Skocz do zawartości

Pierwsze Malawi ~375


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

To mój pierwszy post,więc witam wszystich

Wszedłem w posiadanie akwa 150x50x50 profil czyli w końcu można pomyśleć nad postawieniem sensownego Malawi.

Obsada nad jaką myślę to-

afra cobue 1+3-czy da się tak wybrać przy zakupie 3-4cm ryb?

pseudotropheus saulosi 3+7 pytanie j.w

melanochromis maingano 1+3

W przypadku braku możliwości wyboru płci ile ryb zakupić z każdego gatunku?

Jeśli chodzi o filtrację to mam pracujący,dojrzały jbl e900 oraz "czysty" e1501.

O ile może przyśpieszyć dojrzewanie zbiornika wykorzystanie e900.Czy zastosowac "urynoterapię";) czy cykl azotowy sam zastartuje?

Na koniec pytanie jak to jest z tą afrą-mięsożerna czy wszyskożerna bo już się gubię.

Dziekuję za wszystkie odpowiedzi

Rafał

Opublikowano

Witaj !

Pewnie mój post nie będzie zbyt pomocny, ale na wszystkie zadane pytania była wielokrotnie udzielana odpowiedź (w sprawie żywienia c. afra cobue nawet całkiem niedawno), więc sugeruję dokładnie prześledzić wątki w poszczególnych działach.

Obawiam się, że taki zestaw filtrów jak podałeś, nie zapewni Ci wydajnej filtracji mechanicznej w Twoim akwarium.


pozdrawiam

Opublikowano

Też tak uważam. Myślę, że filtr wewnętrzny będziesz musiał walnąć i możliwe, że cyrkulator również, ale co do cyrkulatora to okaże się jak poustawiasz kamienie i czy woda jako tako krąży.


Co do obsad. Skoro jesteś nowy to masz prawo nie umieć szukać informacji na forum, lecz dobrze by było gdybyś się tego nauczył. Co do płci tak małych ryb nikt Ci nie da gwarancji. U mnie u 4 cm saulosi można wyróżnić samce, gdyż mają leciutkie pręgi, ale tylko samce odróżnisz (a tak w ogóle to tylko moje przypuszczenia, gwarancji bym nie dał). Czy pozostałe to na pewno samice? Nie wiadomo. Co do maingano to nawet wśród dorosłych ryb jest ciężko odróżnić płeć, a u młodych jest jeszcze gorzej. M. cyaneorhabdos to specyficzny gatunek i tak naprawdę dowiesz się która ryba to samica, dopiero wtedy gdy będzie miała ikrę w pysku. U mnie jedna samica była przeze mnie uważana za samca, gdyż była tak mocno wybarwiona, a po kilku miesiącach -> niespodzianka.


Myślę, że jeżeli planujesz harem 1+3 to rybek minimum te 7, a najlepiej 8 powinieneś kupić.


Postaraj się poszukać na forum w odpowiednich działach informacji na tematy które poruszasz, a na pewno odpowiedzi znajdziesz. Gdyby coś było nie jasne, to pisz.


Pozdrawiam

Opublikowano

Obsada nad jaką myślę to-

afra cobue 1+3-czy da się tak wybrać przy zakupie 3-4cm ryb?

pseudotropheus saulosi 3+7 pytanie j.w

melanochromis maingano 1+3



Obsada nie do końca dobra ... ryby co prawda widzą inaczej i nie jest problemem to, że aż 2 gatunki na ludzkie oko mają pasiaste samce. Nie zauważyłem aby cobue zamęczały samce saulosi i traktowały jak swoje samce. Nie jest problemem także ta omawiana wielokrotnie dieta. Afra jest planktonożerna a saulosi peryfitonożerne ale przy kompromisowej diecie ( 50% mięcha, 50 % zielska ) nie będzie problemu. Nie ma wątpliwości że kompromis to kompromis a nie ideał ale latami łączyłem ryby peryfitonożerne i mięsożerne no i gwarantuje, że nie będzie problemu. Potencjalny problem rodzi terytorializm obu gatunków. W ponad 800 litrowym baniaku ( 180 cm długości ) cobue skutecznie uniemożliwiały saulosi wypełnianie swoich naturalnych potrzeb i tarła były szybkie i doraźne a saulosi bez terytorium. W akwarium 150 cm na pewno to się spotęguje. Do tego dochodzą „inaczej terytorialne” maingano, które skały traktują jako swoją własność więc gdy jest ich za mało to saulosi ma następny problem. Skup się i pomyśl na którym gatunku (najbardziej ci zależy i pomyślimy .



W przypadku braku możliwości wyboru płci ile ryb zakupić z każdego gatunku?



Jak stworzymy nową obsadę to ci napiszę bo to subtelna materia zależna od konkretnych gatunków.



Jeśli chodzi o filtrację to mam pracujący,dojrzały jbl e900 oraz "czysty" e1501.

O ile może przyśpieszyć dojrzewanie zbiornika wykorzystanie e900.Czy zastosowac "urynoterapię";) czy cykl azotowy sam zastartuje?



Czy to 2 kubły bo jbl SA mi trochę obce ? Urynoterapia wskazana, można ją gdy mamy obawy o przeziębienia pęcherza ;) zastąpić wrzuceniem 2 kostek mrożonki aby się psuła i dała papu bakteriom.



Na koniec pytanie jak to jest z tą afrą-mięsożerna czy wszyskożerna bo już się gubię.



Planktonożerna tak najprościej bo nie będę ci już mieszał :)

Opublikowano

Dziękuję za odpowiedzi.

Co do obsady to z żalem,ale rezygnuję a afry a zaczynam myśleć o dwugatunkowym z saulosi w roli głównej(szansa na kilka samców) i maingano żeby nie było za bardzo żółto.Chyba,że forumowicze nakierują mnie na coś innego.

Jeśli chodzi o filtry to obydwa to kubły.

Pozdrawiam

Rafał

Opublikowano

Wypełnij jeden kubeł jak biologa a drugi tylko minimalną ilością ceramiki i gąbkami oraz watą ( ewentualnie pozbądź się całej ceramiki ) i będzie dobrze z filtracją. W starych zbiornikach zawsze miałem 2 kubły zamiast kubła i wewnętrznego i woda była kryształ.


Możesz zostać przy maingano ale jeśli chcesz troszkę przyciemnić wizje do saulosi możesz dołozyć w zależności od gustu:


Pseudotropheus livingstoni;

Pseudotropheus sp. elongatus neon spot.

--

Można też obyć się bez sikania do szkła po prostu stosując starter. Albo ogólnodostępny amoniak.


Startery które znam to bakterie. Bakterie wlane do jałowego zbiornika szybko obumierają bo nie mają jedzenia. Dlatego starter jak najbardziej gdyż przyspieszy proces rozwoju bakterii. Tak więc bardziej starter i amoniak niż starter lub amoniak. Myślę jednak, ze najlepszym jest psująca się mrożonka + nitrivec.

Opublikowano

Co byście powiedzieli na Saulosi Coral, Maingano, Yellow. Alternatywnie jednogatunkowe Saulosi żeby poznać biotop. Dla początkującego chyba w miare? Trudniejsza obsada, ale piękna to np. Saulosi 1+5 + Demasoni 1+3 + Perspicax Orange Cap 2 + 4.

Opublikowano
Pewna wojna ze względu na podobieństwo samca saulosi do demonów.


No tak to jest trudna obsada, ale akwarium ine jest małe. Poza tym pewnie Perspicaxy zdominują demasonka, właśnie martwiłbym się jak to będzie z nimi bardizej może lepiej 3 niż 2:)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.