czester_
Użytkownik-
Postów
3 663 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez czester_
-
Hmm ja rozumiałem zaciemnienie jako nie włączanie światła w akwarium:) poza tym miałem wtedy zasunięte rolety na oknach także przez tydzień w pokoju było ciemno.. hehe co do roślin to większość malawistów problemu nie ma, ale myśle, że przez ten tydzień roślinki wytrzymają jakoś. Jednak w moim przypadku w przeciwieństwie do basoira karmiłem rybki tylko, że raz dziennie i mniej.
-
od jakiegoś czasu znaczy ile?? Jeżeli rybcie są młode to wcale nie muszą okazywać takiej agresji ponadto ty masz 15 demasonków jak dobrze widze a sauloski są 3?! Życzę powodzenia w hodowli może akurat tobie taki dobór rybek nie będzie sprawiał rozróby w akwarium, no ale miej na względzie to, że ryb z tych samych gatunkw takze nie powinno się łączyć.
-
To standardowe dojrzewanie akwarium. Tzn, to brązowe to okrzemki i z czasem na ich miejsce przyjdązielone glony. Co do piasku to robi sie on zielony czy może robi Ci sie na nim taka"pokrywa" dość twarda z glonów bo jak tak to wyciemnij akwarium na jakiś czas, podawaj miej jeść rybką, często odmulaj dno i podminiaj wode. Powinno pomóc...
-
Witam chciałbym poruszyć ten temat bo od pewnego czasu staram sie zdobyć na temat tego jakąś wiedzę zarówno praktyczną jak i teoretyczną. W skrócie co do sterylizatorów diodowych odpowiedź jest prosta, że to jeden wielki pic na wode... Mainowicie diody te mają swiatło UV-A o długości fali 370 nm. Czyli za dużej aby zniszczyć bakterie kórych białko i DNA "niszczone" jest w 230 nm. I to tak w skrócie z całego internetu mogłem wyczytać A z racji tego że jestem elektronik to w praktyce mogę powiedzieć że te diodki kosztują 1,20 i są tak powszechne, że to poprostu jeden wielki chwyt. *Jednak pojawiają sie także ŚWIETLÓKI zUV-C, UV-B i UV-A choć te pierwsze strasznie drogie. Czy ktoś próbował ich urzywać i ma jakieś doswiadczenia i wyniki obserwacji? *Jezeli tak to czy można by zamontować taką swietlówke pod pokrywą i naświetlać przez jakiś czas wode i czy wytępi w taki sposób bakterie i inne "paści" ? *Jeżeli wogóle można to właśnie gdzie i czy jest to opłacalne? *Co takie światło daje z punktu widzenia akwarystycznego? Tępi bakterie to raz... może glony tego już sie nie doszukałem:) Osobiście raz zakupiłem świetlówke UV-A 8W i testowałem ją na dwóch świerzo zalanych akwariach. W jednym (naświetlanym) pierwotniaki i "biała woda" znikła po nocy, drugie (nie naświetlane) potrzebowało jeszcze 3 dni... więc coś daje tylko fachowo nie wiem co.. Ogólnie interesuje mnie czy ktokolwiek z was tego urzywa czy może urzywał i z jakimi skutkami a także jeżeli ktoś sie na tym zna z punktu fizycznego z powiązaniem do akwarii będę jeszcze bardziej usadysfakcjonowany.
