Skocz do zawartości

Aceton na no3?


maxi1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, natrafiłem w sieci na taką stronkę "wynalazców" :) i zaciekawiło mnie jedno, aceton stosowany w ich urządzeniu do obniżania poziomu no3 do stanu niewykrywalnego testami akwarystycznymi. Co o tym sądzicie? Napisane jest o tym w opisie działania "Mułapki" w rozdziale Denitryfikacja pod tym oto linkiem

http://www.sklep.aquanetta.pl/index.php?cPath=29


z chemii byłem słabiutki ale jakoś nie chce mi się wierzyć aby aceton nawet w małych ilościach był nietoksyczny dla rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg karty charakterystki

http://proauto.pl/files/karty/Deliker/karta%20charakterystyki-aceton.pdf

ekotoksyczności dla pstrąga 2g/l

lc50 (stężenie śmiertelne) zaczyna się od 5g/l, raczej nie testowane na pyskach ;)

teoretycznie 5cm3~5g (liczone na szybko) na 100l nie powinno wpływać na ryby.

Praktycznie nie wiem, tu musiałby się wypowiedzieć jakiś biochemik,szczególnie interesuje mnie rozpad do co2, mikroflora i równania chemiczne.

Osobiście bym na swoich rybach tego nie testował, ale jak ktoś spróbuje niech zda relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja swoich rybek też nie potraktowałbym rozpuszczalnikiem w ciemno :) Fakt, takie rozcieńczenie acetonu to już nie rozpuszczalnik no ale jednak nie zaryzykowałbym. Może ktoś z forumowiczów stosuje taką metodę z pozytywnymi skutkami? Jeżeli tak to niech się podzieli wrażeniami.

Tak sobie myślę że może i rybom nie zaszkodzi, ale co z ikrą? może tego nie sprawdzili Ci "wynalazcy", jakoś nie mam przekonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając to co jest napisane przy tej mułapce to aceton jest tu chyba używany w zastępstwie etanolu czy tez cukru jako związek który ma karmić bakterie denitryfikacyjne. Na tej stronie mułapki napisali w sumie to samo tylko tak żeby było tajemniczo:


Aceton utleniany jest do dwutlenku węgla przez specyficzną mikroflorę, przyjazną ekosystemowi akwaryjnemu.

Ale czy denitryfikacja może przebiegać w środowisku dużego nasycenia tlenem? To by była jakaś nowość dla mnie...


BTW. Aceton raczej nie jest bardziej szkodliwy niż zwykły spirytus.


Aceton nie jest toksyczny, klasyfikowany jest jako substancja drażniąca (oznaczenie Xi) lub mogąca spowodować tymczasowe uszkodzenie zdrowia (NFPA 704 1). Jego dawki śmiertelne LD50 wynoszą: 5800 mg/kg (szczur, doustnie) oraz 7,4 g/kg (świnka morska, przez skórę)[7]. Są to parametry zbliżone do alkoholu etylowego (spirytusu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, natrafiłem w sieci na taką stronkę "wynalazców" :) i zaciekawiło mnie jedno, aceton stosowany w ich urządzeniu do obniżania poziomu no3 do stanu niewykrywalnego testami akwarystycznymi. Co o tym sądzicie? Napisane jest o tym w opisie działania "Mułapki" w rozdziale Denitryfikacja pod tym oto linkiem

http://www.sklep.aquanetta.pl/index.php?cPath=29


z chemii byłem słabiutki ale jakoś nie chce mi się wierzyć aby aceton nawet w małych ilościach był nietoksyczny dla rybek.


witam

po 1 nie jest to tak zwana jak napisałeś stronka "wynalazków"

- 2 jest to stronka na której można kupic dekoracje , natleniacze inne akcesoria do aqa.

-3 tak zwana "MUŁAPKA" jest to filtr tzw kaskadowy i w nim mozna stosowac ACETON jako pozywke dla bakterii.

Innymi pożywkami może byc ALKOHOL, OCET

- 4 właśnie rozmawiałem z załozycielam tego sklepu i wynalazcami MUŁAPKI

o dostałem odp. na twoje pytanie. W filtrach tzw. KASKADOWYCH zew., KUBŁOWYMI zew. , i FILTRACH wew. nie można stosowac ACETONU jako POZYWKI dla bakterii. BIO/CHEMIK wynalazca MUŁAPKI napisze do mnie na @ i opisze czy można i co można stosowac w filtrach jako pożywke.

Ja to potem wkleje na forum. Jest też taka możliwośc , że oni sami się zaloguja na KM i odpowiedzą na wasze pytania.


pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mułapki to była propozycja przetestowania wynalazku przez forumowiczów ale nie wiem czy ktoś się zdecydował? Przy naszym biotopie i kamiennych dekoracjach raczej słabo się to sprawdzi ale....;)

witam

taka mułapka będzie u mnie w sklepie zastosowana.

Po załozeniu u mnie będe relacjonował jej efektywnośc i dobre lub złe działanie.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.