Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Posiadam akwarium o pojemności 350 litrów. Narożne o wymiarach 87x87x60cm. Na dnie akwarium znajduje się piasek kwarcowy w ilości 30kg (co daje warstwę gr. 5cm). Wystrój akwarium stanowi jeden wapień filipiński o wadze 50kg (wymiary ok. 60x40x60cm) oraz 17 szt mniejszych otoczaków (10 kg łącznie). Roślinność stanowią dwa niewielkie Aniubasy.


Akwarium posiada filtr zewnętrzny kubełkowy JBL CristalProfi900 (wydajność 900l/h), dwie grzalki po 200W, dwie świetlówki w pokrywie oraz napowietrzenie kurtyną dł. 60cm. Dodatkowo na wylot wody z filtra założyłem dyfuzor powietrza.


W dniu 13.12.2012r. zalałem akwarium wodą, dodałem uzdatniacza do wody JBL Biotopol (dawka wg ulotki). Dwa dni poźniej do zbiornika wpuścilem ryby w obsadzie 40 małych pyszczaków plus 4 glonojady. Wraz z rybami do wody dodalem BactoActive firmy Tropical.


Szczegółowa obsada pyszczakami:

-Melanochromis auratus 6szt

-Labidochromis caeruleus 10szt

-Pseudotropheus saulosi 2szt

-Maylandia estherae red-red 4szt

-Melanochromis johannii 5szt

-Lodotropheus sprengerae 7szt

-Tropheus duboisi 2szt


Temperaturę wody utrzymuję na poziomie 26-25 stopni. Rybki karmione spiruliną w płatkach, innymi płatkami oraz mrożonym solowcem (1-2 razy na tydz.) Karmione 3 razy dziennie. Po tygodniu dokupiłem jeszcze 3 szt maingano i po trzech nastepnych dniach zaczęły mi rybki zdychać.


Padło mi 17 pyszczaków. ( Można powiedzieć w krótkim okresie 2-3 dni) Jak się okazało poziom NO2 i NO3 stał się śmiertelny.

Od dwóch tygodni wymieniam co 2-3 dni po około 40-50% wody. Wodę do podmiany mam bez NO2, bez NO3, bez chloru. Dolewam prosto z kranu, zimną (16 stopni) ale bardzo powoli - wężem - temperatura w akwarium spada w tym czasie o jakieś 2 stopnie do 24 stopni. Cały czas mam złe parametry wody tzn. : NO3 = 50 ml/l; NO2 = 5 ml/l; stosuję do testów paski JBL EasyTest 6 w 1;


Po podmianie wody dodaję Biotopol uzdatniacz wody firmy JBL oraz bakterie BacterLife.(dawki wg ulotek) Podawałem również preparat Sera toxivec (4x wyższe niż zalecane dawki).


Moje pytanie brzmi: co zrobić aby uzyskać wodę w akwarium o zalecanych parametrach???


Oraz drugie pytanie: Czy obsada która mi pozostała (poniżej) jest do przyjęcia?

- Melanochromis auratus 3szt

- Labidochromis caeruleus 9szt

- Maylandia estherae red-red 2 szt

- Melanochromis johannii 1samiec + 4 samice

- Lodotropheus sprengerae 2 szt

- 4 glonojady


Z góry dziękuję za pomoc i poświęcony czas mojemu tematowi.

Proszę o pomoc.

pozdrawiam

Michał

Opublikowano

Jedyne co to mozesz wpuscic tutaj 1+3 saulosi lecz nie wiadomo jak dlugo samice ci wytrzymaja gdyz non stop beda atakowane przez samca. Akwarium musi miec duza powiezchnie dna aby hodowac pyszczaki. Jak dla mnie powinienes zrezygnowac z malawi

Opublikowano

Hej, witaj na forum. Akwarium ma trochę niefortunne wymiary, mimo pojemności trzeba się nakombinować żeby zmieścić tam jakieś terytorialne ryby. Trójkąty były już przerabiane na forum i niektórym się udało utrzymać pyśki w takich dośc nietypowych dla nich warunkach. Jednak jeśli coś się uda to moim zdaniem najwyżej jeden mały gatunek - mówimy tu o dorosłych rybach. Na razie masz przemieszane ryby roślinożerne z bardziej mięsożernymi, drugim problemem jest brak działającej filtracji biologicznej o czym piszesz. Stosowanie toxivecu powinno ci pomóc wyjść na prostą, pozostaje tylko czekać i obserwować parametry, akurat tego procesu nie da się bardzo przyspieszyć.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.