Jump to content

Proszę o poradę po miesiącu No3-7 Po4-0


padidar

Recommended Posts

Witam


Mam pytanko, czy powinienem podmieniać wodę przy tych parametrach:


Akwarium 100x35x50, filtr zew terta 700, wew atman 203, światło dwie jarzeniówki 31W w połowie zasłonięte Marine i Aqua Glo, świecę od 7 do 22


Akwa zalane jakieś 2 miesiące temu, w pełni dojrzałe.


Obsada młodziki 8 Saulosi i 5 Rdzawe


Teraz parametry:


9/06/12:

NH3-0

No2-0

No3-3

Po4-0,15mg/l

Ph-8


16/06/12- dodany Silicarbon- bo miałem problem z okrzemkami

Nh3-0

No2-0

No3-3

Po4-0,15

Ph-8


22/06/12- na tydzień zasłonione akwa, walka z sinicami

Nh3-0

No2-0

No3-6

Po4-0,1

Ph-8


29/06/12

Nh3-0

No2-0

No3-7

Po4-0

Ph-8


Więc widać że wyniki są OK NO3 po prawie miesiącu bez podmiany jest na poziomie 7mg/l ale Po4-0 jest bardzo niskie i teraz ze stosunku Radfielda wychodzi że mam problem, bo glony będą szybko rosły - w szczególności nie chcę sinic a dopiero jestem po 6 dniowym zaciemnieniu. Czy powinienem podmienić wodę aby jeszcze zbić No3 np do 2-3 mg/l ????


Czytałem że podmiany robi się gdy No3 osiągnie ~50mg/l


Proszę o poradę doświadczonych :)

Link to comment
Share on other sites

Czytałem że podmiany robi się gdy No3 osiągnie ~50mg/l
Przy takim stężeniu jest to niezbędne bo zagraża zdrowiu ryb ;)

Podmianami nie tylko usuwasz NO3 ale też inne związki chemiczne a dodajesz innych mikro-makroelementów itp. Zatem niewielkie podmiany nawet przy niskim poziomie azotanów są wskazane. Jakimi testami robisz pomiary, bo "standardowe" do mierzenia PO4 do bardzo dokładnych nie należą :|

Tak na marginesie to trochę dziwi mnie tak niski poziom azotanów?

Link to comment
Share on other sites

Testy:


Nh3- zoolek,

No2- tropical,

No3- zoolek,

Po4- zoolek,

ph- Akwin,


Więc robić małe podmianki ?


Tylko że ze wskaźnika Radfielda przy tak niskim Po4 i niskim No3- glony murowane- a nie lubię ich za bardzo, więc pomyślałem że może trochę poczekać aby wzrósł Po4, wtedy może być No3 na niskim poziomie ???

Link to comment
Share on other sites

stosunek redfielda dotyczy sinic i ich nie chcesz mieć, natomiast inne glony będziesz miał choćbyś stawał na głowie, bo taki urok ma malawi ;)


testy masz kiepskie, zainwestuj w sera/jbl, w szczególności do no3

Link to comment
Share on other sites

Co do testów to wiem, że jak się skończy No3 to kupie inny, ale te też dobrze działają, sprawdzałem na akwarium sąsiadki, ona ma testy innych firm a wyniki wyszły takie same .


Co do glonów oczywiście że chcę mieć troszkę glonów ale nie akwarium pełne glonów :)


makok- z tego co widzę na stosunku Radfielda są takie pola gdzie glony mało co rosną i właśnie chciałbym aby moje parametry tam były.


Proszę o poradę czy jakoś podnieść PO4 i NO3- jak sądzę wystarczy nie podmieniać wody ??


A co do mojego pytania, czy podmieniać cotygodniowo trochę wody przy takich parametrach jakie mam ??????????????, czy czekać aż No3 wzrośnie i dopiero wtedy ??????????????

Link to comment
Share on other sites

nie przejmować się stosunkami Po4 do No3

To nie panaceum na sinice, widziałem akwa z "prawidłowym" stosunkiem PO4 do NO3 i sinice miały się dobrze ;)

Poza tym z testami jakie masz nie bawiłbym się w podnoszenie tych parametrów bo bardziej zaszkodzisz niż pomożesz. Akwarium masz świeże więc daj mu się ustabilizować.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
  • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
  • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
  • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
  • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
  • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
  • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
  • Myślę, że na dobry początek 4 gatunki to będzie dobry wybór. Obsada też dość oryginalna, także będzie na co patrzeć. Po jakims czasie sam oceniasz czy ilość ryb jest wystarczająca. Przy świeżym zbiorniku też nie ma co szarżować z ilością ryb wpuszczonych na początek, bo zalążki biologii łatwiej to zniosą. Oczywiście ustalanie ilość gatunków bez wspomnieniu, a liczebności osobników poszczególnych gatunkow jest mocno umowna bo można próbować z więcej niż jednym samcem i większą ilością samic, a można docelowo celować w jednego samca i np 2 samice. Ja zdecydowanie wolę jak moje ryby mają przestrzeń życiową i w zamian częściej mogę obserwować ich naturalne zachowania. Mocno przerybione zbiorniki to jakoś nie moja bajka (oczywiście w Twoim przypadku przy racjonalnej ilości ryb w obrębie gatunku nie ma mowy o przerybieniu). Tysiąc litrów to już kawał szkła i super możliwości, choć wiadomo litrów zawsze będzie za mało i to myślenie, że jakbym tu dorzucił 50cm, a tam 20 oooo wtedy to by dopiero było Sam jestem na etapie wybierania obsady (można powiedzieć, że ta się już nawet wyklarowała), z tą różnicą, że zbiornik o 400l większy, od Twojego, a w planach pierwsze podejście do drapieżników. Zobaczymy jak ta przygoda się potoczy. Tobie też życzę powodzenia
  • Jak to mówią "nie znam się, ale się wypowiem"  @TomekT jak wiesz sam jestem na podobnym etapie rozmyślań. Przeczytałem cały wątek Iquitosa o jego akwarium i doszedłem do wniosku, że Mylochromisa trzeba byłoby hodować z naprawdę spokojnymi gatunkami. Sam nad nim mocno się zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że jakikolwiek typowy, średniej wielkości drapieżnik to już będzie dla tego gatunku zbyt wielkie obciążenie. W. Sierakowski w książce również wspomina o wyjątkowej delikatności tego gatunku. Jeśli chodzi o dodawanie L. Caeruleus to odpuściłbym po prostu ze względu na to, że wg mnie szkoda pakować tak rozpowszechnionej ryby do obsady, która składa się z tak nieczęsto spotykanych okazów. Ja bym stawiał na zestaw: D. Strigatus, S. Tolae, L. Lethrinus oraz P. Milomo  P. Milomo wygląda super  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.