lufa555
Użytkownik-
Postów
814 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez lufa555
-
Cyrkulator dotarł wczoraj. Dmucha bardzo ładnie nawet przy ustawionej niewielkiej mocy. Jednak jest bardziej słyszalny aniżeli poprzedni RW-15. Może to kwestia kilku dni i się uciszy ale hałas to głównie lekki rezonans na szybę. O dziwo z najmocniejszym ustawieniem mocy, rezonuje mniej ale to pewnie związane jest z częstotliwością. Ogólnie jestem zadowolony.
-
Jak napisałeś o tym to faktycznie doczytałem, że ma. Zamówiłem. Jutro powinien dotrzeć. Dzięki.
-
Cześć wszystkim. Miałem cyrkulator jebao rw-15 w swojej malawce, ale po 2 czy 3 latach padł na amen. Nie startuje. Szukam czegoś nowego. Nie ukrywam, że ten RW-15 robił robotę na 4 biegu ale od długiego czasu miał problem ze startem po zaniku napięcia. Aż szlag go trafił ostatecznie. Co jest ciekawego na rynku do mojego akwa ale żeby nie sprawiało problemów jak ten RW. Czy te nowsze modele są bardziej dopracowane? Czy dalej słabo to wygląda? Zastanawiałem się nad aquaelem 10000 ale on nie ma regulacji i może być za mocny. Ewentualnie Eheim 9500 ale sam nie wiem. Cena w granicach rozsądku do 350 myślę się wyrobić.
-
Cinek i moje początki z malawi
lufa555 odpowiedział(a) na cinekdrago temat w Przedstaw się i swoje akwarium!
Ja bym wsadził diody wodoszczelne w czachę i zrobił z niej oświetlenie nocne -
Też mam burdel z kablami. W moim wypadku trochę mi to przeszkadza ale tylko trochę dlatego nic nie zmieniam
-
Sznurki stosowałem 3 lata temu po czym szybko przesiadłem się na owate bo zapychanie się sznurków po paru dniach mnie wkurzało. Po długim czasie stosowania owaty poszedłem w gąbki PPI45, ale te znów nie filtrowały wody jak należy ( zbyt duże ciśnienie przepychało syf przez gąbki ). Wróciłem do owaty i tak jadę już dość długo. W sumie nawijam na trzpień od sznurków 3 warstwy owaty, po około 3 tygodniach przy wymianie warstwa przylegająca do trzpienia jest raptem lekko inaczej zabarwiona ale nie brudna. Woda bardzo czysta, sprawność narurowca w sumie nie spada a wymiana u mnie trwa maksymalnie 15 min. Mam w zapasie zawsze rurki z nową owatą.
-
Dla mnie sprawna filtracja o taka, która zapewni krystaliczną wodę i wolną od mniej lub bardziej szkodliwych substancji. Od dłuższego czasu w moim akwarium nie podmieniam wody ( lekko 2 miesiące ) a dolewam jedynie odparowanej raz na blisko 2 tygodnie. Jak niektórzy wiedzą mam narurowca a w nim: FBF z piaskiem, Matrix, węgiel aktywny Seachem oraz 2x korpus z purolite 520e. Do tego pracuje osobny kubełek Unimax500 z prefiltrem narurowym. Wszystkie prefiltry narurowe na bazie owatoliny. Lenistwo moje sięga już tak daleko, że wymieniam te wkłady mechaniczne raz na 3 tygodnie lub rzadziej. Co się dzieje w moim akwarium? A no nic. Woda krystalicznie czysta nawet patrząc wzdłuż 160cm. Woda czysta chemicznie w przypadku parametrów PO4 i NO3. Totalny brak problemów z rybami. Trą się, ciągle inkubują i walczą o rewiry. Akwarium działa już ponad 3,5 roku, nic w nim nie grzebię, nie zmieniam. Powoli staję się niezależne ode mnie. Raz na tydzień lub 1,5 przetrę szyby czyścikiem, codziennie karmię 2 razy pokarmami roślinnymi. Dla mnie to właśnie jest sprawna filtracja dzięki, której praktycznie nic nie robię. Nie namawiam do takiego prowadzenia akwarium bo jak wspomniał Deccorativo w różnych baniakach działać to może inaczej. Mi udało się dojść do takiego stanu, że mój udział ogranicza się do podglądania ryb czego życzę i innym.
