Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich serdecznie :D


Akwarystyka to moje amatorskie hobby od bardzo dawna :)

Niestety nie wychodzi mi wcale.


Do tej pory miałam kilka podejść z posiadaniem akwarium, obecnie mam 60 L działające i 112 L kupione z zamiarem hodowli Pseudotropheus saulosi.

Przeczytałam już wszystko co było na ten temat, ale i tak kilku rzeczy nie wiem.

Nie miałam nigdy zewnętrznego filtra-czy poradzę sobie z jego podłączeniem?

Czy filtr UNIMAX 250 będzie dobry- czy może lepiej zapolować na używany EHEIM 2026, cena porównywalna 300 zł.

Czy muszę mieć tło-chciałam postawić akwarium tak aby stało bokiem i było widoczne z dwóch stron.

Chcę mieć w akwarium jasny piach+3 bryły wapień filipiński i jedną roślinkę-czy to dobry pomysł?

Czy poradzę sobie z parametrami wody?

Możecie podać mi link do przykładowych testów?


Przepraszam za dużą ilość pytań, ale chcę aby tym razem moje akwarium było ok.

Dziękuję :P

Opublikowano

Witaj,


Z podłączeniem filtra zewnętrznego raczej problemów nie będziesz miała bo to dziecinnie proste.

Filtr zewnętrzny - może warto by pomyśleć nad chińczykiem - nigdy go nie miałem ale opinie ma bardzo pozytywne http://allegro.pl/listing.php/search?string=filtr+zewn%C4%99trzny+302&category=0&sg=1

Tło nie jest konieczne - to już tylko gust właściciela o tym decyduje

Wapień filipiński jest IMO pomysłem bardzo chybionym - pamiętaj że w akwa z biotopem Malawi glonów się nie ustrzeżesz - wyobraź sobie jak taki wapień wygląda ogloniony

Parametry - dasz radę

Link do testów:http://allegro.pl/listing.php/search?string=test&category=1528&sg=1

Pamiętaj że testy muszą być kropelkowe, a jakie dokładnie i do czego służą przeczytasz w FAQ.


Pozdrawiam

Opublikowano

Witaj dorota-sz :)


Tak jak kolega @kunta napisał te filtry zbierają bardzo dobre opinie, a stosunek ceny do jakości w ich przypadku jest bardzo korzystny.

Jeśli chodzi o filtr Aquael UNIMAX 250, o którym napisałaś w pierwszym poście to ja akurat posiadam ten filtr i bardzo sobie go chwalę - bardzo cichy i bezawaryjny sprzęt, a jego bardzo dużą zaletą jest to, że ma pojemne kosze na wkłady.


Jeśli zaś chodzi o testy, to te Zooleka służące do oznaczania zawartości NO3 nie są dokładne (dużo ludzi zgłasza zastrzeżenia właśnie do tych konkretnych testów). Jeśli jesteś w stanie przeznaczyć trochę więcej pieniędzy na testy, to rozważ zakup testów kropelkowych firmy JBL - IMHO są dokładne, łatwiej się odczytuje na skali parametry wody, są bardziej wydajne, a poza tym ich zaletą jest to, że gdy Ci się skończą odczynniki możesz taniej zakupić same "uzupełniacze" bez konieczności ponownego płacenia za fiolki i skalę.


pozdrawiam

--

Dopiero teraz doczytałem, że docelowo planujesz założyć akwarium 112-litrowe, a jeśli tak to IMHO nie ma sensu nabywać filtra, który przy rozsądnej ilości ryb w akwarium jest w stanie z powodzeniem obsłużyć zbiornik o pojemności 450 litrów.

Jeśli zatem nie planujesz przejścia na większy zbiornik w najbliższym czasie (do czego każdy będzie Cię tu namawiał, bo wielu z forumowiczów uważa, że 112-tka nie nadaje się dla pysiów ;-) ), to żeby nie generować niepotrzebnych dodatkowych kosztów najrozsądniejszy wydaje się zakup używanego Eheima z serii Classic (np. model 2211) - np. na Allegro można znaleźć te filtry w bardzo przystępnych cenach.

Opublikowano

Ja uzywam hw-302 i chwale go sobie. Chodzi od prawie miesiaca bezawaryjnie. Leciutko go slychac. Ale zobaczymy czy sie to poprawi po przeczyszczeniu go dokladnym. Na samym poczatku byl bezszelestny.

Opublikowano

Wbrew pozorom Kolego @marcinkplock to te "chinole" są solidnie wykonane i znam osobiście kilka osób, które kupowały te filtry bo w danym momencie mieli ograniczone możliwości finansowe. Po zakupie oczy przecierali ze zdumienia, że za takie pieniądze można nabyć coś co sprawiało wrażenie tak solidnego i dopracowanego.

Żeby jednak nie było tak kolorowo największym problemem wydaje się natomiast ograniczona dostępność do części zamiennych w przypadku ewentualnych usterek. Ale z tego co się orientuję to kupując ten sprzęt u określonych handlowców sprzedających na Allegro, istnieje również możliwość nabywania u tych handlowców podzespołów do tych filtrów.

Nie ulega wątpliwości, że Eheim to marka utożsamiana z tzw. wyższą półką, ale z drugiej strony nie ma sensu przepłacać bo filtr ma działać i nieprzeciekać, a za zaoszczędzone pieniądze IMHO lepiej kupić ładne i "czyste" ryby z dobrego źródła :-)

Opublikowano

Nie mam nic do HW , sam pewnie bym go kupił ponieważ paru moich znajomych ma filtry tej marki. Są tanie i raczej solidne , ale Eheim to Eheim. U mojego znajomego służy już przeszło 5 lat bez awaryjnie , więc gdyby mnie było stać na taki filtr to nie rozglądał bym się nawet za innym.

Opublikowano

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

A jeśli Eheim to który-wiadomo w przyszłości pewnie będzie i większe akwarium :D

Czy 300 zł to dużo za ten filtr gdy jest używany?

Zależy mi na cichej pracy-mam małe dzieci, które śpią tam gdzie stoi akwarium :P

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.