Jump to content

Recommended Posts

Posted

Mam pytanko, czy 7-8 cm Hongi to mlodziez?

L.sp hongi opisywane sa jako ryby o zoltawo-pomaranczowych pletwach, podkreslone jest takze, ze roznice w odroznianiu plci sa niezauwazalne u mlodych ryb...


Jednak nadszedl czas, odrzucenia kilku ryb w moim akwa plywaja ze 23 spore osobniki...


Czy takie 7cm babeczki, na zawsze zostana babaeczkami, czy za miesiac ,lub dwa okaza sie facetami?

Posted

Hongi sa bardzo zróżnicowane wewnątrz gatunkowo jeżeli chodzi o ubarwienie. Pamietam inne hongi widziałem we wrocławiu, inne u kolegi, a jeszcze inne w fotoreportażu Marzeny Kielan. To pierwsza uwaga.

Drugą uwagą jest fakt, że moze są wsród tych ryb samce, ale z pewnych względów (hierarchicznych) nie wybariwają się. Także sprawa moze być zawiła. na Twoim miejscu zaczekałbym z tym wszystkim jeszcze miesiąc dwa.. Chociaz przy takim wzroście, poinny się już wybarwić. zważając na fakt w ogóle kilku sztuk tego samego gatunku, samiec powinien poczuć naturę, i wybarwić się .. Poczekaj zobaczymy. Nie da sie chyba jednoznacznie odpowiedziec na to pytanie. Chociaz imho samiec powinien sie juz wybarwic. jeżeli takowy jest.

Posted

Mam podobny problem: otóż cztery miesiące temu zakupiłem 12 saulosi i 6 rdzawych . W tej chwili mam dwa w pełni wybarwione saulosi i jednego żółtego z błękitną głową. Wśród rdzawych są dwa samczyki i cztery samiczki. Pięć samiczek (3 saulosi i 2 rdzawe) noszą ikrę... Zakupiłem 16 (a omyłkowo otrzymałem 18 ryb) uwzględniając późniejszą ewentualną redukcję Na dzień dzisiejszy mam 3+9 saulosi i 2+4 rdzawe w zbiorniku 200l Może ktoś mi doradzi co mam teraz zrobić

Posted

Hmm mam jednego pieknie wybarwionego samca, reszta Hong, nie jest raczej mocno agresywna, nurtuje mnie jednak jedna z nich, siedzi w wykopanej przez siebie dziurze, kiedy denerwuje sie, dostaje mocnych ciemnych pasow, ale w niczym nie przypomina samca ,ktory dominuje u mnie w akwarium...


Ze stada musze pozbyc sie conajmniej 2 sztuk, i nie chcailbym oddac samic, samych samic :P


...

Posted

no to nie wiem... ;-) rób swoje, ryzyko bedzie Twoje. nie chce doradzic, źle bo później będzie na mnie. oddaj te które wydają Ci sie że mają predyspozycje na samca (zachowanie, barwy, wielkość) .. ruletka ;-)

Posted

Mam podobnej wielkości hongi. Miałem pecha i z 12 młodych wyrosło mi 10 samców. Przy odławianiu pomyliłem się i jednego samca uznałem za samicę,

teraz biedak ze szczeliny wychodzi tylko do jedzenia. Jak odróżniłem samca od samicy? Zostawiłem dwa największe wybarwione samce(tu nie było problemu), reszta samców miała ciało lekko fioletowe w stresie pojawiały się ciemne pasy. Wydaje mi się , że u samców były one bardziej wyraziste,

samce były bardziej podłużne, samiczki bardziej krępe. Wydaje mi się, że najlepszą cechą jest obecnośc u samców ciemnej linii pomiędzy oczami najlepiej widoczna przy prezentowaniu barw bądź w stresie kiedy pojawiają się ciemne pasy. U moich dwóch samic nie zauważyłem tej przepaski. W tej chwili samice są jednolicie brązowawe w stresie słabo widoczne są pasy.

Mam nadzieję że nie zamieszałem Ci jeszcze bardziej.

Posted

Hmm, podobnie rozrozniam Hongi, u mnei tylko i wylacznie jeden samiec jest granatowo-fioletowy, reszta "niby" samic jest szaro-brazowa, nei mniej jednak jedna z nich ma leciutka prege nad pyszczkiem, ale odcieniu fioletu, czy blekitu u niej nie widac. Jestem swierzo po redukcji obsady, narazie jest spoko, zobaczymy za miesiac..

