Jump to content

Malawi 112l Weryfikacja filtracji


krystian9393

Recommended Posts

Zamierzam zacząć przygodę z Malawi i mam pytanie czy do filtracji wystarczy wewnętrzny filtr o przepływie 400l/h i kaskada również o takim samym przepływie, zamierzam ją zasypać ceramiką, planowana obsada to około 5-6 saulosi lub yellow. Jeśli nie to jaki kubełek wybrać, zastanawiam się nad HW-303A lub Aqua Nowa NCF 1200l. Dodam, że za około rok przeniosę się do akwarium około 500l.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Witam,


Podłącze się do tematu, jako świeżaczek ;) chciałabym zapytać czy do akwa o wymiarach 80x40x40 przy obsadzie 1+5 wystarczy filtr zewnętrzny FLUVAL 204 + napowietrzacz? Ewentualnie jak ustawić wylot filtra by woda była w ruchu? Czy dokupować filtr wewnętrzny?

Link to comment
Share on other sites

Witam,


Podłącze się do tematu, jako świeżaczek ;) chciałabym zapytać czy do akwa o wymiarach 80x40x40 przy obsadzie 1+5 wystarczy filtr zewnętrzny FLUVAL 204 + napowietrzacz? Ewentualnie jak ustawić wylot filtra by woda była w ruchu? Czy dokupować filtr wewnętrzny?U mnie w pierwszym malawi, w podobnym baniaku identyczny filtr dawał radę (taka sama obsada- jak masz na myśli Saulosi), ale po roku przekonałem się na własnej skórze, że taki rozmiar akwarium nie nadaje się do malawi (moim zdaniem).

Link to comment
Share on other sites

U mnie w pierwszym malawi, w podobnym baniaku identyczny filtr dawał radę (taka sama obsada- jak masz na myśli Saulosi), ale po roku przekonałem się na własnej skórze, że taki rozmiar akwarium nie nadaje się do malawi (moim zdaniem).


Dziękuję, za odpowiedź. Jednak martwi mnie (jak wyczytałam w innych postach) ze ten filtr nie da rady "poruszyć" resztek zalegających na dnie. Na chwilę obecna woda jest w ruchu ale na dnie zalegają kupsztale. Mam ten filtr pierwszy dzień i na razie jestem sceptyczna zobaczymy co bedzie dalej. Wiem, że ten zbiornik jest przymały na pyszczaki, przeniosłam się z 25l baniaczka i na razie nie chciałam się porywać na 300l bo nie wiem czy hodowanie pyszczaków mi się uda i czy po pierwszej porażce się nie zrażę, ale mam w planach wieksze. Tak teraz jest saulosi :) Nic innego nie nadaje sie na taki litraż

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję, za odpowiedź. Jednak martwi mnie (jak wyczytałam w innych postach) ze ten filtr nie da rady "poruszyć" resztek zalegających na dnie. Na chwilę obecna woda jest w ruchu ale na dnie zalegają kupsztale. Mam ten filtr pierwszy dzień i na razie jestem sceptyczna zobaczymy co bedzie dalej. Wiem, że ten zbiornik jest przymały na pyszczaki, przeniosłam się z 25l baniaczka i na razie nie chciałam się porywać na 300l bo nie wiem czy hodowanie pyszczaków mi się uda i czy po pierwszej porażce się nie zrażę, ale mam w planach wieksze. Tak teraz jest saulosi :) Nic innego nie nadaje sie na taki litraż


FLUVAL 204 da radę z biologią, ale nie da sobie rady z posprzątaniem mechanicznym to na pewno. Trzeba pakować do baniaka głowicę z gąbką. Najłatwiejszym sposobem do zrażenia się do malawi to założenie za małego baniaka (czytaj 80x40x40). Zakładaj te 300 litrów, a na pewno dasz radę, chyba że w kranie masz wodę pod dyskowce(wtedy trzeba kombinować z wodą). Nie uważam się za eksperta ale 80cm to za mało, chociaż podobno są tacy co im się udało, mi nie.

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich,podepnę się pod temat bo też mam baniak 112l który okazyjnie odkupiłem od gościa wraz z obsadą siedmiu pyszczaków ale nie wiem co to za gatunek?czy się nadaje do tego baniaka?wiem dla tych rybek musi być większe ale kupiłem już z obsadą więc na razie musi takie zostać.Podejrzewam że przynajmniej dwa samce to chyba redy czy coś w tym stylu,wywnioskowałem z różnych zdjęć w necie ale może się mylę,na siedem rybek samców jest chyba cztery.Podpowiedzcie które mogę zostawić a które usunąć myślę że jeden z nich ten szary to solusi czy coś w tym stylu.Z góry dzięki za jakąkolwiek odpowiedź.

