Skocz do zawartości

Jaki nawóz polecacie dla nurzańców?


CoolPhone

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że na dniach mają mi przyjść paczki z ostatnimi rzeczami do mojego akwa, które mam zamiar zalać w tą sobotę pozostanie mi tylko jeszcze kupienie w ten weekend roślin.


Zamierzam zamówić na allegro sadzonki nurzańca Vallisneria Spiralis i mam zapytanie do kolegów malawistów. Używacie jakiegoś nawozu? Jeżeli tak, to co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Micro - symfonia złota i sole - macro do samodzielnego rozrabiania według kalkulatora. Symfonia złota to koszt jakiś 3zł a starczy może na pół roku , makro podobnie. Za kupione gotowe nawozy ze sklepu za dawkę którą byś nawoził miesiąc w przypadku soli będziesz nawoził rok za tą samą cenę. Po co przepłacać za coś dokładnie takiego samego tyle że samemu trzeba rozrobić i dawkować według kalkulatora.

To tak dla przykładu

http://allegro.pl/nawoz-duzy-zestaw-mikro-makro-sole-fe-inne-gratisy-i2707704576.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Micro - symfonia złota i sole - macro do samodzielnego rozrabiania według kalkulatora. Symfonia złota to koszt jakiś 3zł a starczy może na pół roku , makro podobnie. Za kupione gotowe nawozy ze sklepu za dawkę którą byś nawoził miesiąc w przypadku soli będziesz nawoził rok za tą samą cenę. Po co przepłacać za coś dokładnie takiego samego tyle że samemu trzeba rozrobić i dawkować według kalkulatora.

To tak dla przykładu

http://allegro.pl/nawoz-duzy-zestaw-mikro-makro-sole-fe-inne-gratisy-i2707704576.html



W aukcji pisze, że jeden zestaw (14zł z przesyłką) starczy na 2-3 miesiące nawożenia akwa o poj. 100l, czyli przy moim 500l to będzie optymistycznie licząc (zaokrąglając miesiąc do 4 tyg.) jakieś 70zł za 12 tyg. (3 miesiące).


500ml plant gainer classic z przesyłką wychodzi 36zł. Zakładając podmianki 20% tygodniowo i dozowanie według zaleceń producenta:


Dawkowanie i wydajność:

Pierwsza dawka jednorazowo 2ml (jedno naciśnięcie dozownika) na 10 litrów pojemności akwarium. Następne dawki przy podmianie wody, każdorazowo 2ml (jedno naciśnięcie dozownika) na 10 litrów podmienianej wody. Nawóz pakowany jest w butelki o pojemności 100ml oraz 500ml. takie opakowanie


Wraz ze startem akwa (500l) wystarczy go na 20tyg, czyli jakieś 22zł za 12tyg.


Mówimy oczywiście o objętości brutto. Jeżeli moje obliczenia są błędne (to prawdopodobne) to proszę mnie poprawić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłałem Ci ten link tylko poglądowo żeby pokazać Ci sole. Nie zwracałem uwagi na cenę i całą resztę. Musisz pogrzebać a na pewno znajdziesz ofertę cenową dużo korzystniejszą.

W gotowych nawozach do końca nie wiesz co lejesz , w przeciwieństwie do soli. Jeżeli na przykład zaczynają żółknąć Ci liście to znak że mało potasu. Co robisz z gotowym nawozem????? w przypadku soli dodajesz potas. Robisz testy , regulujesz sam nawożenie i masz wpływ na to realny. W przypadku gotowego nawozu ?? sam sobie odpowiedz.

Coś o nawożeniu z mojego płockiego forum (może Ci się przyda) (a może nie;) )

http://www.ploaqua.pl/viewtopic.php?t=10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cool zwróć uwagę, że najczęściej podawane dawki dotyczą akwariów roślinnych, przy naszych rybach i ich nawożeniu - stosował bym mniejsze ilości nawozu. Przy symfoni złotej i odpowiednim świetle nurzańce rosły mi jak szalone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.