Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wsyp na początek 3-4 łyżeczki sody oczyszczonej i za około godzinę zmierz parametry. IMHO powinno wystarczyć, ale gdyby jednak się okazało, że ph w dalszym ciągu jest niskie to oczywiście można jeszcze trochę dosypać.


Przy takim niskim ph w kranie powinnaś co jakiś czas przy podmiankach wody dodawać sody (ja co drugą podmiankę wody dodaję 2 łyżeczki sody, ale mam trochę większy baniak od Twojego).


Na początku nie ma sensu mierzyć parametrów (a na pewno nie codziennie, choć zapewne i tak będziesz mierzyła, bo wiele osób tak robi na początku ;-) Oczywiście zaczynamy od mierzenia NH4 i NO2 (patrz: wykres z "krzywą cyklu azotowego" w FAQ), a gdy NO2 zacznie opadać to wówczas sprawdzasz NO3.

Sprawdź jeszcze tylko jakie masz NO3 w wodzie kranowej bo ta wartość też jest istotna dla zobrazowania całości procesu.


pozdrawiam i życzę cierpliwości :-)



EDIT: oczywiście sodę wsypujemy w ten sposób, że najpierw rozpuszczamy ją w małym naczyniu a potem chlup do akwarium.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Dziękuję za rady.

Wsypałam 4 łyżeczki sody, po godzinie podniosło się pH na 7,7-dalej mało ?:mad:


Nie doczytałam(instrukcji wsypywania)-wsypałam łyżeczkami bezpośrednio do akwarium, ale potem porządnie zamieszałam :P

Opublikowano

Proponuję jutro powtórzyć pomiar i jak się będzie utrzymywała ta wartość na poziomie 7,7 to sypnij jeszcze jedną łyżeczkę.

Musisz mieć świadomość, że soda nie utrzyma Ci tego parametru i z czasem ph zacznie spadać, ale tak jak pisałem sukcesywnie podczas podmianek wody możesz korygować tę wartość.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Zmierzyłam dziś pH wynosi prawie 7,8 więc mało jeszcze-dodam łyżeczkę sody a jutro zmierzę ponownie :D

--

To moje akwarium takie jakie będzie ostatecznie. Pewnie roślinki i muszelki się Wam nie spodobają, ale pamiętajcie że ja jestem kobieta :P

4ecac72eecd6cc66gen.jpg

Wpuściłam dwie rybki startowe(danio)i trzy krewetki-jako rybki startowe mogą być?

Zamontowałam nowy filtr wewnętrzny Agua szut turbo 750.

Nie będę się spieszyć z wpuszczeniem pysi, mam już zamówione od forumowicza z mojej okolicy.

Obawiam się tylko, że nie bardzo będę wiedzieć kiedy moje akwarium dojrzało.

Czy jeśli mam rybki startowe to proces dojrzewania jest taki sam?

Nie zaszkodzi Danio?

Opublikowano

Mając ryby startowe dostarczasz pożyczki w postaci amoniaku bakteriom które muszą się u Ciebie namnożyć. Na pewno startówki nie są zachwycone, lecz wiele osób w ten sam sposób robi. Co do dojrzewania to musisz badać parametry wody. Najpierw zaobserwujesz wysokie NH3/4, potem stopniowy spadek tego amoniaku i skok (nawet poza skalę) NO2. Skoro mamy skok NO2 to oznacza, że bakterie które przetwarzają amoniak w azotyny już są. Teraz czekamy, aż bakterie do przetwarzania azotynów w azotany się pojawią. A więc czekasz aż NO2 spadnie do zera i siup. Potem tylko sprawdź jak wygląda NO3 i Gotowe. Nic trudnego i bolesnego :)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Dziękuję-będę obserwować parametry :D

Na chwilę obecną nic się nie dzieje:

pH-prawie 8.

NO 2-pomiędzy 0,025 a 0,05

NH 4-mniejsze niż 0,05

NO 3-pomiędzy 5 a 10

GH-5

KH-12

Wczoraj wlałam bio nitrivec (polecono mi w sklepie).

Może wypłukać znów gąbkę od filtra wewnętrznego z dojrzałego akwarium ?

A może zostawić wszystko w spokoju i ponownie zbadać wodę za tydzień?

Opublikowano

Jak wiesz, dojrzewanie zbiornika trwa średnio od 4 do 6 tygodni. Zdarza się dłużej, nieraz może cykl się zamknąć wcześniej. Musisz czekać. :) Zbadaj parametry w poniedziałek :) wszystko sobie notuj i sama zaobserwujesz czy coś drgnęło czy nie :) Masz rybki startowe, dodałaś Nitrivec -> IMO nic więcej nie trzeba robić, tylko czekać. Tak jak napisałem, sprawdź parametry w poniedziałek, albo we wtorek. Potem w niedzielę, potem w następną niedzielę i wtedy coś więcej będzie już wiadomo :)


pozdrawiam

Opublikowano
Wczoraj wlałam bio nitrivec (polecono mi w sklepie).

Może wypłukać znów gąbkę od filtra wewnętrznego z dojrzałego akwarium ?

A może zostawić wszystko w spokoju i ponownie zbadać wodę za tydzień?



Z tym Bio Nitrivec tak nie szalej bo ten preparat oprócz bakterii zawiera również pożywkę (a tej dostarczają Ci rybki startowe). Jak już coś chcesz koniecznie dodawać to same bakterie - dobry i sprawdzony produkt to Prodibio Biodigest

Ale najlepiej nic już nie kombinuj - usiądź sobie przed akwarium i delektuj się pięknem zalanego i dojrzewającego zbiornika.

Pamiętaj, że cierpliwość jest cnotą akwarysty :-)


pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Każdy zbiornik musi przejść cykl azotowy, a akwarysta przetrwać ten "ciężki" okres ;-)


Z drugiej strony pocieszające jest to, że stosując się do elementarnych zasad prawidłowego zastartowania zbiornika unikniesz wielu kłopotów, co niestety nie udało się wielu akwarystom.... Wbrew pozorom ten czas szybko zleci i niebawem będziesz się cieszyła widokiem pięknych i dobrze czujących się saulosi w swoim szkiełku :-)


pozdrawiam

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.