Jump to content

Bardzo pobity pyszczak


Recommended Posts

witam,

Niestety wczoraj zauważyłem bardzo pobitego małego pyszczaka. Rybka ukrywała się między skałami. Wyłowiłem ją na rekonwalescencję. Pyszczak prezentuje się bardzo źle. Ma strasznie objedzony ogon aż do tułowia. Objedzone ma też płetwy boczne :( Obraz nędzy i rozpaczy. Porusza się jak kadłubek. Ma bardzo silną wolę przetrwania, oddech normalny, zjadł dzisiaj parę granulek. Czy pyszczak ma jakieś szanse? Czy tak strasznie objedzone płetwy odrosną, czy tylko chłopak niepotrzebnie się meczy? Co mam z nim zrobić?

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj zauważyłem że rany koło ogona (właściwie tam gdzie on powinien być), wyglądają lepiej. Codziennie napowietrzam, dogrzewam i dolewam akwariowej wody. Jak tylko pyszczak wyzdrowieje dostanie oddzielny osobisty zbiornik wodny. Zjadł łapczywie granulat. Zachowuje się zupełnie normalnie, tylko te rany i dzwny sposób poruszania świadczy o złej kondycji rybki. Pyszczak nigdy nie należał do dużych, pomimo że ma parę lat nigdy nie wyrósł i zatrzymał się na 5 centymetrach. Taki pyszczakowy liliputek. Zawsze był przeganiany ale teraz ryby załatwiły go na dobre. Zadarł najprawdopodobniej z jednym z dwóch samców dominujących. Dlatego nawet jak wpuszczę go z powrotem do akwarium historia się powtórzy. Nie wiem tyko czy pyszczak może mieszkać sam w akwarium? Kiedy zapewnię mu towarzystwo mniejszych rybek te za parę miesięcy znowu mu wpierdzielą.

Link to comment
Share on other sites

Codziennie napowietrzam, dogrzewam i dolewam akwariowej wody. Jak tylko pyszczak wyzdrowieje dostanie oddzielny osobisty zbiornik wodny.

nie dolewaj tylko podmieniaj na tą wodę...


Zjadł łapczywie granulat.

nie przekarmiaj przypadkiem


Pyszczak nigdy nie należał do dużych, pomimo że ma parę lat nigdy nie wyrósł i zatrzymał się na 5 centymetrach. Taki pyszczakowy liliputek.

genetyka ma duże znaczenie, ale też wielkość, obsada akwarium oraz jakość wody - w tym poziom no3 - w wysokim ryby nie dorastają do swoich rozmiarów


Zawsze był przeganiany ale teraz ryby załatwiły go na dobre. Zadarł najprawdopodobniej z jednym z dwóch samców dominujących. Dlatego nawet jak wpuszczę go z powrotem do akwarium historia się powtórzy.

takie jest życie liliputka - najprawdopodobniej się powtórzy skoro to 5-letnia ryba i nie wyrosła - oddaj go jak sie zregeneruje


Nie wiem tyko czy pyszczak może mieszkać sam w akwarium?

raczej nie chodzi o to że będzie mieszkał sam, a o to że najprawdopodobniej nie podrośnie już do wymiarów żeby im się postawić :(

Link to comment
Share on other sites

Ogryziona płetwa ogonow odrasta po kilku tygodniach. Wpuszczenie takiej - nowej - ryby do dotychczasowej obsady to ryzyko kolejnego lania. Nie ma co się spodziewać zaęjęcia przez nią wysokiej pozycji w hierarhii i trzeba się z tym liczyć.

Link to comment
Share on other sites

Oto mój pobity pyszczak. Niezbyt dobrze widać tutaj straty w ogonie bo zdjęcie jest trochę ruszone. Na końcu tułowia ma poszarpane łuski i jest różowa rana :( Płetwa grzbietowa też poszarpana, po lewej stronie pogryziona płetwa boczna (tutaj widać prawy bok)-ta płetwa się uchowała. Mam nadzieje, że tak jak pisze nebe pyszczak ma szanse aby ogon odrósł :confused:


