Jump to content

Recommended Posts

Posted

Na początku pragnę serdecznie wszystkich przywitać, zatem cześć załoga.


Moja przygoda z akwarystyką zaczęła się już bardzo dawno potem zaprzestałem tego hobby a jakiś rok temu powróciłem do akwarystyki. Na chwilę obecną posiadam 3 zbiorniki stopniowo zaczynałem od mniejszego do większego:) akwarium 25l służy generalnie jako kotnik do zbrojników niebieskich które mnożą się na potęgę. W akwarium 45l trzymam płatki parkę zbrojników (wiem akwarium nie dla zbrojników, ale szkoda mi ryb oddać gdyż dochowałem się większej parki i mam nadzieję że nie jest im źle bynajmniej nie okazują takich oznak) poza tym pływa/spaceruje tam Ampularia i od niedawna posiadam zbiornik 80x40x40 który ma posłużyć jako Malawi, mam nadzieję, że w przyszłości znów zagości większy zbiornik.


Niestety popełniłem parę błędów natomiast od szwagra otrzymałem pyszczaki posiada on akwarium 160l zawsze byłem święcie przekonany, że posiada on Saulosi ku mojemu zdziwieniu okazuje się że to są Demasoni wiem małe akwarium generalnie pewien jestem 3 ryb że to Demasoni gdyż powiedział że hoduje ten gatunek i one wyglądają jak Demasoni. Dwie pozostałe ryby nie potrafię zidentyfikować jedna czarno granatowa bez pasków generalnie dominuję w stadzie prawdopodobnie to jest krzyżówka z innym gatunkiem gdyż okazało się że stopniowo szwagier dokupywał też inne gatunki. Druga ryba nie do zidentyfikowania ni to żółta ni to siwa mam nadzieję że przynajmniej to jest może Saulosi.


Dziś miałem nadmiar płatek możliwych już do przehandlowania udałem się do zoologicznego sprzedałem płatki i nabyłem pyszczaki udałem się z zamiarem zakupu Saulosi. patrze a gość w sklepie wszystkie pyszczaki razem Saulosi Demasoni Yellow i inne, zatem z tego co wyczytałem Saulosi młode są żółte więc wybrałem 3 żółte z bardzo jasno mało zauważalnymi pasami mają około 4 cm, miałem nadzieję że trafie na samice, ale zauważyłem że ryby posiadają atrapy jajowe, czyżby to były tylko samce? W sumie 8 ryb w moim akwarium, tylko jedna nie posiada atrap jajowych, jeśli dobrze rozumie atrapy znajdują się na końcu płetwy odbytowej?


Demasoni zamierzam stopniowo podmieniać na Saulosi, aby szwagrowi nie było przykro, że dał mi ryby a mi nie pasują itp.


Poniżej zamieszczam zdjęcia baniaka niestety są nie wyraźne robione aparatem Panasonic Lumix (jeśli ktoś obsługiwał ten aparat do robienia zdjęć baniaków proszę o porady jak robić dobre zdjęcia)


Wyposażenie akwarium:

Piasek kwarcowy z Obi Knaufel (jakoś takoś ta nazwa brzmi ;) )

Serpentenit i parę wapienie

Filtr HW-303A jako wkłady gąbka, wata i żwir koralowy, wata i ceramika

Grzałka 150W

parę roślinek miałem nadzieję że pyszczaki je zjedzą puki co wogóle ich nieruszają

Tło papier pognieciony pomalowany na czarno

Niebieska świetlówka i biała Osram T8 białą zamierzam wymienić na czerwoną aby w wybarwiać też żółte Saulosi


