Jump to content

[pilne] szafka pod duży ciężar


Lunarii

Recommended Posts

Witam,


Planuje zrobić szafkę pod akwarium o wymiarach 150x50x50. Jako że to akwarium biotopu malawi z dużą ilością dekoracji całość z dekoracjami powinna ważyć ok 700-800kg. Zastanawiam się czy ta konstrukcja wytrzyma.Szafka z podwójnej płyty 18mm. Cztery takie płyty poprzecznie i z tyłu jedna wpuszczona dla usztywnienia długości. Całość ma stanąć na blacie kuchennym. Wypoziomowanie za pomocą 8 nóżek Hettich według producenta 450kg każda.


Wymiary szafki to 150x60x100 czyli bardzo wysoka (czy wysokość ma bardzo duże znaczenie? materiał przecież pracuje a większość szafek producentów ma max 80cm).

post-11745-14695713382349_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie jak pisze brazylia,szkoda kasy.

Sam jestem na etapie budowy i wykańczania szafki pod baniak 150*50.Całość zrobiłem z płyty 18mm,pojedyńczej,łącznie z pełnym tyłem,skręcane konfiratami 70 mm.Cała moja rodzinka waży ponad 200 kg,gdy wgramoliliśmy się na nią szafka ani nie drgnęła.Bardziej bym sie martwił o nóżki,w moim wypadku podłoga gdzie stanie zbiornik jest krzywa jak cholera i bez regulowanych nóżek sie chyba nie obejdzie.

Link to comment
Share on other sites

Ta ściana tylna jaką ma funkcje głównie chyba utrzymywać na sztywno konstrukcje? myślałem aby z niej zrezygnować bo jakoś muszę puścić kable. Jak puścić tą tylną płytę pomiędzy czy na zewnątrz i czy mogę w niej wiercić otwory.Akwarium woda pokrywa ~~470kg do tego dochodzi tło strukturalne z łupka ok 100kg, piasek i dekoracje wewnątrz zbiornika, ciężar rzeczy w szufladach to swoje musi ważyć myśle 700kg minimum.

Link to comment
Share on other sites

Mam podobną szafkę do twojej tylko niższą. Nóżki możesz spokojnie dawać. Moje mają wysokość 7cm - regulowane. Ścianę tylną musisz mieć pełną przy tej wysokości. Wraz ze wzrostem tego wymiaru rośnie możliwość przechyłów bocznych. Co do otworów tak jak kolega poradził, ścinasz róg lub otwornicą wycinasz kółeczka.

Link to comment
Share on other sites

Lunari, po pierwsze akwa 375l nie będzie ważyć 700kg, chyba że je calutkie po brzegi zasypiesz granitem :P

Takie akwa robione z szyby 8mm ważą 61kg samo szkło, przy czym zalane 2cm od krawędzi mieści tylko 339l wody...

W moim akwa na powierzchni dna 1,24m^2 leży ~140kg granitu, jakby go do Ciebie nawet władować, to na 0,71m^2 Twojego dna zasypalibyśmy to akwa po samą górę, a i tak ważyłoby wtedy raptem: 61+140+(339-30l wypartej wody)=510kg

