wypchany gabkami ale za to nie mam zadnego filtru biologicznego.

Co tydzień podmieniam ok 20% wody tj 36litrow. Dlatego zastanawiam się czy powinienem wrzocic dodatkowy filtr biologiczny czy zwiekszyc intensywność podmian wody. W takim baniaku potrzebne oba filtry ?! Sorki jeżeli to jest z kategorii głupie pytanie ;-)

Baniak ma 2 miesiace.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie dlatego pytam, bo czytam i czytam o tym i teoretycznie wszystko dziala bo i amonia i no2 przemienia sie w no3 tylko ,ze no3 utrzymuje sie na poziome 40ppm. A ja nie mam zadnego filtra z ceramika tylko gabki w eheim 2217. Nie orientuje sie czy potrzeba mechanika i biologicznego filtra w takim akwa, czy tak jak mam wystarczy.(Czytajac Twoja odpowiedz jeszcze raz wnioskuje ,ze jest ok )

Akwarium mam od roku wiec jeszcze sporo do nauki :)

Dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrost NO3 zależy od ilości przerabianej materii organicznej, czyli jest zależna od ilości ryb w danym zbiorniku. Rozdzielenie filtracji mechaniczne od bio, pozwala trochę tego brudu usunąć (częste czyszczenie mechanika) zanim zostanie przerobiony przez biologię na azotany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Kolega powyżej napisał. Filtracja biologiczna zdaje u Ciebie egzamin, więc nie ma sensu jej modyfikować, a filtracja mechaniczna nie sprawi, że się pozbędziesz NO3 w swoim akwarium (ujmując rzecz kolokwialnie, dzięki filtracji mechanicznej pozbywasz się "brudu" z akwarium takiego jak np. rybie kupy). Należy się tylko zastanowić co jest przyczyną takiego stężenia NO3 w Twoim akwarium, choć IMHO taka wartość jaka występuje u Ciebie jest akceptowalna, zwłaszcza po kilku dniach od podmianki wody.

Istotne jest jakie masz parametry wody używanej do podmian(zmierz stężenie NO3 w wodzie kranowej) i czy nie przekarmiasz ryb (istotne jest także ile tych ryb u Ciebie w akwarium pływa). Te czynniki w pierwszej kolejności będą miały wpływ na stężenie NO3 w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowalem juz wode kranowa ma ona poziom no3 na 5ppm. Rybki bankowo przekarmialem na samym poczatku :-/ No i dalej jestem w trakcie usuwania obsady... Moj zbiornik jest mocno przerybiony (17 rybek w tej chwili) dalem ogloszenia na tutejszych forach(Irlandia) jezeli nic sie nie zmieni bede musial oddac do sklepu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.