Jump to content

Proszę o poradę po miesiącu No3-7 Po4-0


padidar

Recommended Posts

Witam


Mam pytanko, czy powinienem podmieniać wodę przy tych parametrach:


Akwarium 100x35x50, filtr zew terta 700, wew atman 203, światło dwie jarzeniówki 31W w połowie zasłonięte Marine i Aqua Glo, świecę od 7 do 22


Akwa zalane jakieś 2 miesiące temu, w pełni dojrzałe.


Obsada młodziki 8 Saulosi i 5 Rdzawe


Teraz parametry:


9/06/12:

NH3-0

No2-0

No3-3

Po4-0,15mg/l

Ph-8


16/06/12- dodany Silicarbon- bo miałem problem z okrzemkami

Nh3-0

No2-0

No3-3

Po4-0,15

Ph-8


22/06/12- na tydzień zasłonione akwa, walka z sinicami

Nh3-0

No2-0

No3-6

Po4-0,1

Ph-8


29/06/12

Nh3-0

No2-0

No3-7

Po4-0

Ph-8


Więc widać że wyniki są OK NO3 po prawie miesiącu bez podmiany jest na poziomie 7mg/l ale Po4-0 jest bardzo niskie i teraz ze stosunku Radfielda wychodzi że mam problem, bo glony będą szybko rosły - w szczególności nie chcę sinic a dopiero jestem po 6 dniowym zaciemnieniu. Czy powinienem podmienić wodę aby jeszcze zbić No3 np do 2-3 mg/l ????


Czytałem że podmiany robi się gdy No3 osiągnie ~50mg/l


Proszę o poradę doświadczonych :)

Link to comment
Share on other sites

Czytałem że podmiany robi się gdy No3 osiągnie ~50mg/l
Przy takim stężeniu jest to niezbędne bo zagraża zdrowiu ryb ;)

Podmianami nie tylko usuwasz NO3 ale też inne związki chemiczne a dodajesz innych mikro-makroelementów itp. Zatem niewielkie podmiany nawet przy niskim poziomie azotanów są wskazane. Jakimi testami robisz pomiary, bo "standardowe" do mierzenia PO4 do bardzo dokładnych nie należą :|

Tak na marginesie to trochę dziwi mnie tak niski poziom azotanów?

Link to comment
Share on other sites

Testy:


Nh3- zoolek,

No2- tropical,

No3- zoolek,

Po4- zoolek,

ph- Akwin,


Więc robić małe podmianki ?


Tylko że ze wskaźnika Radfielda przy tak niskim Po4 i niskim No3- glony murowane- a nie lubię ich za bardzo, więc pomyślałem że może trochę poczekać aby wzrósł Po4, wtedy może być No3 na niskim poziomie ???

Link to comment
Share on other sites

stosunek redfielda dotyczy sinic i ich nie chcesz mieć, natomiast inne glony będziesz miał choćbyś stawał na głowie, bo taki urok ma malawi ;)


testy masz kiepskie, zainwestuj w sera/jbl, w szczególności do no3

Link to comment
Share on other sites

Co do testów to wiem, że jak się skończy No3 to kupie inny, ale te też dobrze działają, sprawdzałem na akwarium sąsiadki, ona ma testy innych firm a wyniki wyszły takie same .


Co do glonów oczywiście że chcę mieć troszkę glonów ale nie akwarium pełne glonów :)


makok- z tego co widzę na stosunku Radfielda są takie pola gdzie glony mało co rosną i właśnie chciałbym aby moje parametry tam były.


Proszę o poradę czy jakoś podnieść PO4 i NO3- jak sądzę wystarczy nie podmieniać wody ??


A co do mojego pytania, czy podmieniać cotygodniowo trochę wody przy takich parametrach jakie mam ??????????????, czy czekać aż No3 wzrośnie i dopiero wtedy ??????????????

Link to comment
Share on other sites

nie przejmować się stosunkami Po4 do No3

To nie panaceum na sinice, widziałem akwa z "prawidłowym" stosunkiem PO4 do NO3 i sinice miały się dobrze ;)