-
Podstawą klarownej wody jest sprawnie działająca filtracja biologiczna i mechaniczna. Preparaty chemiczne lepiej odpuścić ale Akwesan wydaje się być preparatem biologicznym czyli naturalnym. Przemek dobrze by było gdybyś założył osobny temat odnośnie filtracji. Twoje uwagi mogą być pomocne w zakładaniu zbiorników. Swoją drogą powoli małymi kroczkami zbliżam się do akwa w domu, który właśnie buduję. Akwarium o wymiarach minimum 250x70x70. W planach narurowiec i komin to automatycznej podmiany wody ale z chęcią zapoznam się jak sprawdził by się sump ( nie o biologię chodzi ale właśnie o mechaniczne czyszczenie wody i usuwanie z dna akwarium odchodów bo tutaj wg mnie narurowiec radzi sobie najlepiej). Nie mniej wszelkie cenne uwagi i porady mile widziane.
-
Spokojnie. Ja też przed złożeniem swojego nigdy nie kleiłem rur. Jednak jak się już za to zabrałem to ogólnie prosta sprawa. U mnie działa już ponad 3 lata i wszystko śmiga aż miło. Ważne żeby go dobrze zaprojektować. Cała reszta prosta. W kolejnym moim projekcie z całą pewnością wyląduje narurowiec.
- 39 odpowiedzi
-
- sump
- narurowiec
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Mam dwie pompy grundfosa. Jedna w kotłowni dość stara już bo ma z 10 lat, druga pod akwarium alfa 2 3 letnia. Tę w kotłowni sprawdzam czy chodzi poprzez dotyk bo tej nie słychać w ogóle. W narurowcu nawet pod dotykiem ciężko stwierdzić czy chodzi więc patrzę na piasek w FBF Prawda jest taka, że te pompy są niesłyszalne. No chyba, że są zapowietrzone. System filtracji jaki zrobisz zależy od ciebie ale nie liczyłbym, że SUMP ogarnie syf z podłoża.
- 39 odpowiedzi
-
- sump
- narurowiec
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Tyle to wiem. Urządzenia trójfazowe mogą działać na 2 fazach ale po co palić silniki Ogólnie w rejonie mamy sporo awarii i operator niby stara się to naprawić. Mnie ciekawi czy nie ma mniejszego napięcia na reszcie faz bo może to być przyczyna braku automatycznego startu. Zrobią zobaczymy.
-
Jest jeszcze kwestia braku jednej fazy u mnie w domu. Energa jeździ i naprawia ale awarii jest sporo. Może nie startuje bo jest mniejsze napięcie na innych fazach? Falownik dziś wyczyściłem bardzo dokładnie, nawet kamień który zebrał się na silniku co wkłada się śmigiełko. Co lepsze to po czyszczeniu gdy jest odpalony zauważyłem wzrost wydajności. Poczekam aż Energa naprawi fazę na słupie i zobaczymy. Jak będzie dalej fiksował to oddam na gwarancje, jak będzie ok to zostawię. Pytanie do elektryków czy możliwe są spadki napięcia przy braku jednej z faz?
-
Sinice z całą pewnością. Natomiast ryby skubią bo skubią. Spirulina też składa się z sinic tak więc coś tam zjedzą. Tak czy siak albo coś z tym będziesz robił albo czekał na lepsze czasy. Do póki sinice są żywe to rybom nie szkodzą. Szkodzą te umierające.
