Skocz do zawartości

Co podac do stołu :D


Maciek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Za kilka dni będę miał rybki od Dr. Pawlaka a będą to:

Cynotilapia afra cobue i Metriaclima msobo Magunga, może za jakiś czas dokupię rdzawych. Rybki obecnie są w rozmiarze 2,5 do 3,5 cm zamierzam wziąć po 10szt czyli razem 20szt rybek. Dumam nad dietą dla tych rybek, wiem że powinna być urozmaicona i najlepiej żeby były to firmy O.S.I, Dainichi, Naturefood do tego mrożonki i lub "żywiec" czyli żywy pokarm. Doradźcie proszę co z tych znanych firm podawać tym rybkom, które zamówiłem, na pewno spirulinę od O.S.I a pozostałe mięsne pokarmy, jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi pokarmy w kierunku diety mięsnej, które ja stosuję to:

- bardzo ładnie "pachnie" mięskiem NF Cichlid Premium i moje ryby go uwielbiają.

- O.S.I. Cichlid - płatki lub granulki dedykowane dla pielęgnic ze składem w kierunku diety mięsnej

- O.S.I. Vivid Color - pokarm wybarwiający, uzupełniający ze składem w kierunku diety mięsnej.


Mrożonek i "żywca" nie podaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naurefood Plant - roslinka



Tak z ciekawości pozwolę sobie zapytać się w tym temacie, żeby nowego nie zakładać: zauważyłem, że jako jeden z pokarmów bazowych w diecie ryb ukierunkowanych na rośliny jest wymieniany pokarm NF Premium Plant. Dlaczego nie stosujecie NF Premium Plant Cichlid ? Ja akurat nabyłem ten drugi (zresztą za namową Pani Mierzeńskiej) i wydaje mi się, że chociażby z samej nazwy jest dedykowany dla naszych pysiów chyba, że się mylę ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to już ustaliliśmy, że jest NF Premium Cichlid (mięsny) oraz NF Premium Plant Cichlid i NF Premium Plant (obydwa roślinne). A pytanie moje jest takie: co Was skłania do wybrania NF Premium Plant zamiast NF Premium Plant Cichlid ? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rybki obecnie są w rozmiarze 2,5 do 3,5 cm zamierzam wziąć po 10szt czyli razem 20szt rybek.


zdecydowałem sie na zakup:

O.S.I Spirulina Flakes

O.S.I Cichlid Flakes

NF Premium Color Plus

NF Premium Plant

Jaki rozmiar pokarmów brać w przypadku NF rozmiar dla ryb do 8cmm czy ten juz dla starszaków od 8cmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokarm NF rozmiaru S to straszna drobnica, choć ja nim w dalszym ciągu karmię swoje 9-12 cm ryby i nie narzekają. Sądząc po wielkości ziaren pokarmów rozmiaru M wydaje mi się, że Twoje 3 cm ryby powinny sobie poradzić z jego konsumpcją, aczkolwiek tak jak napisałem powyżej duże ryby też wsuwają NF rozmiaru S, więc wybór należy do Ciebie.


Ja bym na Twoim miejscu się natomiast zastanowił czy zamiast NF Premium Color nie wybrać O.S.I. Vivid Color, bo ten pierwszy idzie składem bardziej w kierunku diety roślinnej, a ten drugi mięsnej. A tak to będziesz miał 3 razy pokarm roślinny i 1 w stronę mięska...