Poza tym z testami jakie masz nie bawiłbym się w podnoszenie tych parametrów bo bardziej zaszkodzisz niż pomożesz. Akwarium masz świeże więc daj mu się ustabilizować.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Super dziękuję i przepraszam za zaśmiecanie , ale tak chciałam wyjaśnić Andrzejowi . Pozdrawiam
  • Dokładnie jak kolega wyżej napisał, a często cyrkulator jest przydatny jak są paskudne upały latem. Możesz wtedy dużo lepiej natlenic wodę, trochę lepiej będzie się chłodzić akwarium. Mam u siebie jbl e1502 i nie jest to jakiś demon przepływu. E1902 jest mocniejszy ale to może być tylko wystarczające przy małych rybkach.  Cyrkulator nie musi pchać wody na wprost aby zrobić tornado w akwarium. Mój jest tuż pod powierzchnią i celuje w górę, wzburza wodę i wszystko lepiej oddycha.  Mam dla przykładu np Copadichromis Borleyi Kadango " Kaziu" jakieś 20cm i jemu nie robi różnicy to że cyrkulator mocno wzburza wodę. Jest jak wielka łódź podwodna. Coś tam odczuwa i prawie od niechcenia rusza płetwami raz kiedyś. A tuż obok pływa mała Aulonocara jakieś 4,5cm i dla takiej ryby te same warunki to jak tajfun ale daje radę. Musi ostro zasuwać płetwami.  Odłóż sobie kasę na dobry cyrkulator, schowaj do koperty i w razie kłopotów szybko coś zamówisz Ide spać
  • Te dwa kubełki spokojnie powinny Ci wystarczyć do 375. W Aquaela bym się nie bawił, szkoda miejsca w baniaku i szpeciłby cały wystrój. Jeżeli uda Ci się odpowiednio ustawić wyloty z tych kubełków (zamiatanie odchodów z dna i ruch tafli wody) to falownika nie będziesz musiał mieć, ale to już wyjdzie w praniu, szybko, albo po pewnym czasie, jak pyski urosną i będą więcej trawić. 🙂 Falownik możesz dokupić w każdym momencie.
  • To może ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze chociaż doświadczenie z osób wypowiadających się chyba mam najmniejsze… 😉 W mojej opinii bycie świadkiem procesu dorastania młodych, wybarwiania i tworzenia się hierarchii jest bardzo ekscytujące i fajnie coś takiego przeżyć. Obserwacja jak w ciągu kilku miesięcy z 3/4 cm rybki wyrasta dumny 8/9 cm samiec dominujący  o rozłożystych płetwach, pięknych kolorach i wzorach dostarcza dużo radości.    Skoro zdecydowałeś się na Labeotropheusa to z tego co kojarzę u niektórych gatunków od narybku  wiadomo co jest samcem, a co samicą, wiec tutaj kwestia układu byłaby wyjaśniona.  To samo dotyczy też Metriaclimy, która odrzuciłeś chyba poprzez brak dostępności w TanMal, jeśli by się pojawiła to masz drugi gatunek z już gotowym układem.  W jednym i drugim przypadku szedłbym w układ 2/6 czyli 8 sztuk.    Przy „Maingano” to loteria, więc 8-10 sztuk. Chindongo Saulosi to specyficzny gatunek i tak jak już koledzy wspominali chyba nie ma przypadku żeby ktoś miał więcej lub tyle samo samic jak i samców, zawsze jest to na korzyść samców i to ze znaczną przewagą. Dlatego sugerowałbym zakup minimum 12 sztuk z czego masz szanse uzyskać 4-5 samic. Kolejna kwestią jest fakt, że Saulosi byłby najsłabszym pyskiem w Twoim baniaku i przy wzięciu 4 gatunków proces wybarwiania samców mógłby być opóźniony (mam to u siebie i kilka osób ma podobnie). Podsumowując,  ja zdecydowałbym się na młode ryby, a później zrobił redukcje, która wydaje mi się jest łatwiejsza (sprzedaż czy choćby oddanie za darmo) niż szukanie dorosłych samic i ich wprowadzanie do dorosłej obsady o ukształtowanej hierarchii i bardziej atrakcyjne od zakupu dorosłych ryb zwłaszcza, że to Twoje początki w Malawii. Mówię to jako młody adept malawistyki i jest duże prawdopodobieństwo, że za pare lat zrobiłbym inaczej. 😁  
  • Zbędne jak pisałem wcześniej.
  • @Dominikaa21 rozumiem, że chciałaś wyjaśnić Andrzejowi jakie akwarium zakladasz i wystarczy. Tu rozmawiamy o podmianie i uzdatniaczu. Nie chcę żeby wywiązała się dyskusja na temat Twojej filtracji, obsady itd... i od razu ją ucinam w tym momencie. Na te tematy możesz dyskutować w innych, odpowiednich działach. 
  • Pomijając preferencje żywnościowe ( Yellow wszystko ze wskazaniem na mięso a Saulosi roślinożerne) będziesz miała bardzo żółto.  Bawet 1 czy dwa samce  Saulosi tego nie zmienią.  
  • Akwa przed założeniem jeszcze gdyż najpierw porządnie się przygotowuje w planach pyszczaki yellow oraz saulosi . Najpierw po 10szt potem redukcja. Biotop piach kamienie . Filtry aquaela 2000 mechanik i 2000aquael biologiczny z przefiltrem plus ceramika ale zastanawiam się nad grysem koralowym do tego grzałka 300 aquaela Platinum tak się zbiegło ze ta marka 🙈😅 z odmulaczy do piasku mam problem bo ponoć zawsze zasysają ten piach i potem są braki w akwa . Mam nadzieję że na początek taka filtracja starczy, nie planuje przerybienia i docelowo 12szt rybek na 300l chyba nie będzie za dużo?  oraz falownik pewnie jakiś też dam albo napowietrzacze . 
  • Tam korpus jest na 1/4 cala . Czyli lipa. Pewnie można dokupić jakieś redukcje ale szkoda fatygi. 
  • Wiem, wiem ale w tym miejscu niema miejsca na większe ,myślę że w przyszłości po prostu będzie drugi projekt non mbuna i będę miał dwa 😉
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.