Jump to content

gotowa szafka do malawi - ryzyko?


Recommended Posts

Cześć Wszystkim,


Jak już pisałem w jednym poście kompletuję sprzęd do mojego pierwszego Malawi. Akwa będzie 80x40x40 prawdopodobnie z samorobnym tłem strukturalnym z łupków oraz z dużą ilością skał w środku ( w sumie ogólnie przewiduje jakieś 40kg skał) więc stąd moje obawy odnoście postawienia zbiornika na kupnej szafce wromak. Czy płyta z której jest wykonania nie zagnie się na środku pod ciężarem skał i spowoduje naprężenia dolnej szyby akwa?

wromak1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kolego to z tego co widać będziesz miał 120L zbiornik włożysz do niego tło (80cm x 40cm x około 3-4cm) masz minus 10L, dodasz skałki około 40kg to masz minus około 30-40L, do tego piasek około 30L, i różne sprzęty (do tego wody nie nalejesz nigdy do pełna), to zostanie Ci mniej więcej 50L wody to co ty tam chcesz wpuścić saulosi 1+2? Bo nic innego nie widzę w twoim baniaku. Nie wkładał bym tylu skał i napewno tła!

Link to comment
Share on other sites

No napewno możesz ale tak jak mówię, jeżeli chcesz tło to ja bym założył zewnętrzne, a skałek włożył trochę mniej. Co do rybek to jeżeli zaczynasz przygodę z malawi to poważnie proponuję Pseudotropheus Saulosi tak 1 samca i 4 samic, do tego litrażu były by ok i są "moim zdaniem" piękne (sam je mam) samce są niebieskie w ciemne pionowe pręgi a samiczki żółte. (Trochę odbiegłem od tematu)Co do szafki to na pewno wytrzyma.

Link to comment
Share on other sites

Witam

IMHO szafka da radę, podparcia ma tak ustawione, że nie ma dużych rozpiętości w podparciu i wsporników co niweluje możliwość ugięcia. Z tym litrażem to owszem przyjmijmy że to jakieś minimum ale nie ma znów takiej tragedii, te 40 kg kamienia (nie wiem jakiego) zakładam serpentynit to raptem ok 16dm3, piasku 30L to też nie trzeba sypać, myślę że po odjęciu powierzchni jaką zajmie kamień to 15L wystarczy. Faktem pozostaje to , że taki litraż to jedynie harem 1+3 saulosi.

Link to comment
Share on other sites

saulosi już mam upatrzone :)

Skały o jakich myślę to raczej łupki no chyba że macie jakieś inne propozycje.

Co do tła to tło z łupek i pcv nie zajmuje wiele miejsca w środku. Tło zewnętrzne to jedynie fototapeta, brystol albo folia. Nie daje to takiego efektu jaki bym sobie życzył.

Link to comment
Share on other sites

Ja tlo zewnetrzne zrobilem z dziesiecio centymetrowego styroduru. Koszt wykonania to okolo 30 zl razem z farba i pigmentem. Ja mam troche wiekszy zbiornik a nawet nie myslalem o wewnetrznym tle. Szkoda. Lepiej zamiast tla miec samice wiecej. Nie uwazasz? Naprawde nie mysl wkladac do srodka nic wiecej oprocz kilku cm piasku i troche kamienia. Daj zyc rybom

Link to comment
Share on other sites

Co do łupków to ja osobiście odradzam bo szczerze jak byś ich nie poukładał to będą wyglądały jak domki z kart. A poza tym jak chciałeś dać 40kg łupka to zagracił byś całe akwarium. Pomyśl nad skałkami z serpentynitu (chyba większość ma tą skałkę w swoich zbiornikach), piaskowca lub ewentualnie wapień. Ale to poza tym Twoje akwarium i wystrój należy do Ciebie. :D

Link to comment
Share on other sites

Chyba macie racje. Dam sobie spokój z tym tłem strukturalnym tym bardziej że raczej nie będę miał możliwości postawienia większego baniaka z racji gabarytów pokoju. W takim razie muszę pomyśleć nad jakąś oszczędną w skały aranżacją i jakimś brystolu na tło lub coś w tym stylu. Szału nie będzie ale cóż...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.