Skocz do zawartości

Soda oczyszczona


Kiper

Rekomendowane odpowiedzi

nie ma jakiejs sztywnej ilosci co do dawkowania sody.

po prostu musisz dawkowac powoli i robic test.za pierwszym razem podbij do 7,8 a przy kolejnej podmiance do 8, zeby ryby jakiegos szoku nie doznaly.( ja daje 2 lyzeczki co tydzien przy podmiance i ph mam 8-8,2 ....przy okazji kh mi wzrasta 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smialo przy kazdej podmianie lyzeczke od herbaty mozesz wsypac. Ja robie tak, do wrzatku wsypuje lyzeczke badz dwie sody, potem te mieszanine wlewam do wiadra z woda i sru do akwa.

Soda ma to do siebie, ze ryb nie zabije, najwyzej bedziesz miec troszke wiecej kamienia a pH powyzej 8,5 i tak nie podskoczy, sypaj smialo;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dokładnie tak jak pisze sabotage, wal śmiało. Ja również używam sody i moim zdaniem nie ma sensu kupować drogich specyfików poprawiających jakość wody dla Malawi kiedy soda robi to świetnie.

Pamiętać należy tylko , iż dodajemy sodu przy podmiankach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawek no właśnie jest to b. duży skok - gdzieś czytałem (nie jestem chemikiem), że zmiana PH o jeden stopień oznacza dziesięciokrontne (a może było to stukrotne?? nie pamiętam) zwiększenie stężenia jonów. Dla ryb to dość drastyczne.

Ja osobiście dziś odkryłem, że zmniejszyło się ph mojej kranówy i w akwa mam 7,2 ph oraz KH w okolicach 10. Tak niskie ph zawdzieczam też prawdopodobnie zniknięciu tajemniczemu samiczki johanni, która teraz gdzieś za tłem pewnie sie rozkłada i zakwasza wodę. W weekend lecę po grys koralowy oraz sodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmiana jednego stopnia pH to dziesięciokrotnie zwiększenie kwasowości o kolejny już 100krotne następne 1000krotne,

po drugie drastyczne podniesienie pH wytrąca w wodzie amoniak - co doprowadzi niechybnie do katastrofy, więc jeżeli wprowadzamy korektę pH musimy robić to ostrożnie, bez większych skoków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:wink:

Dlatego sode dodaje sie podczas podmian, rozciencza sie ja swierza woda.

Po drugie, nawet jak wsypiecie cala saszetke sody, pH nie podskoczy Wam o jeden stopien - nigdy w zyciu (no chyba ze w 30l akwarium).

Chyba nei mysleliscie ,ze kolega wsypie do akwarium wiadro tak owej ;)

Na 2-3 moze i wiecej razy (zalezy od wody w kranie), zeby zrobic katastrofe soda - trzeba miec talent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo nikt z nas nie ma wody ani miękkiej ani z niskim pH,

podwyższenia dwóch stopni pH w czasie jednokrotnej podmianki nie pozwoli na przeżycie na pewno ani jednej ryby, jednak gdy staramy się podwyższyc z 7,5 na 8 czy nawet na 8,kilka to nie zrobimy im raczej krzywdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.