Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Rozumiem , że pomysł z atmanem jest całkiem chybiony?....

Sorry, ale dopiero zacząłem interesować się filtracją narurową i być może moje pytania nie są na miejscu.......

  • 1 rok później...
Opublikowano

aby nie tworzyc nowego tematu podepne sie.

W związku z planowanym akwarium standardowym 375L 150x50x50 zacząłem czytać sobie forum i może przedstawię swój pomysł na filtrację zbiornika.

Otóż wybór na 90% padnie na filtr narurowy.

Cała instalacja oparta na rurkach 3/4 cala. Pompa grundfoss 25-40. Zasysanie poprzez rurkę 3/4 cala na całej szerokości akwarium, a w niej ok 6-10 otworów o średnicy 3-4mm.

Rysunek poniżej przedstawia szkic jak chciałbym podłączyć wszystkie elementy.

narurowiec2.jpg


Moje pytania są nastepujące.

- czy coś zmienić/poprawić

- czy do połączenia szeregowego tak jak są połączone filtry mechaniczne jak i FBS i ZAPASowy muszę wcinać sie w "środek"by odległość do nich była taka sama czy może być tak jak na rysunku ?? (przykładowy rysunek wcięcia po środku poniżej)

narurowiec1.jpg

- z czystej ciekawości do jakiego dużego akwarium starczy pompa 25-40 ??


czekam na sugestie jak i krytyke :)

Opublikowano

Co do schematu to ja bym troche inaczej zrobił.

Obecnie mam cała instalacje tak zrobiona aby przy czyszczeniu wkładów nie wyłączać pompy-problemy z odpowietrzaniem jej.

Doprowadzenie do samej pompy zrób z 1"-pompy do CO lubią pchać ode a nie zasysać... Aktualnie nie mam nawet przed filtrem ani jednego filtra nawet na rurce. Otwory na wlocie o średnicy 3mm ok 100 otworów.


Ale powiem Ci że jeżeli masz miejsce to rób sumpa i będzie święty spokój...



Co do schematu to bym połączył 2x równolegle 100 mikronów a przed pompą dał 50 mikronów. I chyba tyle.

Opublikowano

o odpowietrzanie się nie boję, bo filtry narurowe będą z odpowietrznikiem.


doprowadzenie do pompy slyszalem ze 1" nie ma sensu, ale nie mowie nie.


co do 100 otworów to może ciut za dużo moim zdaniem, choć i 10 może być za mało.


To ze równolegle to wiadome, 2x 100 mikronów wystarczy. Tylko oba rysunki są równolegle, tylko inaczej doprowadzenie i nie wiem czy właśnie takie dojście "nierówne" może być czy musi być równe, tak jak na drugim obrazku.


Jedyna zmiana, akwa nie będzie 375, tylko 450. Jutro odbieram.

Opublikowano

co do dojścia to nie szkodzi ze będą w rożnych długościach. Ja miałem 3/4 i założyłem 1" i jest znacznie lepiej. Ja mówiłem o odpowietrzaniu pompy a nie filtrów. Niekiedy nawet nie musisz filtra odpowietrzyć.

375l czy 450l niewielka różnica dla filtrów:)

Opublikowano

dla filtrów żadna pewno.


Jak mówiłem nie mowie nie 1" zastanawiam się nad sprytnym "schowaniem" tego. Ma ktoś może jakieś mądre fotki ??


no i najważniejsze, czy jeszcze jakieś uwagi od innych osób które posiadają owy filtr??

Opublikowano
co do dojścia to nie szkodzi ze będą w rożnych długościach. Ja miałem 3/4 i założyłem 1" i jest znacznie lepiej. Ja mówiłem o odpowietrzaniu pompy a nie filtrów. Niekiedy nawet nie musisz filtra odpowietrzyć.

375l czy 450l niewielka różnica dla filtrów:)



a jak to sprawdziles ? co za roznica czy dasz 3/4" czy 1" a czy nawet 20" skoro i tak jest zwezenie na korpusach ? tylko materiały droższe


co do schematu to pierwsze 2 filtry dal bym jeden za drugim pierwszy 100 a drugi 50, rzy takim rozwiazaniu jak podales koniecznie 4 zawory bo woda poleci tam gdzie jej latwiej, nie koniecznie przez obydwa tak samo a zaworami mozesz ewentualnie wyregulowac

Opublikowano

Po prostu pompa lepiej pracuje i jest większy przepływ.


Kto powiedział że jest zwężenie na korpusach? pyzatym ja do pompy nie mam żadnego filtra, tylko czysta rurę... A co do korpusów to można i 1" kupić...



daj 100mikronów a za nim 50mikronów jak radzi kolega adus20 i na pewno będzie ok przez pierwsze 3 dni do puki się sznurek nie zapcha a potem już będzie się zmniejszał przepływ...


Z doświadczenia wiem że na wlocie 2x równolegle 100 mikronów potem z 2 filtrów idzie na 50 mikronów i wystarczy na 2 tygodnie przy ok 40 pysków średniej wielkości. A co do zaworów to u siebie mam 3szt i mam zrobione tak że nie wyłączam pompy przy wymianie wkładów tylko woda obchodzi mi zestaw filtrów.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.