Skocz do zawartości

Czy obsada jest ok


cwiet

Rekomendowane odpowiedzi

Post Mortem czy Metraclimy /rozumiem że potocznie to pielęgnica zebra/ nie krzyżują Ci się. Czy Metraclima = Pseudotropheus no bo niby tak wynika z bazaryb./Chyba że sie myle/.

Uzupełniając to co Koledzy napisali powyżej, zarówno samce, jak i samice znajdujących się w moim akwarium gatunków znacznie się różnią od siebie więc ryzyko krzyżówek praktycznie nie występuje.


Nie wdając się w zawiłości związane z nazwami rodzajowymi ryb z grupy Mbuna, swego czasu wiele gatunków pozostawało przyporządkowanych do ryb z rodzaju Pseudotropheus. Również pyszczaki kobaltowe (aktualnie: Metriaclima callainos) były zaliczane do ryb z rodzaju Pseudotropheus i opisywane jako Pseudotropheus zebra Ice Blue. Zresztą cały czas zachodzą zmiany w zakresie przyporządkowywania ryb do poszczególnych rodzajów (np. większość elongatusów, które do końca ubiegłego roku opisywane były jako ryby z rodzaju Pseudotropheus, od roku 2012 przyporządkowane zostały do ryb z rodzaju Metriaclima).


Korzeń nie jest rekomendowany do akwarium z biotopem Malawi, gdyż może uwalniać do wody garbniki (niekorzystny wpływ na parametry wody), a poza tym nie za bardzo pasuje do wystroju Naszych zbiorników (choć to już kwestia gustu i tutaj się nie będę wypowiadał).


pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swego czasu wiele gatunków pozostawało przyporządkowanych do ryb z rodzaju Pseudotropheus

Zgadza się - pseudotropheusy to był jeden wielki śmietnik, nie do końca sklasyfikowanych gatunków.

Korzeń nie jest rekomendowany do akwarium z biotopem Malawi, gdyż może uwalniać do wody garbniki

No chyba, że jest dobrze spreparowany i nic nie wydziela :)

a poza tym nie za bardzo pasuje do wystroju Naszych zbiorników (choć to już kwestia gustu i tutaj się nie będę wypowiadał).

gusta, właśnie .. o nich się nie dyskutuje .. a mnie się podoba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy Metraclimy /rozumiem że potocznie to pielęgnica zebra/ nie krzyżują Ci się. Czy Metraclima = Pseudotropheus no bo niby tak wynika z bazaryb./Chyba że sie myle/.


Ryzyko krzyżówek jest duże wśród przedstawicieli tego samego gatunku różnych odmian geograficznych np.M.sp"zebra chilumba" Maison Reef nie powinno się hodować razem z M.sp."zebra chilumba" Luwino Reef.To się tyczy wszystkich gatunków.Rodzaj Metriaclima to nie tylko zebry.

Metriaclima a Pseudotropheus to dwa odrębne rodzaje, choć te drugi pełni rolę poczekalni dla niesklasyfikowanych gatunków.


Zamieszczone przez Post_Mortem

Zresztą cały czas zachodzą zmiany w zakresie przyporządkowywania ryb do poszczególnych rodzajów (np. większość elongatusów, które do końca ubiegłego roku opisywane były jako ryby z rodzaju Pseudotropheus, od roku 2012 przyporządkowane zostały do ryb z rodzaju Metriaclima).



Już w 2007r.(jak nie wcześniej, pierwsze opisane były właśnie w 2k7)część elongatusów została przeniesiona do rodzaju Metriaclima.


I nigdy callainos nie nazywał się zebra kobaltowa czy cobalt ice blue, to są ( śmieszne) nazwy handlowe.

Niekiedy idzie się uśmiać gdy np. Ps.socolofi opisują jako pyszczak niebieski :D

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba, że jest dobrze spreparowany i nic nie wydziela :)


Dlatego napisałem, że korzeń może wydzielać garbniki, a nie że je wydziela ;-)




Już w 2007r.(jak nie wcześniej, pierwsze opisane były właśnie w 2k7)część elongatusów została przeniesiona do rodzaju Metriaclima.



Ale ja wcale nie twierdzę, że przed rokiem 2012 takie "przenosiny" nie miały miejsca. Chciałem tylko Koledze przykładowo wskazać, że cały czas zachodzą zmiany w zakresie przyporządkowywania ryb do poszczególnych rodzajów , a takim przykładem są chociażby "elongatusy" ;-)




I nigdy callainos nie nazywał się zebra kobaltowa czy cobalt ice blue, to są ( śmieszne) nazwy handlowe.

Niekiedy idzie się uśmiać gdy np. Ps.socolofi opisują jako pyszczak niebieski :D



Dziękuję za cenną uwagę - jak widać człowiek całe życie się uczy ;-) Niestety bałagan, który powstaje w wyniku stosowania różnych nazw handlowych poszczególnych gatunków bardzo utrudnia życie, zwłaszcza początkującym akwarystom (wystarczy porównać oferty kilku rodzimych przedsiębiorców, którzy projesjonalnie zajmują się "handlowaniem" pyszczakami i częstokroć te same gatunki ryb są inaczej przez nich nazywane). Nie chcę się czepiać, ale tak na marginesie to na stronie sklepu Malawi Cichlids pod linkiem: http://www.malawicichlids.pl/index.php/gatunek/mbuna/metriaclima/metriaclima-callainos

M. callainos jest oferowany jako Bright Blue (jak rozumiem to jest też nazwa handlowa, prawda ?).


pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz! Rozumiem że korzeń to sprawa indywidualnych upodobań ale mam duży korzeń mangrowca i nie chce się go pozbywać! Zmierzyłem PH 7.5 -8.0 Wody nie zabarwia wiec myślę że jest ok. Mam go już parę lat i nigdy nie było z nim problemów - a mangrowiec to przecież Afryka! Co do obsady to mam dylemat ponieważ okazuje się że dostanę /obiecałem ze wezmę/ parę cryptoheros nigrofasciatus która pływała w zbiorniku ogólnym i tak sobie myslę że pewnie da radę z pyszczkami ale zepsuje mi trochę Mbunę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz! Rozumiem że korzeń to sprawa indywidualnych upodobań ale mam duży korzeń mangrowca i nie chce się go pozbywać! Zmierzyłem PH 7.5 -8.0 Wody nie zabarwia wiec myślę że jest ok. Mam go już parę lat i nigdy nie było z nim problemów - a mangrowiec to przecież Afryka! Co do obsady to mam dylemat ponieważ okazuje się że dostanę /obiecałem ze wezmę/ parę cryptoheros nigrofasciatus która pływała w zbiorniku ogólnym i tak sobie myslę że pewnie da radę z pyszczkami ale zepsuje mi trochę Mbunę.


Jezeli masz zamiar wziasc C.nigrofasciatus po zrezygnuj z pielegnic malawijskich.

Po pierwsze i najwazniejsze nie laczy sie ryb z roznych biotopow, ryby te maja tez calkowicie oddmiene wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.