-
Ja powiem tak że mi na start wystarczyło 400zł. Tzn. Akwarium z oświetleniem i pokrywą 200zł, wewnętrzny filtr 45zł, kubeł 120zł, piasek, kamienie, materiał na tło, rybki i inne gadżety już nie licze ale gdzieś w tych granicach. Jednak teraz żałuje że nie wyciągłem jeszcze 100zł i nie kupiłem wiekszego akwarium... ale naprawiam błędy:D
-
Malina007 słuchaj nie możesz trzynać demasonów z saulosi... To są bardzo podobne ryby i nie wiem jakie masz akwarium ale jak one Ci podrosną to z saulosi Ci ani jedna nie zostanie:\
-
Ja miałem samca Saulosi który właśnie tak sie wybarwiał że na początku ogon i płetwa była żółta identycznie jak na zdjęciu. Teraz jest w pełni wybarwiony. niedowiarką mogę zdjęcie podesłać także obstawiam sauloska:)
-
Ale tu nie chodzi o to że miejsce zajmuje tylko że lepiej czyści. Filtr ew możesz zamaskować roślinką. Jak wiedziałeś co napiszemy to po co pytałeś? Zastanów sie, raczej lepiej żeby był. Co do fluvala to watę wkładałem całą i nawet nie przycinałem. Nie wiem czy zrozumiesz ale postaram sie opisać jak to zrobiłem. Powkładałem watę pionowo jak gąbki z tym że u dołu gdzie woda idzie do koszy ją zaginałem ( w takie U ) i dodatkowo jeszcze na sam dół złożyłem kawałek waty na pół. JAk woda z brudem wpływa nie zatrzymuje sie na samej górze tylko ciśnie przez te szczelinki, brud osadza sie na dole i tam sie gromadzi. W ten sposób nic sie nie zatyka bo z czasem jak dół sie zapełnia brudem i tamuje wode automatycznie woda już wcześniej na boki idzie cały czas przez tą watę. Zresztą obejżyj rysunek:D I moja rada włóż ten wewnętrzny i z tymi samcami coś zrób.
-
Drobinki będziesz miał bo nie masz żadnego filtra wewnętrznego. Co jak co ale najlepiej wyłapuje zanieczyszczenia. Wydaje mi sie, że jest to wynikiem tego, że nawet nie tak jak przepływ ale sam napowietrzacz w wewnetrznym dużo daje bo porusza "taflą" wody ruszając wszystkie te pływające syfy. Jak nie chcesz wsadzać wewnętrznego to włóż tą kaskade ale wątpie żeby działała równie dobrze, IMO możesz gąbki we fluvalu zastąpić włókniną filtracyjną (tańsza, dokładniejsza). Sam tak mam w 204-ce i nie narzekam na jakość wody, nawet przy odmulaniu dna, podmianie i poruszaniu dnem wystarczy 15min i woda znów jest kryształ. Jednak najbardziej polecam Ci kupić wewnętrzny choć Aquaela 350 (~35zł). I tak małe spostrzerzenie ze zdjęcia, tych samców saulosi to ty nie masz troche za dużo, widze 5 a chyba jeszcze 6ty po lewej pod kamieniami?! I mniej im amu dawaj bo już ledwo co w brzuszkach to mieszczą
-
Ja usuwałem nadmiar sylikonu w starszym akwarium zwykłą żyletką. Jak ją ustawisz prawie na płask i mocno docisśniesz to wszystko naraz zejdzie i nawet rysy nie powinieneś znaleźć.
-
Hehe gdzieś tak wyczytał. Jak nie przeszkadza Ci wycięcie jednej wiecej dziury w obudowie to właduj tą kaskade, naprawde warto jak nie masz kubła. No i jeszcze raz zastanów sie nad akwarium;) póki możesz:)
-
Sluchaj te kaskady to malutkie są. Jak masz taką możliwość to nawet bym sie pofatygował o zasypanie obydwóch ceramiką póki kubła nie kupisz, a oprócz tego jeszcze mechaniczny wewnętrzny. Nad tłem zastanów sie dobrze... (sam mam dylemat) jeżeli chcesz wewnętrzne poszukaj takiego co naprawde mało miejsca zajmuje bo 112 to malutkie akwarium i każdy litr sie liczy. Co do obsady to masz do wyboru p. saulosi, yellow lub rdzawe. Jednak zostałbym na tych pierwszych. Ich dyformizm płuciowy jest bardzo duzy bo samce sa granatowo czarne, a samice żółte takze nie będziesz miał monotoni w akwarium. Na początek 10 młodych (moge sprzedac:P ) a potem zredukujesz jak się samce wybarwią. Poza tym to strasznie fajne rybki;) Grzałke nawet za mocną chcesz, 150W spokojnie starczy i dobrze będzie spełniać swoje zadanie. U siebie mam dwie świetlówki i tak Ci radze. Do przodu wsadzisz sobie power glo, a na tył niebieską i będzie świetny efekt podkreślający kolory samcy. I wiesz co, z moich błędów Ci powiem, że póki nie zalałeś jeszcze akwarium zastanów sie czy może go nie sprzedać (okazyjnie) i poszukać choć 100cm szerokości. Potem z czasem będziesz żałował i z dnia na dzień będzie malało w oczach:)
-
ja bym troszke stuningował, żeby kolega znów nie zrobił tego samego, znaczy : ... > przemyśleć to przez własne przemyślenia > opublikować przemyślenia > poczekać na akceptacje ze strony grupy > zrobić > pochwalić się efektem A tak na poważnie Leon to jak mówią wszyscy masz problem to wal z nim śmiało ale i poczytaj troszeczke żebyś w swoim postępowaniu nie był "gołosłowny". Mam nadzieje że rozumiesz, troszke źle zrobiłeś ale człowiek na błedach się uczy a najlepiej swoich. I proszę Cię jeżeli zależy Ci na dobru tych rybek to oddaj je żeby nie straciły życia w twojej wodzie z kranu.
-
Kurcze, weź te red redy i szuruj do sklepu zoologicznego choćby je oddać żeby sobie tam pływały z innymi malawi!! Ty je załatwisz lada dzień, a tam nawet jak za darmo oddasz to przynajmniej im dobrze będze w porównaniu do tego co im zrobiłeś. Książki do ręki kolego i póki nie poczytasz to nawet nie marz, że akwarium założysz z rybkami...
-
gorzej jak nie poradzą:/ Ta rybcia aktualenie jest 1,5cm wieksza od reszty. Kompletnie nie pasuje. Jakoś nie kroi mi sie jej zabijać, glupie ale w ogólnym akwarium które mialem kiedys to moze i bym to zrobil, a teraz to jakby mi chociaż jedna zdechła to bym sie pochlastał:/ Zostawie ją w ogólnym, mam nadzieje ze poradzą sobie z nimi. Ale i tak problem co z dorosłą zrobic?
-
A po ilu dniach je wsadziłeś do akwarium? Jakie masz parametry wody? i jak radzili koledzy w innym poście lepiej oddaj te red redy zanim je bedzesz musiał wyławiać pokolei.
-
Witam, mam w miare poważny problem. Przy zakupie pyszczaków jeden trafil sie jakiś kundel który po wybarwieniu przypominał samice saulosi z tym ze z atrapą jajową, ciemniejszy ciut i większy. Problem w tym ze 2 miesiące juz nie mam pojęcia co z nią zrobic. Ryby nie zabije ale także nie moge jej trzymać. Problem sie pojawił dzis bo inkubuje... Nie moge dopuścić żeby wyszły młode bo nie mam pewności że jak ją zostawie w akwarium wszsytie padną łupem dorosłych. Zaś kotnik mam zajęty i chyba nie miałbym serca ich zabić.. Co robić?
-
Ja bym zostawił koszyczki i do nich ceramike wsypał. A jeżeli boisz sie ze w tym wolnym miejscu coś ci do pampy zassie to np możesz ceramike w jakąś siateczke włożyć bądź od strony pompy osłonić jeszcze włókniną filtracyjną.
-
Hej, ja mam tak od nowości. Mam aquaela i standardowo nie było w nim obudowy na gąbke. Jest jedna duża zaleta i wada. Plus jest taki że zbiera bród na całej powierzchni a nie jak w pudełku że leci z wylotu i powoli go blokuje. Ale jest też wada, jak wyjmujesz bród ulatuje. Jednak ja osobiście polubiłem takie rozwiązanie i wydaje mi sie że o wiele lepiej sie sprawdza niżeli gdy miałem wcześniej właśnie z pojemniczkiem.