Ponadto jak dla mnie pewniakiem jest NF Premium Cichlid jeśli chodzi o mięsko, a widzę, że się na niego nie zdecydowałeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tylko nie JBL Sansibar - to jest puder w którym bajzel robią małe gupiki Ewentualnie ten AquaDella ale jak masz możliwość płukania to ten jest lepszy https://www.castorama.pl/piasek-do-zastosowan-budowlanych-kreisel-25-kg/5907418096203_CAPL.prd  
    • super pomysł, dzięki! Dzięki za podpowiedź, czyli wybieramy wariant d) z rysunku powyżej. Jeszcze chciałem zapytać o granulację podłoża, bo w oko mi wpadły następujące podłoża: piasek 1mm-3mm, Aqua Della piasek 1mm-2mm, ADA colorado piasek 0.2mm-0.6mm, JBL Sansibar według opisu każdy się nadaje dla ryb kopiących, ale trochę mam wątpliwości czy 3mm to nie są zbyt duże ziarna. No więc chciałem Was zapytać która granulacja byłaby optymalna?
    • Dzięki za odpowiedz.  Mam wrażenie, że akwarium z samymi rybkami Saulosi (2+8/10) może być jednak monotonne. Będą tylko dwie ryby niebieskie a reszta żółtych.  Poszukam jeszcze na forum innych propozycji. 
    • Witam na forum. Rozumiem ,że w akwa 240 chcesz trzymać te trzy gatunki? Osobiście odradzam z poniższych powodów: - Saulosi i Yellow są żółte tylko samce Saulosi mają inny kolor. Czyli dwa gatunki a jeden kolor ( prawie taki sam).  - Yellow jest uważany bardziej za bardziej wszystkożernego ale to można przeskoczyć. - Pamiętaj , że Saulosi jest rybą stadną i taki układ 1+3 nie jest dobry.  W 240 litrach możesz nawet trzymać  taki układ Saulosi : 2/8-10 docelowo. Tak ...lepiej skupić się na jednym wg  mnie. Np. na Saulosi ale nie w takich układach jak podałeś. Jeżeli zrobisz klimatyczne akwa to  będzie cieszyć twoje oczy.  Spójrz na link poniżej i opis zdjęcia. I jeszcze jedna rzecz ale to na marginesie : nie piszemy 3+1 bo oznacza to , że są 3 samce i jedna samica. Piszemy 1+3 co oznacza , że jest jeden samiec i trzy samice.
    • Witam, Jestem początkujący jeśli chodzi o akwarystykę (nie licząc małego akwarium z gupikami w dzieciństwie), chciał bym znowu spróbować tego hobby.  Trochę poczytałem o wymaganiach zbiornika Malawi. Dysponuje tylko miejscem na zbiornik o pojemności 240L.   Wybrałem trzy gatunki:  Saulosi (1+3) Yellow (1+3)  Socolofi (1+3) Czy to dobry wybór ?  Czy zbiornik jednak nie będzie za mały jak ryby podrosną?  Czy lepiej skupić na dwóch albo nawet jednym gatunku (np. Saulosi)   
    • Cześć szukam chętnej osoby, która wykona kilka modułów skał do skwarium 
    • Jest taka niepisana zasada, że wlot wody ustawiamy pod wylotem czyli w miejscu najsłabszej cyrkulacji, wtedy śmieci niesione z prądem w tym miejscu zwalniają i mają większą szansę trafić prosto do zasysu. Tak więc wylot daj nad wlotem i skieruj w środek przedniej szyby.
    • Teoretycznie nic nie powinno się stać ale często teoria jest w sprzeczności z praktyką.  Osobiście nie polecam opierania pryzmy kamieni o szybę z tyłu  nawet gdyby szyba wytrzymała. Zrób jakąś przerwę między kamieniami a szybą co ułatwi cyrkulację jak największym przekrojem akwa. Ponadto takie oparcie kamieni o szybę to pewne jej porysowanie. A szkoda..bo nie wiesz czy kiedyś nie będziesz zmuszony odwracać akwa.  Podejrzewam , że jeżeli chodzi o ustawienia wlotów i wylotów to sam dojdziesz metodą prób i błędów. Sypnij trochę pokarmu np. w płatkach i obserwuj. 