-
Witajcie. Czy ktoś z Was może miał przypadek, w którym falownik Jecod, Jebao RW-15 po zaniku napięcia i jego powrocie miał problem z odpaleniem? Otóż tej nocy był chwilowy zanik napięcia i falownik nie chciał odpalić sam. Wyciągnąłem go, wyczyściłem wirnik i dalej nie chciał odpalić. Dopiero po mocniejszym gibnięciu nim odpalił ale chodzi głośniej. I kolejna sprawa czy zauważyliście spadek mocy z biegiem czasu? Trochę lipa jak falownik za 350zeta siada po niecałym roku.
-
Jak już rozmawiamy o ogrzewaniu akwarium to kilka moich uwag. Mam akwarium 160x60x60 a w nim grzałkę aquael 300W. Przez długi czas bo ponad półtora roku miałem zdemontowaną pokrywę. Latem problemu nie było bo temperatura ładnie się utrzymywała na poziomie 25-26 stopni bez pracy grzałki. Natomiast jesienią i zimą grzałka się włączała co około 4-5 godzin na dobre 1,5 godziny aby dobić do tych 25 stopni. Trochę mnie to irytowało, mimo że w salonie gdzie stoi akwarium temperatura waha się między 21-22 stopni. Zamontowałem pokrywę na nowo i co? Od 2 tygodni grzałka nie włączyła się ani razu a temperatura w baniaku ponad 25 stopni, parowanie wody znikome ( wcześniej co 3 dni dolewałem po około 5 litrów wody ). Tylko, że: - mam filtrację narurową ( pompa CO pracuje na 3 biegu i pobiera 22W ) - mam kubeł unimax 500 ( 36W ) - falownik RW-15 ( 3 bieg, 20W- mierzone ) Te pompy działają bez przerwy i zapewne to one pozwalają utrzymać daną temperaturę na poziomie 25 stopni. Nie wiem jak jest z oddawaniem ciepła u tych którzy mają kaseciaka.
- 26 odpowiedzi
-
- grzałka
- filtr kasetowy
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Hmm. Czy to jest aż tak istotne jaki koszt wyniósł kolegę ten system filtracji? Dżentelmeni o pieniądzach nie dyskutują Jeżeli chodzi o klarowność wody to wg mnie nic jej nie brakuje. Nie ma co na siłę podważać skuteczności oczyszczania przez dany rodzaj filtracji. Nie on jeden ma narurowca. Natomiast może się zdarzyć, ze każdy system filtracji puści jakiś brud do wody. W filmie wyżej widziałem, że mechaniczne korpusy działają na gąbkach, chyba że się mylę? U mnie gąbki średnio się sprawdzały i wróciłem do włókniny. Co do parametrów wody głównie pH u mnie wg wodociągów pH ~ 7.2 a w akwarium 8. Tak więc nie przesądzał bym, że stała podmiana nie zda egzaminu. Wracając do meritum czyli ceny. Z własnej wygody i względów technicznych jak i wizualnych dalej zdecydował bym się na narurowca. Powiem więcej, że w przyszłym akwarium też będzie narurowiec i to bardziej rozbudowany niż mam obecnie. A cena? No cóż. Drogo bo drogo ale coś za coś.
-
To nie jest tak, że ludzie pracujący w dziale akwarystyki nie mają zielonego pojęcia. Czasem może i nie mają ale nawet gdy mają to liczy się dla nich sprzedaż a nie fachowe doradztwo. Wcisną wszystko aby grosik wpadł do kasy sklepu. Choć nie powiem, że nie zdarzyło mi się złapać gości z zoologów na paplaninie głupot. Moje pierwsze akwarium o ile można kulę nazwać akwarium też było z polecenia pana ze sklepu. Na szczęście ogarnąłem temat kuli w tydzień po przejrzeniu internetu. Każdy jak zaczyna to popełnia błędy, ważne że potrafi się do nich przyznać. Na chwilę obecną życzę powodzenia bo akwarystyka jest bardzo ciekawym hobby o ile kogoś w ogóle to interesuje.
