Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam .

Mam zamiar dzisiaj zakupic baniak 200/60/60 tyle ze bez szafki. Mam kilka pomyslow odnosnie szafki jak ja wykonac ale chcial bym skonsultowac sie z bardziej doswiadczonymi klubowiczami. Bardzo prosze o pomoc odnosnie wykonania i z jakiego materiału .

Opublikowano

Harnaś ja do trzystu litrów robiłem stolik z blatów kuchennych o gr4cm i szafka jest pancerna ale u ciebie to trzeba raczej stelaż spawać.

Opublikowano

Ja mam stelaż którego parametry wraz ze schematem pokazywałem na forum... i sobie chwalę. Postaw na czym Ci wygodniej, byle stało równo. Nie będę próbował udowodnić wyższości jednych świąt nad drugimi... ja już się ze stelaża na szafkę nie przesiądę nigdy więcej, bo tak mi wygodniej.

Opublikowano

Witam - zapadła decyzja na kupno kolejnego akwarium, tym razem przeznaczonego na moje pierwsze malawi. Akwa będzie zakupione u klubowicza p.Wieczorka (o czym jeszcze nie wie ;) ). Wymiary to 200x60x60 z przednią szybą opti. I tu mam małe pytanie. Posiadam sosnową komodę o wym. 180x43 i wysoką na 80cm. Tylną ściankę wzmocnie płytą OSB a na komodę dam blat. Czyli na długość będzie wystawał po 10cm z każdej strony a na szerokość po 8,5 cm. Szafka ma 4xprzegrodę z 1,5cm litej sosny oraz blat 2cm.

1. Czy to będzie stabilne?

2. Czy standardowy blat 2,8 wystarczy?

pzdr

Opublikowano

Daj grubszy blat np kuchenny 3,8 lub 4 cm, jak mniemam cała szafka jest z litej sosny?, a plecy masz przykręcone do zewnętrznej strony szafki czy wpuszczone w szafkę? jeśli dałbyś wzmocnienie pleców w szafkę (do środka) wtedy bys ustabilizował ją uniemożliwiając jej kołysanie na boki ale jeśli masz plecy przykręcone do zewnątrz to daj np pod te wystające 10cm blatu jeszcze jakieś podpórki np z sosnowych kwadratowych belek i powinno być ok, ja to tak widzę...

Opublikowano

Dziękuję za szybką odpowiedź. Szafka oczywiście z litej sosny. Tylne wzmocnienie mam zamiar przymocować dodatkowo do wszystkich elementów komody - co myślę zabezpieczy ją przed kołysaniem. Blat 4cm - w castoramie tak grubych nie widziałem, ale poszukam.

Makok - to jest salon na poddaszu i wszystkie elementy są z sosny - ciężko by mi było metalowy stelaż wkomponować w całość ;)