A Ty zastosujesz łupki o wadze min 2x mniejszej od granitów :P


a po drugie to: http://forum.klub-malawi.pl/szafka-450l-t15587.html


:D

powodzenia i nie popadaj w paranoje bo szkoda kasy ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie popadaj w paranoje ale jak chcesz to popytaj w Obi, Leroy Marlin itp sklepach o odpady z blatów kuchennych, ja z takowych zrobiłem szafkę za ok 150zł przy czym za 50zł kupiłem blat 120cm pod szkło, tak więc i z blatów kuchennych można, teraz pewnie mógłbym postawić i większe niż 300L, ale przynajmniej śpię spokojnie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Mialem podobną sytuację jak byłem u Darka z Żor, wtedy Maison rzucił na mnie urok 🙂. Z tym, że tam były dwa WF w pełni wyrośnięte tak po ok 15 cm. Nie jestem zwolennikiem kupowania ryb WF do domowych akwariów, myślę, że takiemu F1 nic nie będzie brakować. Układ 3/6 wydaje się bardziej bezpieczny bo nawet „profesor” może się pomylić, a bufor samic będziesz miał większy. Minus z takimi 4 cm maluchami jest taki, że będziesz musiał poczekać kilka miesięcy, aż zaczną cieszyć oko.
  • Sam pisałeś, że nie wpływa na parametry, bo są cały czas w normie. Więc ja bym to moczył, choć mokre chyba dość 😜. A poważnie, w kubłach, które ostatnio eliminuję i w sumie to mi jeden został, zalegało tego po kokardę. Każda praca przy filtrze siłą rzeczy wywoływała uwalnianie się tego, wymieszanego z wszystkim innym, co w fitrze zalega do akwarium. Nigdy nie zaobserwowałem jakichś negatywnym skutków. Ot chwilowe zmętnienie wody. Bez wielkich wachań testów które kiedyś robiłem maniakalnie i w zakresie dużo szerszym niż w malawkach.
  • Haha, myślałem o tym, ale na spokojnie wyprodukuję tego więcej przed startem basenu 🤣 Przepływu to nie zmniejsza w żaden sposób, co to są puste korpusy w swojej standardowej budowie, woda przez to nie przepływa, działają właśnie bardziej jak odstojniki, opada co cięższe. Mnie bardziej martwi, czy nie zachodzi tam jakiś proces, który oddaje do wody jakieś niepożądane substancje.
  • Raczej prąd wody ubija to i tworzy jakiś tam konglomerat poza linią przepływu. Co się zatrzyma "przyklei", to zostaje, a światło przepływu pozostaje czyste. W miarę ubijania tej materii może dochodzić do zarastania przekroju przepływu. Dlatego napisałem, o ile nie zmniejsza przepływu. A odstojnik zatrzyma cos tam i na powierzchni tego cosia jest miejsce dla bakteri filtracyjnych. Tak na logikę. Chociaż jak mówiłem, znaczenie raczej marginalne, a niechęć do usuwania wywołana raczej wrodzonym lenistwem niż jakąś wyższa potrzebą 😉. Mamy tu kolegę specjalistę od wzorów, przeliczeń i wiedzy popartej badaniami, więc  @triamonddziałaj proszę😉. 
  • Zostaw sobie na start basenu😉
  • Te korpusy to pozostałość po pierwszym projekcie systemu filtracji i są jako pierwsze więc ten bałagan nie trafi nigdy do wody. Mimo wszystko wydaje mi się, że bezpieczniej będzie to usunąć. Nie sądzę, aby pełniło to jakąś kluczową funkcję w filtracji. Zdziwiła mnie natomiast ilość tej 'masy'. Jutro dzień porządków w akwa, jak zmobilizuje się do usunięcia tego, to zrobię Wam fotkę, jak dużo uzbierałem. Wystartowałby z tego z 1000 nowych zbiorników 🤣
  • Raczej puste korpusy pełnią tu rolę odstojników. Ja bym to usunął z obiegu. Z czasem im będzie tego więcej (wyżej w korpusie) prąd wody zacznie to porywać i będziesz miał syf w akwarium, jeśli oczywiście za tymi korpusami nic już nie masz.
  • Obstawiam, że usunięcie nic nie zmieni. Żyje toto swoim życiem, jakąś rolę filtracyjną pełni, ale nie w jakiejś skali ogromnej Jest to jest. Jak korpusy zbędne, a przepływu nie tłumi to bym zostawił.
  • Siema, dzisiaj dokonałem odkrycia, które mnie mocno zaskoczyło 😁 Mianowicie mam w systemie filtracji 4 puste korpusy, do których nie zaglądałem pewnie z rok czasu. Dzisiaj zajrzałem i zobaczyłem, że do połowy są zapełnione zapewne detrytusem - brązowym czymś, co zawsze zalega w filtrze. Parametry wody są cały czas w normie, stałe podmiany utrzymują no3 w granicach 15. Usunąć to, czy zostawić? Czy pozostawienie lub usunięcie będzie miało jakiś wpływ na cały mikro-ekosystem?
  • Maison w sumie na początku nie brałem pod uwagę. Foty i filmy to nie to samo co dominujący samiec za szkłem na żywo. Ale teraz ma u mnie wysokie notowania. Wygląda na wariata, ale piękny jest bezdyskusyjnie. Wczoraj widziałem WF, takie po 10 cm. Niestety  mam obawy przed rybami z odłowu, bo to jednak troszkę inne wymagania, nigdy nie miałam, a i cena 42 euro za sztukę lekko studzi zapał. F1 są w rozsądnych pieniądzach, ale małe 4 cm., Chodowiec  miszcz, dobiera układy przez lupę i serio mam od niego kupę ryb i pomylił się raz., a maluchy kupowałem. Ale nie sprzeda inaczej jak 1/2. Tak mu z matematyki zbiornika wychodzi. Chyba że się rzucę na 3/6 i albo ja albo życie zredukuje.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.