Ryby chyba krzyżówki

http://img35.imageshack.us/img35/7032/zidm.jpg


http://img225.imageshack.us/img225/297/zid2l.jpg


http://img64.imageshack.us/img64/4854/zid3.jpg


http://img6.imageshack.us/img6/3417/zid4.jpg


Ogólne zdjęcia

http://img690.imageshack.us/img690/8899/51918133.jpg


http://img210.imageshack.us/img210/4977/25503442.jpg


http://img266.imageshack.us/img266/2448/85441861.jpg

http://img39.imageshack.us/img39/5673/31595770.jpg

http://img856.imageshack.us/img856/5230/43385733.jpg

http://img204.imageshack.us/img204/6548/51815870.jpg

http://img716.imageshack.us/img716/3918/p1010274p.jpg


Proszę o pomoc w identyfikacji ryb oraz o ogólny opis zbiornika


Jeśli temat zamieszczony został w złym dziale proszę o przeniesienie oraz informacje gdzie został przeniesiony, za co z góry dziękuje.


Pozdrawiam miech

Posted

Witaj na forum.

Pierwsza ryba (czarno niebieska) przypomina elongatusa.

Kolejna szaro zolta wyglada rzeczywiscie jak wybarwiajacy sie samiec saulosi.

Nowe zolte ryby - na 100% nie sa to saulosi.

Co to jest - nie wiem - pysk maja podobny do yellowka...


To tak na szybko - niestety 100% pewnosci nie ma z racji tego ze jak sam napisales ryby nie sa czyste gatunkowo.


Jezeli chcesz miec pewnosc co do czystosci gatunkowej swoich ryb proponuje pozbyc sie obecnych mieszkancow akwa i kupic ryby w sprawdzonym sklepie.

Jaka ma byc Twoja obsada?

Posted

Ale yellowki mają czarne grzbiety miał je tam i właśnie tych z czarnym nie wybierałem, nowe żółte nic takiego nie posiadają myślałem że to Saulosi a tu lipa szkoda, skąd pewność że to nie Saulosi? Na zdjęciach w google młode Saulosi przypominają te które mam. Gość jeszcze miał w sklepie pyszczaki około 4cm, ale były jakby pomarańczowe a nie żółte to może to jest Saulosi, ale chyba Coral a corali nie chce

Obsada myślałem generalnie tylko o Saulosi 3 samce + 7 samic nie wiem czy to nie za dużo. Podobało by mi się również trzymać Demasoni, ale na chwile obecną wielkość zbiornika chyba na to niepozwala

Posted

Przecież w MALAWI FAQ jest napisane że akwa powinno mieć min 80cm, w/w akwarium tyle przecież ma.


Jeżeli chodzi o te żółte pysie to kiedyś do galerii wrzuciłem takie same jako niezidentyfikowane to mi napisano że to odmiana yellow sunshine.

Posted
Przecież w MALAWI FAQ jest napisane że akwa powinno mieć min 80cm, w/w akwarium tyle przecież ma.


Tak ale dla malawijskich muszlowców.Dla saulosi to już 100x40.

Posted

Wiem że co do wielkości zbiornika zdania są podzielone sam uważam że im większe akwarium tym lepiej, ale w wielu opisach jest napisane, że dla Saulosi to minimum 80cm nie chce się sprzeczać w sprawie wielkości akwarium, zawsze jest najłatwiej napisać za mały zbiornik i tyle. Mimo wszystko proszę o pomoc w identyfikacji ryb. Proszę o przykłady zdjęć lub filmów jak wyglądają około 4cm Saulosi


A może ktoś w okolicy Wodzisławia Śląskiego posiada Saulosi?

Posted
Tak ale dla malawijskich muszlowców.Dla saulosi to już 100x40


To już nie jest tak jasno napisane cytat z FAQ:

"Jaki jest najmniejszy zbiornik umożliwiający pielęgnacje pyszczaków ? Najmniejszy zbiornik umożliwiający pielęgnację to największy na jaki możesz sobie pozwolić, jednak nie może on być mniejszy niż 112 litrów pojemności i 80 cm długości."

Też jestem za ty im większy tym lepszy.

Proszę o przykłady zdjęć lub filmów jak wyglądają około 4cm Saulosi

Pooglądaj w galerii jest tego pełno np.


http://www.klub-malawi.pl/index.php/galeria/?g2_itemId=85358

Posted

Po pierwsze witaj

Po drugie oddaj / sprzedaj te ryby co masz (szwagier jakoś to przełknie, browar czyni cuda ;))

Po trzecie kup saulosi z dobrego źródła a będziesz zadowolony.