    • Bardzo Wam dziękuję za cierpliwe wyjaśnienia. Wreszcie zrozumiałem czym są wyloty proste. Więc przygotowałem następujące koncepcje cyrkulacji. Jak myślicie, który układ będzie najlepszy? Czy może nadal mam jakiś podstawowy błąd w tych projektach? Ja się skłaniam ku koncepcji b) bo będzie po prostu przelot przez całe akwarium. Z tym że to akwarium nie jest szczególnie długie. Dlatego się trochę waham czy a) nie byłoby lepsze. Przy okazji pojawił się temat aranżacji. Kamienie będą leżały na spienionym PCV. Nie wiem czy mogę opierać kamienie o ścianki które są grubości 15mm. Czy po prostu usypać po środku kopiec kamieni, czy bardziej ambitnie usypać kopiec częściowo oparty o ścianki akwa. Z racji, że mam trudniejszy dostęp z prawej z tyłu, to tam mógłbym usypać kamienie jak poniżej na rys f). Albo może h) że taka ściana z kamieni usypanych z tyłu (mógłbym się posiłkować klejem akwarystycznym, żeby nie spadły). Może układ cyrkulacji b) z aranżacją f) by był najlepszy? No ale h) mi się podoba też, tylko czy kamienie mogą się opierać o ścianki akwa o grubości 15mm? Tylko wtedy cyrkulację bym musiał jakoś inaczej obmyślić. Czy jest sens wloty do filtra umieszczać za kamieniami? Niby między kamieniami woda będzie przepływać, ale czy wystarczająco?
    • W przypadku pielęgnic z j. Malawi to przebywanie tylko/głównie w dolnych partiach to taki trochę mit. Ryby pływają we wszystkich partiach zbiornika. Oczywiście dużo zależy od aranżacji ... Przy np. tle strukturalnym i wysokich kamieniach/modułach gwarantuje, że niezależnie od gatunków, które wpuścisz ryby optycznie będą zapełniać całe akwarium. Wsród dostępnych w handlu gatunków ryb z jeziora Malawi nie ma takiego klarownego podziału na ryby bytujące w poszczególnych partiach zbiornika. Tzn takiego podziału, który występuje w akwariach tzw. towarzyskich (np. szczupienczyki, motylowce, bojowniki itp - przy tafli; neonki i inne lawicowe rybki kąsaczowate - środkowe partie zbiornika; pielegniczki, sumki, glonojady - bliżej dna) ... w Malawi nie ma. Oczywiście uwzględniając fakt, iż nasze dome akwaria mają (nie licząc wyjątków) od 45 do 80cm wysokości. Są gatunki, których samce szczególnie lubują się w obieraniu terytorium w rumowiskach i grotach (które w naszych akwariach są rzecz jasna głównie przy dnie) ale trzymając w swoich akwariach takie gatunki też nie zauważyłem ,,przyspawana do dna", a moje akwaria, które miałem w ostatnich latach zawsze miały/mają minimum 60-65cm wysokosci. Co do samej obsady to polecam dokonać wyboru samemu, a ewentualnie finalnie wprowadzić drobną kosmetykę posiłkując się doświadczeniem innych osób. Zrób sobie rozpoznanie gatunków dostępnych w handlu, wypisz te, które najbardziej podobają Ci się wizualnie, później wyklucz te, które są do siebie podobne (np raczej nie wrzucamy 2 gatunków z żółtymi samicami, dwóch bardzo podobnie ubarwionych samców itp) - oczywiście w szczególności dotyczy to mniejszych zbiorników gdzie trzymamy tylko kilka gatunków. Wybierając ryby, z racji małej długości zbiornika omijaj te większe, gdzie samiec osiąga 14cm +. Na koniec pozostaje wybrać, myślę, że +/- 3 gatunki, uwzględniając ich preferencje żywieniowe. Aby to totalnie uprościć pamiętaj aby starać się nie łączyć ryb ze skrajnymi preferencjami żywieniowymi. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.