pzdr

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli akwarium Malawi, to na rośliny za bardzo się nie nastawiaj, chyba że glony na kamieniach. Co do wyboru lampy, zależy jaki budżet przewidujesz, ale weź pod uwagę, że oświetlenie, podobnie jak filtracja, to dwie rzeczy, na których nie warto za bardzo oszczędzać. Jeżeli nie masz pewności, jakiego światła potrzebujesz, najlepszym (choć nie  najtańszym) rozwiązaniem są belki oświetleniowe i to nie te z najniższej półki. Ja używam i mogę Ci ze spokojnym sumieniem polecić lampy Entriq firmy Skylight. W ofercie jest 10 rozmiarów od 15 do 150 cm, więc coś dobierzesz. Lampy są programowalne, sterowane smartfonem. Szerokie spektrum widma światła pozwala zastosować je w każdym rodzaju akwarium, a łatwość zmieniania ustawień daje możliwość dobrania takiego oświetlenia, jakie Ci pasuje. Filmy o tej lampie, podobnie zresztą jak i o innych rodzajach oświetlenia znajdziesz na YouTube, np. na kanale 'Podwodne światy".  Oczywiście zapewne modele innych firm też oferują podobne, a może nawet lepsze możliwości, ale opisuję Ci to co używam i z czego jestem zadowolony.
    • Kurczę.  Chyba nie potrafię wytłumaczyć o jaki chodzi mu przypadek… ale jeszcze raz.    zatykamy możliwość powrotu wody do sumpa.  ostatnia komora ma pompygdzie woda wraca do Akwa. Tam jest również czujnik dolewki i wlewa się woda.  zatkany powrót, woda dalej dolewa się przez pompy, komora pusta wiec czujnik dolewki dolewa wodę i pompy ją wlewają. Wtedy przelewa się góra przez akwarium na mieszkanie.    najlepiej by było odciąć zasilanie z pomp gdy tylko będzie pusta komora. I wtedy też żeby dolewka się zatrzymała. Takie awaryjne odcięcie zasilania. Tylko nie mam pomysłu jak.    Zatkanie jest możliwe np gdy wpadnie ryba i bokiem zatka rewizję a główna rura spustowa również się zatka.    moze maloptawdopodobne ale możliwe i chciałbym taki przypadek Wykluczyć.     Góry dzięki za pomysły. 
    • Moje Synodontis njassae nie wygryzają tła strukturalnego (dotyczy to dwu zbiorników i długiego czasu)
    • Witam,    Panowie mam pytanie czy wasze sumiki także mają zdolność do wygryzania tła modułowego?  Od jakiegoś czasu zauważyłem że z małej dziurki na narożniku powstała większa i ilość się zwiększyła.    
    • Może warto jeszcze raz przemyśleć projekt. Jeśli udało się zrobić dolewkę, to może da się również zrealizować stałą podmianę wody. Potrzebny będzie tylko odpływ do kanalizacji. Można to zrobić przez wykonanie otworu w sumpie – w komorze pompy – oraz zastosowanie: śrubunku, kolanka, sitka do regulacji poziomu. Do ustalenia stałego poziomu podmiany możesz użyć kroplownika z kompensacją ciśnienia. Rurkę doprowadzającą wodę można poprowadzić w rurze odpływowej do kanalizacji – w celu odzyskiwania ciepła w chłodnych miesiącach. Dodatkowo warto rozważyć wykonanie wyższego akwarium, zintegrowanego z pokrywą, które mogłoby pełnić funkcję magazynu wody na nieprzewidziane sytuacje (raz uratowało dom – moje rozwiązania znajdziesz w stopce). Otwór w sumpie może znajdować się w innym miejscu – ale trzeba się liczyć z wszystkimi tego konsekwencjami. Pamiętaj, aby policzyć spiętrzenie na grzebieniu przy danej wydajności pompy – pozwoli to dobrać odpowiednią wielkość komory pompy i zabezpieczyć się przed zatkaniem spływu. Z rozwiązań DIY możesz też użyć np. ESP32 + czujnika poziomu cieczy + ESPHome do sterowania elektrozaworem. Ja ogarniam teraz problem parowania i wyłączonej wody w domu przy długich wakacjach... będę zdalnie włączał wodę  
    • Poszukałem, poczytałem, przemyślałem i .... zrezygnowałem 
    • W takim razie nie jasno to opisales, bo z powyższego cytatu wynika, że już wypompowanie wody z ostatniej komory przeleje zbiornik. Chyba jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zamontowanie czujnika poziomu wody w kominie, który po osiągnięciu minimalnego poziomu rozłączy pompę w sumpie. Nawet nie wiem czy są takie czujniki🤔 coś musisz wykombinować. 
    • Ok. Jest maloprawdopodobne.  mnie nie chodzi o to że woda z ostatniej komory się nie zmieści do Akwa. Chodzi o przypadek gdzie zatkany jest komin a dolewka cały czas działa i dolewa a pompa pompuje.  myślałem o jakimś awaryjnym odcięciu zasilania od pomp w przypadku całkowitego braku braku wody w ostatniej komorze.    chyba że ktoś ma inny pomysł. 
    • I to jest najbardziej ryzykowne, bo może się zdarzyć że wyporność tła naruszy Ci wytrzymałość tylnej konstrukcji akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.