post-12642-14695713359666_thumb.jpg

post-12642-14695713360194_thumb.jpg

post-12642-14695713360615_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Super dziękuję i przepraszam za zaśmiecanie , ale tak chciałam wyjaśnić Andrzejowi . Pozdrawiam
  • Dokładnie jak kolega wyżej napisał, a często cyrkulator jest przydatny jak są paskudne upały latem. Możesz wtedy dużo lepiej natlenic wodę, trochę lepiej będzie się chłodzić akwarium. Mam u siebie jbl e1502 i nie jest to jakiś demon przepływu. E1902 jest mocniejszy ale to może być tylko wystarczające przy małych rybkach.  Cyrkulator nie musi pchać wody na wprost aby zrobić tornado w akwarium. Mój jest tuż pod powierzchnią i celuje w górę, wzburza wodę i wszystko lepiej oddycha.  Mam dla przykładu np Copadichromis Borleyi Kadango " Kaziu" jakieś 20cm i jemu nie robi różnicy to że cyrkulator mocno wzburza wodę. Jest jak wielka łódź podwodna. Coś tam odczuwa i prawie od niechcenia rusza płetwami raz kiedyś. A tuż obok pływa mała Aulonocara jakieś 4,5cm i dla takiej ryby te same warunki to jak tajfun ale daje radę. Musi ostro zasuwać płetwami.  Odłóż sobie kasę na dobry cyrkulator, schowaj do koperty i w razie kłopotów szybko coś zamówisz Ide spać
  • Te dwa kubełki spokojnie powinny Ci wystarczyć do 375. W Aquaela bym się nie bawił, szkoda miejsca w baniaku i szpeciłby cały wystrój. Jeżeli uda Ci się odpowiednio ustawić wyloty z tych kubełków (zamiatanie odchodów z dna i ruch tafli wody) to falownika nie będziesz musiał mieć, ale to już wyjdzie w praniu, szybko, albo po pewnym czasie, jak pyski urosną i będą więcej trawić. 🙂 Falownik możesz dokupić w każdym momencie.
  • To może ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze chociaż doświadczenie z osób wypowiadających się chyba mam najmniejsze… 😉 W mojej opinii bycie świadkiem procesu dorastania młodych, wybarwiania i tworzenia się hierarchii jest bardzo ekscytujące i fajnie coś takiego przeżyć. Obserwacja jak w ciągu kilku miesięcy z 3/4 cm rybki wyrasta dumny 8/9 cm samiec dominujący  o rozłożystych płetwach, pięknych kolorach i wzorach dostarcza dużo radości.    Skoro zdecydowałeś się na Labeotropheusa to z tego co kojarzę u niektórych gatunków od narybku  wiadomo co jest samcem, a co samicą, wiec tutaj kwestia układu byłaby wyjaśniona.  To samo dotyczy też Metriaclimy, która odrzuciłeś chyba poprzez brak dostępności w TanMal, jeśli by się pojawiła to masz drugi gatunek z już gotowym układem.  W jednym i drugim przypadku szedłbym w układ 2/6 czyli 8 sztuk.    Przy „Maingano” to loteria, więc 8-10 sztuk. Chindongo Saulosi to specyficzny gatunek i tak jak już koledzy wspominali chyba nie ma przypadku żeby ktoś miał więcej lub tyle samo samic jak i samców, zawsze jest to na korzyść samców i to ze znaczną przewagą. Dlatego sugerowałbym zakup minimum 12 sztuk z czego masz szanse uzyskać 4-5 samic. Kolejna kwestią jest fakt, że Saulosi byłby najsłabszym pyskiem w Twoim baniaku i przy wzięciu 4 gatunków proces wybarwiania samców mógłby być opóźniony (mam to u siebie i kilka osób ma podobnie). Podsumowując,  ja zdecydowałbym się na młode ryby, a później zrobił redukcje, która wydaje mi się jest łatwiejsza (sprzedaż czy choćby oddanie za darmo) niż szukanie dorosłych samic i ich wprowadzanie do dorosłej obsady o ukształtowanej hierarchii i bardziej atrakcyjne od zakupu dorosłych ryb zwłaszcza, że to Twoje początki w Malawii. Mówię to jako młody adept malawistyki i jest duże prawdopodobieństwo, że za pare lat zrobiłbym inaczej. 😁  
  • Zbędne jak pisałem wcześniej.
  • @Dominikaa21 rozumiem, że chciałaś wyjaśnić Andrzejowi jakie akwarium zakladasz i wystarczy. Tu rozmawiamy o podmianie i uzdatniaczu. Nie chcę żeby wywiązała się dyskusja na temat Twojej filtracji, obsady itd... i od razu ją ucinam w tym momencie. Na te tematy możesz dyskutować w innych, odpowiednich działach. 
  • Pomijając preferencje żywnościowe ( Yellow wszystko ze wskazaniem na mięso a Saulosi roślinożerne) będziesz miała bardzo żółto.  Bawet 1 czy dwa samce  Saulosi tego nie zmienią.  
  • Akwa przed założeniem jeszcze gdyż najpierw porządnie się przygotowuje w planach pyszczaki yellow oraz saulosi . Najpierw po 10szt potem redukcja. Biotop piach kamienie . Filtry aquaela 2000 mechanik i 2000aquael biologiczny z przefiltrem plus ceramika ale zastanawiam się nad grysem koralowym do tego grzałka 300 aquaela Platinum tak się zbiegło ze ta marka 🙈😅 z odmulaczy do piasku mam problem bo ponoć zawsze zasysają ten piach i potem są braki w akwa . Mam nadzieję że na początek taka filtracja starczy, nie planuje przerybienia i docelowo 12szt rybek na 300l chyba nie będzie za dużo?  oraz falownik pewnie jakiś też dam albo napowietrzacze . 
  • Tam korpus jest na 1/4 cala . Czyli lipa. Pewnie można dokupić jakieś redukcje ale szkoda fatygi. 
  • Wiem, wiem ale w tym miejscu niema miejsca na większe ,myślę że w przyszłości po prostu będzie drugi projekt non mbuna i będę miał dwa 😉
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.