-
Widzę, że chyba nie każdy czytał uważnie pierwszy post kolegi ale tam było napisane, że pH około 6.8 Podnieś pH przynajmniej do 7.8. Z karmami to nie wiem jak jest, ja karmię od samego początku spiruliną i karmami NF a też mam saulosi i nie mam problemów.
-
Ja się zastanawiam czy Twój test na NO3 prawidłowo pokazuje wyniki. Mało chce mi się wierzyć, że NO3 masz w baniaku na poziomie około 100mg/l. Nie rozumiem, też zachowania kolegów, dlaczego nazywają kogoś ignorantem. Ignorant nie zalogował by się na klubie malawi i nie zadał pytań o wodę. Na chwilę obecną jeżeli jednak Twoje parametry w akwarium są jak podałeś pozostaje tylko podmiana wody. Pamiętasz może jak wyglądał wynik NO3 w poprzednich tygodniach, miesiącach?
-
Filtr Narurowy do 180x60x50
lufa555 odpowiedział(a) na Paulstick temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Jeszcze ja napiszę swoją opinię co może bardziej pokomplikować sprawę Zawór spustowy przed pompą moim zdaniem chybiony. Jak zaczniesz podmieniać wodę to będziesz mógł liczyć tylko na grawitację a taka podmiana może trwać długo. Lepiej imho dać zawór za pompą bo przy podmianie woda poleci szybciej. Natomiast odpowietrzenie korpusów mechanicznych będzie przebiegać tak samo jak przy zaworze przed pompą. Ja mam zawór za pompą i działa to rewelacyjnie. -
Podmieniłeś 50% wody i NO3 spadło z 20 do 5? Coś chyba nie halo z testami albo samym pomiarem. Moim zdaniem gdy NO2 będzie już niewykrywalne można wpuszczać obsadę.
-
U mnie korpusy z purolite są za pompą czyli teoretycznie czysta woda przez nie przelatuje. To są 2 korpusy jeden za drugim. Do tej pory regulowałem zaworem za ostatnim korpusem ale złoże szybko się zapychało. Od miesiąca ponad reguluje pierwszym zaworem przed korpusami i to chyba jest lepsze bo woda wpada do korpusu w małej ilości przez co nie wywiera nacisku na złoże i nie zbija go. Ostatni zawór odkręcony na full. Tak czy siak mi poziom NO3 rzędu między 1 a 5 nie przeszkadza tylko dziwi, że u innych NO3 przy tej żywicy jest większe. Jeżeli chodzi o czystość to priorytet u mnie. Na karmach też nie oszczędzam.
- 13 odpowiedzi
-
- purolite
- denitryfykacja
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
U mnie jest zupełnie inaczej niż na schemacie rury PCV. Jest również inny napęd. Nie mniej zasada działania jest identyczna. Ostatnio nawet odkręciłem zawory w korpusach inaczej i teraz nawet po miesiącu nie widzę spadku przepływu. Przepływ z kolei mam ustawiony na około 8 litrów/h.
- 13 odpowiedzi
-
- purolite
- denitryfykacja
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jednak przed stosowaniem purolite poziom NO3 sięgał czasami 25mg/l a zazwyczaj był poniżej 20mg/l. Od samego początku stosowania poziom NO3 spadł dość mocno. Marcin ja wiem, że to żywica jonowymienna ale jej pojemność kiedy się kończy a ja tego nie zauważam. Moja teza odnośnie deni wynika z tego, że uważam purolite za dobre środowisko dla bakterii ( mały przepływ, dużo porów ). Może być tak, że wartości jonowymienne się wyczerpały a teraz orają tam bakterie deni. Jedno jest pewne. Poziom NO3 mam skrajnie niski od bardzo długiego czasu. Wiele osób stosujących purolite pisało, że NO3 wzrasta w krótszym czasie od regeneracji niż u mnie.
- 13 odpowiedzi
-
- purolite
- denitryfykacja
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami: