Skocz do zawartości
**Przypomnienie** Ostateczny termin wpłaty składki członkowskiej za okres 2024/2025 to 15 maja br. Po tym terminie każdy klubowicz, który nie opłaci składki zostanie zdegradowany do rangi użytkownika. ×

Filtr Narurowy do 375l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.


Zakładam akwarium 375l 150x50x50. Jednym z podstawowych problemów

jest dobór filtracji. Początkowo wybór padł na filtr zewnętrzny eheim 2228,

jednak ktoś na jednym z forów rzucił temat narurowca, i przysłał mnie tu.

Przekopałem masę tematów z tym związanych, lecz mam jeszcze kilka pytań, tak wiem podstawowych:)

Po pierwsze jaką pompę co wybrać? czy wystarczy coś takiego:

pompa obiegowa do c.o. OMI 25/40/180

http://allegro.pl/pompa-obiegowa-do-c-o-omi-25-40-180-i2022356883.html

Czy mimo wszystko lepiej zainwestować w GRUNDFOS?

Kolejnym pytaniem jest częstość wymian wkładów, i czy wkład za każdym razem wymienia się na nowy?

Ostatnie pytanie dotyczy Filtra FBF czy bez problemu spełni rolę biologa w moim zbiorniczku?

To tyle na razie z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa - pompy OMI nie miałem ale testowałem różne inne grundfosopodobne i nie tak dawno zakupiłem oryginalnego grundfosa i jestem bardzo mile zaskoczony.

Pobór prądu mniejszy, dmucha lepiej.


JA wymieniam wkłady jak znacząco spadnie przepływ (u mnie to co jakieś 2 tygodnie) - teraz używam gąbki które tylko płuczę i jest spoko. Wcześniej przy sznurkach płukałem i odwijałem 1/3 sznurka - czyli jeden starczał mi na jakiej 6 tygodni.

FBF ogarnie biologię w każdym zbiorniku - wszystko zależy od tego jak duży on będzie. Nie masz jakiegoś olbrzymiego baniaka żeby kombinować jakieś kosmiczne dodatkowe biologi - FBF da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz filmik z mojej instalacji [ame]

[/ame]


i link do całego tematu http://forum.klub-malawi.pl/dobor-filtracji-t17407.html


U mnie działa to wszystko przy zbiorniku o 170cm długości dodam że bez cyrkulatora i oprócz drobnych problemów na początku z racji małego obycia w tej metodzie filtracyjnej w chwili obecnej jestem bardzo zadowolony i nie zmieniłbym tego na nic innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się do tematu gdyż też jestem na etapie planowania narurowca.

Przy wstępnym rozwiązaniu wydaje mi się że ta strona najlepiej wypadła cenowo http://www.woda.com.pl/index.php

Może znacie jakieś tańsze ?

Napiszcie mi do czego służy FBF z piaskiem ? Jakie jest jego zadanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FBF to filtr biologiczny, w którym rolę złoża do osiedlania się bakterii nitryfikacyjnych pełni piasek. Najlepiej o granulacji~1mm. Złoże to jest ciągle w ruchu i dzięki temu woda w sposób ciągły omywa ziarenka piasku. Dlatego cała powierzchnia złoża może być zasiedlona przez bakterie. Stąd złoże ma ogromną powierzchnię filtracyjną i dodatkowo ma zdolność do samooczyszczania się, nie zapycha się. To tak w skrócie.

Oczywiście możesz do korpusów włożyć zwykłą ceramikę ale to już nie będzie FBF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.