-
A ja nie spuszczam wody ani nie wyławiam kamieni. NAwet robie to w biały dzień i jeszcze nigdy mi to nie zajęło więcej niz 15min Moja taktyka jest następująca, potrzebne są ( 2 sitka, i np manipulator lub kawalek plastiku) Teraz jedno sitko pozostawiam z jedej strony akwarium(np lewej)międziy wyjściem z kamieni(pyski boją sie zbliżać) teraz manipulatorem i 2 rurkami plastikowymi poprostu blokuje większe dziury w których mogą schować sie ryby. (wsadzając miedzy je te rurki aby tak samo przestrzen w srodku była wypełniona częściowo) Następnie przeganiam "cel" manipulatorem(wszedie praktycznie dostanie) w jakis róg i łapie na sitko, metoda skuteczna w mniejszych akwariach z niewielką liczbą dużych kryjówek:) Jednak znajomy robi tak samo w 500l i także sktecznie. Ale ostatnio widziałem też ciekwą, mianowicie spuścic wodę przy podmianie i wstawic do akwarium szybę dzieląc go na dwie mniejsze przestrzenie. Zawsze to mniejsze pole do uchwycenia ryby.
-
Ja robię to dlatego bo w kotniku mam tylko wewnętrzny fluvala... zero biologicznego. Dlatego zamiast dolewać tylko z kranu daję 1/3 wody dużego, przynajmniej teraz na początku. Daj znać jak żle nadal myślalem... I tak na drugim marginesie co wogóle znaczy to IMO, IHMO itp. ?!
-
Michał ale zrozum, że nie wydolisz z samym filtrem wewnętrznym... TAkie malawi nie ma prawa bytu. Musisz mieć filtr biologiczny i żaden wewnętrzny tego ie zastąpi. To że akurat tobie pękł to nie powód do strachu. Wszyscy mamy kubełki i naprawde procent awarii na nas wszystkich jest znikomy. Te kubły działają 24h na dobe i wyłączane są raz na pół roku a nawet rzadziej. Jezeli tak juz nie chcesz kubła to choć tą kaskade. A tam obudowa to jest tyle pocięta ze nic. Raz że to z tyłu i nie widać a dwa że to nie jest jakas wielka dziura tylko ucięty pasek 20 x 4cm. Zrobisz jak zechcesz ale każdy ci powie że nie pociągniesz na samym wewnętrznym, choćby nie wiem jaki tam wkłąd był.
-
Do tej pory robiłem tak, że część wody z podmiany wlewałem z dużego akwarium, a drugą część czystą żeby właśnie im za bardzo nie mieszać. Nie wiem czy to dobrze?! Z spzedaniem nie będzie problemu bo umówiłem się z jednym sklepem. Także tylko jak tylko urosną odrazu jadą do domków. DZieki wszystkim za rady. Jezeli jest coś jeszcze co powinienem wiedzieć o kotnikach walcie. Aha czy jest możliwe że starszy narybek który miałem (ok 5 dni) zajął sobie 3 rewirki. Jak inne podpływają to one niczym duże pokazują swoje paski... mnie normalnie zatkało jak ryba ktora ma coś 5 dni i prześwituje na moment pokazała jasnoblade paski i to nie raz...
-
Jej myslalem ze tak do 2cm moga urosnąc bez rzadnych przeszkód. Hmm no nic to stukam na wieksze akwarium:) Dzieki wielkie!
-
No ja mam 112l duzy takze proporcjonalnie wyglada jak kotnik;) A tak całkiem na poważnie to druga tak samo wypuściła. Już są w ogólnym obie, niezle sie zgrały, że w jeden dzien wypuściły. Po moim 40 l kotniku pływa ponad 40 saulosków... masakra to wyglada, jak podrosną to trzeba będzie coś z nimi zrobić, a narazie będe oglądał dorastanie pyśków. Śmieszne są, całą grupą zwiedzają akwarium centymetr po centymetrze... cos niezwykłego. Polecam wszystkim kotniki:)