Uklad Hong 1+3(2 samice inkubowaly) a w najgorszym wypadku 2+2(odpukac)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Cześć po 1.5 roku w swojej 112l przesiadam się na taki zbiornik moglibyście mi zaproponować jakąś fajną obsadę pod takie szkiełko.  
    • Obsada mało urozmaicona kolorystycznie, tak moja subiektywna opinia
    • Maluszki Red Rubina: Samiczka Samiec   I inne       Pierwsze fotki, samiczki i samca, to ryby, które dałem do roślinnego jak miały tydzień. teraz mają 3cm. Pozostałe fotki to młode, które trzymałem w kotniku ok 2 miesiące i teraz dałem dopiero do roślinnego i te mają ok 2cm, mimo że były bardzo regularnie i obficie karmione. To pokazuje, jak ważne jest dla ryb środowisko, w którym żyją, szczególnie we wczesnym etapie. W roślinnym oprócz regularnych posiłków miały dodatkowo florę i mogły podskubywać glony przez cały dzień. Miały też zapewnioną lepszą jakość wody, ze względu na filtrujące ją rośliny. Jest to dobra lekcja na przyszłość.
    • Takie haremy żeby stworzyć to musisz kupić 12/15 sztuk danego gatunku na start. Ja zamiast yellow dałbym maingano i będzie "pico bello".
    • Tak, już mam formatki docięte, stelaż i pokrywę robię sam bo ceny gotowców trochę dobiją, a tak profile z złomu spawarka i wio 😉
    • Czy według was niżej wymieniona obsada będzie ok dla początkującego Metriaclima estherae red red 2+5 Labeotropheus trewavasae thumbi west mc/ob 2+5 Labidochromis caeruleus yellow 2+5 Jeszcze można z 7 sztuk dorzucić ale sam nie wiem jakie, dostałem również informację że w takim zbiorniku jak mój to 60-80 sztuk 😳 ale to chyba przesada  Dzięki za porady 
    • "Jakie wymiary gąbki i ppi ? Ile i jakich mediów filtracyjnych ? U mnie przy takiej ilości mediów powinien być efekt samoczyszczenia... chyba że zarośnie pierwsza gąbka. Trzeba poczekać i zobaczyć  10 mc byłoby ok " Gąbka 50x50x5 30ppi. Tyle że potem woda leci do FX6 i Ultramax 2000 a tam też gąbki i chyba z 5 różnych ceramik. Zastanawiam się nad kaseciakiem - wg aquariumscience.org wychodzi mi najlepsza filtracja to taka bez mechanicznej gdzie jedno złoże ogarnia wszystko, im więcej "syfu" tym lepiej. Ile gąbki musiałby mieć kaseciak? Jak wygląda ten szklny filtr u Ciebie - od razu zrobiony razem z akwa? Jest doklejony czy wisi zaczepiony? W latach 90 miałem coś takiego - możesz pokazać foto?
    • Wiem że będę żałował bo już drugi raz żałuję 😁. Przejrzałem ceny na na rynku, akwarium o dnie 125x55 cm jest nie standardowe i kosztuje dwa razy drożej niż 120x40. I to w moim przypadku ma znaczący wpływ na wybór. Między kwotami prawie 1400zł a niewiele ponad 500zł (+ oczywiście dostawa w obu przypadkach) ma dla mnie znaczenie. Pozostaję przy mniejszym akwarium. Plan mam taki wzmocnić szafkę tak pisaliśmy wyżej: plecy z płyty meblowej 18mm i solidne nogi pod pionowe płyty dzielące szafkę na trzy części. Do przemyślenia mam jeszcze podpory bliżej przodu blatu, o których pisałem. Ewentualnie takie przygotowanie szafki żeby zawsze można było je dołożyć.
    • Wreszcie się stało🙃 od pomysłu do realizacji minął okrągły rok...  Stoi zalane, aranżacja już na gotowo. 70 litrów kształtek K1 po prawie 3 miesiącach moczenia w sumpie kolegi wróciło na swoje miejsce. Będę monitorował parametry ale myślę, że będzie raczej szybki start i zarybianie w przyszłym tyg. Jak tylko się nic nie wysypie po drodze.  Jak na pierwsze akwa z tym biotopem myślę, że wyszło nawet w miarę😉 oto efekt:
    • W Malawi z powodu braku lub śladowej ilości roślin nie spotkałem się z problemem z DOC. Problemy są z NO3 właśnie z powodu braku roślin. Dlatego jest sens używania żywic.  U mnie od wielu lat Purolite A520E. Pierwszą wymieniłem po chyba 8 latach. W sumie niepotrzebnie bo dalej działała.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.