Jump to content

Parametry wody w moim akwa, czy są OK?


Majkel2000

Recommended Posts

Witam!


Wiec, kupiłem moim pyszczakom testery pod choinke ;-) po ich wykonaniu, nie mam odpowiedniej wiedzy, wiec pytanie kieruję tu, podając parametry jakie zmierzyłem:

GH- ok 21-22

KH- ok 10-11

Ph- ok 7,8-8,0

NO3- ok 0-10

NO2- tego testera nie mieli akurat...


Co mnie interesuje; jakie są parametry optymalne, to już wiem, ale są pewne różnice, jakieś tam tolerancje, czy te wyniki j.w. są odpowiednie? Jeśli nie, co można zrobić aby zadbać o ich polepszenie?


Obsada: 7szt pyszczaków (wielkość około 7 cm)- miały być saulosi.. są: 2 red red, chyba 1 maingano, i prawdopodobnie 4 saulosi.

Akwa jest 120L działa od ponad miesiąca, z rybami od 3ch tyg, jest też jakaś 4 listkowa kryptokoryna, prócz tego we filtrze ceramika/gąbki/zeolit.

Oświetlenie: 2x 18W świetlówka (daylight i cool) + nocne oświetlenie LED - białe, podświetlające akwa wieczorem.

Link to comment
Share on other sites

Akwa jest 120L działa od ponad miesiąca, z rybami od 3ch tyg


Czyli nie ustabilizował się cykl azotowy a ryby już pływały?


Nie masz dwóch najważniejszych testów potrzebnych przy starcie, tzn. na no2 i nh3/4.


NO3- ok 0-10


Coś duży rozrzut...albo bliżej zera albo 10...

Link to comment
Share on other sites

Tak tak, niezwłocznie po świętach zakupię NO2, jak już pisałem - nie mieli akurat NO2, ale czy choć te, które wykonałem, sa w jakichś normach?? Liczę na to że tak. Poza tym, zbiornik zasilany od startu bakteriami z innego akwa, więc ustabilizowany był (a myślicie że tak się pier...dzielą z ustabilizowaniem itd wody w zoologicznych sklepach?? Przecie to handel dla nich i kasa).


Troche poza tematem, byłem wczoraj w sklepie zoologicznym, o którym nie wiedziałem że istnieje w moim "city", a tam Pani, poleciła mi, abym zrobił sobie akwa TANGANIKA + MALAWI... bo tak barwne i piekne i wogóle sliczne, powiedziałem jej, że to "trochę" niedobrze, na co się nie zgodziła, "bo ona już miała tak, bo synowi zrobiła i pieknie się ryby zgadzały, itp" HEH SZOK.

--

A NO3 raczej podchodzi pod 0 niż pod 10, test poprostu ma taką podziałkę, zakres od 0-10. Test jest TETRATEC`a.

Link to comment
Share on other sites

Wiec muszę Was zmartwić.. Nie pobieranie pokarmu, z całą pewnością nie wchodzi w grę!! Nie spodziewałem się że pyszczaki są tak żarłoczne, ale mrożonej ochotki to tak jakoś nie chętnie się podejmują, dopiero jak już całe akwa się pokryje czerwonymi robakami, to po jakichś 5-10 minutach dopiero jest posprzątane.. A wsypałem im naprawdę mało, żywą to tak, uwielbiają, ale 95% podaje płatki Tropical MALAWI, są zachwycone. Wiem że w sklepie podawali im praktycznie tylko ochotkę, i w sumie nie bardzo chciały jeść suche płatki, teraz już odwrotnie.


Prócz tego, gonią się strasznie, cały czas jakby się naprawdę nie lubiły, co chwilę jedna drugą przegania, są raczej bardzo żywe, i jakby chętnie pływały po całym akwarium, wiec, raczej nie uwierzę w przypuszczenia o jakieś tam cykle "N"..


Akwarium zaczyna bardzo czybko pokrywać się glonami, ale nie zielonymi, raczej takie matowo-szare, w sumie raz w tyg, bede musiał czyscić (oczywiście po zabiegu woda staje się mętna na jakąś dobę) i z tego względu dołożyłem zeolitu do filtra, gdzieś wyczytałem że odbiera NO3 i wstrzymuje rozwój glonów, ale czy to prawda..?


A tak ogólnie rzecz ujmując, przecież to chyba dobrze że NO3 jest minimalne. Piszą zwykle że NO2 i 3 najlepiej do zera.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.