Jump to content

Dominująca samica


maxi1

Recommended Posts

Tutaj chciałbym wtrącić swoją tezę wynikającą z obserwacji swoich ryb. Nie wiem czy widzieliście podobne zachowania u siebie ale ja zaobserwowałem że mniejszy samiec nie wytrze większej od siebie samicy. Mam stadko Socolofi 1/4 i samiec regularnie wycierał wszystkie samice do momentu aż jedna z nich go przerosła. Przez dłuższy czas próbował ją wabić i wytrzeć, ale najczęściej do tarła nie dochodziło mimo tego że samica pływała z pokładełkiem, lub doszło do złożenia kilku ziaren ikry ale zaobserwować można było dominację samicy która szczypała samca delikatnie w głowę gdy kończył przepływać rozpylając mlecz i wtedy ona go zawracała by to powtarzał i tak w kółko, a do złożenia ikry przez samicę dochodziło rzadko lub wcale. Poza tym mimo że samica czasem złożyła kilka sztuk ikry to zazwyczaj najpóźniej na drugi dzień już jej nie miała i normalnie przyjmowała pokarm. Pozostałe trzy mniejsze samice wycierane są regularnie i donoszą młode aż do wypuszczenia.

Wydaje mi się że samica przerastająca samca obejmuje dominację w stadzie, raz widziałem jak walczyła z samcem i go przegoniła.

Co myślicie o tym?

Link to comment
Share on other sites

Ja miałem kiedyś taki przypadek z saulosi jak i ty.

Ale miałem też taki z saulosi że samiec był mniejszy od samicy i odbyły całe tarło a w dodatku samica broniła samca i miejsce tarła przed neon spotem.

Link to comment
Share on other sites

to odpowiedz sobie dlaczego?

czyżby nieodpowiednie karmienie? a może nieodpowiednie parametry wody?

to są rzeczy które wpływają na nieprawidłowy wzrost ryb.

Innym wariantem tej sprawy może być problem genetyczny samca - są w końcu wśród ludzi i mniejsze i słabsze osobniki, tak jak i wśród ryb - wtedy jedynym wyjściem jest zamiana samca na takiego prawdziwego macho.

Link to comment
Share on other sites

to odpowiedz sobie dlaczego?

czyżby nieodpowiednie karmienie? a może nieodpowiednie parametry wody?

to są rzeczy które wpływają na nieprawidłowy wzrost ryb.

Innym wariantem tej sprawy może być problem genetyczny samca - są w końcu wśród ludzi i mniejsze i słabsze osobniki, tak jak i wśród ryb - wtedy jedynym wyjściem jest zamiana samca na takiego prawdziwego macho.Parametry wody są ok, karmienie także a sam samiec socolofi jest macho i nie widziałem piękniejszego samca socolofi w życiu, od początku panuje w baniaku jako samiec alpha i ma na sumieniu auratusa podobnej wielkości czyli około 13cm, lombarda trochę mniejszego, oraz red reda. Wszystkie próbowały odebrać mu miano alpha w baniaku. Co do tej samicy to jest niewiele większa od samca, kilka milimetrów, a co do wzrostu to ryba im starsza tym wolniej rośnie i możliwe że jeszcze rosną a ja tego nie widzę.

Link to comment
Share on other sites

U mnie jest już dwa i pół roku, gdy go kupiłem miał jakieś 5-6cm więc wiek max 3 lata. Z Mpangami sprawa jest dość dziwna bo są u mnie dwa dominujące samce Mpanga, jednego większego socolofi jako tako toleruje a z drugim od czasu do czasu toczy walki. Chewere są jeszcze młode i nie zajęły żadnej pozycji społecznej w baniaku. Co do mpang to pierwszy raz obserwuję dwa samce alpha w stadzie, oba mają swoje rewiry i na ich granicy gdy się spotkają zawsze pokazują swoje rozłożone płetwy i stroszą się do siebie, ale rzadko walczą, za to gdy już dojdzie do walki to jest naprawdę widowiskowo. Nigdy nie zrobiły sobie krzywdy. Z kolei gdy jeden wejdzie na terytorium drugiego to zanikają mu pręgi i jest blady a drugi jakby go oprowadzał po swoim rewirze strosząc się przy tym. Sytuacja się odwraca gdy to ten drugi wpłynie na terytorium tego pierwszego i wtedy to on oprowadza tamtego który także robi się blady. Wszystko tak samo tylko na odwrót. Tylko na granicy rewirów obu samców obydwa osobniki są pięknie wybarwione i pokazują swoją siłę. Uważam że układy z dwoma samcami w dużym akwarium są ciekawsze niż jeden samiec i kilka samic. Przy jednym samcu nie zaobserwujemy podobnych zachowań. Jak już piszę o zachowaniach swoich ryb to jeszcze napiszę że samiec Neon spot nigdy żadnej ryby nie gnębił, dopiero gdy wpuściłem ngary. Gania je nieustannie, samce jak i samice, nie wiem co łączy te dwa gatunki ale neon spot czuje chyba zagrożenie ze strony Ngary szczególnie że rosną one jak na drożdżach i już niedługo samiec alpha przerośnie neon spota. Tak czy siak harem neon spot na sprzedaż między innymi za względu na ngary, oraz przerybienie (na giełdzie klubu malawi zamieszczone ogłoszenie)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.