dscn4230b.jpg


Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Acha rozumiem pH w kranówce jest 7.5 , pewnie po zalaniu z powodu kamieni itd podskoczy pewnie trochę. Ta sól zapewne zaszkodzić nie może więc sypne połowę albo 1/3 dawki po zakończeniu cyklu azotowego, i potem przy każdej podmiance.
  • Jak przedmówcy, zawsze jest jakieś ryzyko. Ja miałem jakoś czas spokój ale szukałem innych ryb i kupiłem... Pół żywe, myślałem że to wina podróży. No i tak jakieś paskudztwo krąży już u mnie ponad pół roku.  Ale wcześniej też ryby trafiały z różnych źródeł i nie miałem problemu. Po prostu z "super hodowli" jakieś świństwo wpadło do akwarium. A może to zbieg okoliczności? Może to inna przyczyna.  Wielokrotnie kupowałem mało ambitnie ryby w byle zoologicznym i wiele z tych ryb żyje u mnie ponad 3 lata. To najbardziej odporne i towarzyskie ryby. Nic nigdy się nie działo w akwarium.  Mam taką teorię. Oczywiście to może być całkowicie błędne rozumowanie. Ale niektóre ryby są mniej odporne na stres i choroby a inne bardziej albo w ogóle ich nic nie tknie. I czasami w byle jakim zoologicznym osiedlowym są zdrowe ryby i wszystko będzie ok. A czasami w "super" hodowli coś się dzieje z rybami i kupujemy babola. Później chorują prawie wszystkie.  A czasami niektóre ryby podczas podróży mogły się tak zestresować, że dzięki nim pojawi się jakaś choroba w akwarium. Teoretycznie hodowca nie dał plamy ani kupujący. Po prostu ryba była za słaba i narobił się bałagan.  Reasumując, kup takie ryby jakie chcesz, jakie Ci się marzą i miej głęboko w poważaniu to, aby kupować wszystko od jednego hodowcy. Oczywiście bądź ostrożny, mimo wszystko.     
  • Na to wygląda, na końcu pokrywa całość żywicą. Ale chyba tylko aby zabezpieczyć farbę, bo od wewnątrz nie maluje. Te wszystkie polecane na forum zaprawy typu CX coś tam, to też cement tyle że z dodatkiem chemii aby szybciej wiązał. 
  • Co on tam użył? Zwykłego cementu?
  • Tak, a jak kupisz od niego, a ryby i tak zachorują to powie, że... musiałeś mieć złe parametry wody, albo źle wpuściłeś/transportowałeś, albo wpuściłeś przy nie odpowiedniej fazie księżyca.
  • Oddam jak w temacie.  Nie pytać dlaczego bo winny jest Prezes 😀 Odbiór tylko osobisty w Brzegu i po okazaniu paramsów NO2 i NO3 celem zweryfikowania czy w dobrą wodę pójdą Ryby pełnoletnie po 8 dawce szczepionki, odżywiane pokarmami z górnej sklepowej półki. Menu do zaoferowania: Nimbochromis livingstoni 2 szt. Labidochromis caeruleus 7 szt. Placidochromis phenochilus 2 szt. Kundelix ciapciatix 1 szt. Parę zdjęć obrazujących dorodne stadko
  • Czyli hodowca ''A'' ściemnia że trzeba kupować tylko od niego bo od innych jak kupisz to ryby będą miały problemy zdrowotne. A który to hodowca tak Cię ściemnia? Mam ryby z różnych hodowli i zawsze tak miałem od 20-stu paru lat i nigdy nic takiego nie zauważyłem żeby był jakiś konflikt bakteryjny. Owszem, można kupić ryby chore od których zarażą się te co już masz i w tedy wszystkie mogą zdechnąć, ale to się rzadko zdarza, mi się nigdy to nie zdarzyło, jedynie to zdarzało się czasem w latach 90 kupić w zoologicznym chore mieczyki, gupiki, ale nigdy nie zdarzyło się to z kupnem pyszczaków z prywatnych hodowli.
  • Twardość wody nie jest parametrem kluczowym w hodowli pyszczaków z J. Malawi. One tolerują szeroki zakres twardości - począwszy od wody miękkiej, skończywszy na bardzo twardej. W jeziorze występuje akurat miękka woda. Istotnym parametrem jest natomiast odczyn, czyli pH - które powinno być zasadowe (nie mniej, niż 7,5 - 7,6).
  • Zawsze jakieś ryzyko jest zmieniając warunki  danej obsady.  Ale wyobraź sobie , że chcesz ryby  różnych gatunków i okazuje się , że sprzedający ma tylko jeden gatunek a Ty chcesz trzy.  Rezygnujesz ? Nie .  Nawet w obrębie tego samego  gatunku lepiej jest kupować ryby z różnych źródeł ze względu  na ich genetykę , na uniknięcie chowu wsobnego.  Naprawdę nie masz powodów do zmartwień. Warto jednak dowiedzieć się od sprzedającego czym karmi swoje ryby i kontynuować stosowanie tych pokarmów, stopniowo zmieniając na ten którym chcesz Ty karmić.   Chodzi mi o to aby gwałtownie nie zmieniać podawanego pokarmu.
  • Moje doświadczenia, biorąc pod uwagę, że mam również akwaria z biotopami CA i SA są takie, że pyszczaki są bardziej wrażliwe na zmiany środowiskowe w porównaniu do innych biotopów. Wielu myśli, że pyszczaki lubią naszą kranówkę i nie ma co się przejmować wodą, ale to nie znaczy że mają wysoką tolerancję jeśli chodzi o parametry wody.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.