Po czwarte w tym akwa to układ 1+4 będzie najbezpieczniejszy.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Obsada mało urozmaicona kolorystycznie, tak moja subiektywna opinia
    • Maluszki Red Rubina: Samiczka Samiec   I inne       Pierwsze fotki, samiczki i samca, to ryby, które dałem do roślinnego jak miały tydzień. teraz mają 3cm. Pozostałe fotki to młode, które trzymałem w kotniku ok 2 miesiące i teraz dałem dopiero do roślinnego i te mają ok 2cm, mimo że były bardzo regularnie i obficie karmione. To pokazuje, jak ważne jest dla ryb środowisko, w którym żyją, szczególnie we wczesnym etapie. W roślinnym oprócz regularnych posiłków miały dodatkowo florę i mogły podskubywać glony przez cały dzień. Miały też zapewnioną lepszą jakość wody, ze względu na filtrujące ją rośliny. Jest to dobra lekcja na przyszłość.
    • Takie haremy żeby stworzyć to musisz kupić 12/15 sztuk danego gatunku na start. Ja zamiast yellow dałbym maingano i będzie "pico bello".
    • Tak, już mam formatki docięte, stelaż i pokrywę robię sam bo ceny gotowców trochę dobiją, a tak profile z złomu spawarka i wio 😉
    • Czy według was niżej wymieniona obsada będzie ok dla początkującego Metriaclima estherae red red 2+5 Labeotropheus trewavasae thumbi west mc/ob 2+5 Labidochromis caeruleus yellow 2+5 Jeszcze można z 7 sztuk dorzucić ale sam nie wiem jakie, dostałem również informację że w takim zbiorniku jak mój to 60-80 sztuk 😳 ale to chyba przesada  Dzięki za porady 
    • "Jakie wymiary gąbki i ppi ? Ile i jakich mediów filtracyjnych ? U mnie przy takiej ilości mediów powinien być efekt samoczyszczenia... chyba że zarośnie pierwsza gąbka. Trzeba poczekać i zobaczyć  10 mc byłoby ok " Gąbka 50x50x5 30ppi. Tyle że potem woda leci do FX6 i Ultramax 2000 a tam też gąbki i chyba z 5 różnych ceramik. Zastanawiam się nad kaseciakiem - wg aquariumscience.org wychodzi mi najlepsza filtracja to taka bez mechanicznej gdzie jedno złoże ogarnia wszystko, im więcej "syfu" tym lepiej. Ile gąbki musiałby mieć kaseciak? Jak wygląda ten szklny filtr u Ciebie - od razu zrobiony razem z akwa? Jest doklejony czy wisi zaczepiony? W latach 90 miałem coś takiego - możesz pokazać foto?
    • Wiem że będę żałował bo już drugi raz żałuję 😁. Przejrzałem ceny na na rynku, akwarium o dnie 125x55 cm jest nie standardowe i kosztuje dwa razy drożej niż 120x40. I to w moim przypadku ma znaczący wpływ na wybór. Między kwotami prawie 1400zł a niewiele ponad 500zł (+ oczywiście dostawa w obu przypadkach) ma dla mnie znaczenie. Pozostaję przy mniejszym akwarium. Plan mam taki wzmocnić szafkę tak pisaliśmy wyżej: plecy z płyty meblowej 18mm i solidne nogi pod pionowe płyty dzielące szafkę na trzy części. Do przemyślenia mam jeszcze podpory bliżej przodu blatu, o których pisałem. Ewentualnie takie przygotowanie szafki żeby zawsze można było je dołożyć.
    • Wreszcie się stało🙃 od pomysłu do realizacji minął okrągły rok...  Stoi zalane, aranżacja już na gotowo. 70 litrów kształtek K1 po prawie 3 miesiącach moczenia w sumpie kolegi wróciło na swoje miejsce. Będę monitorował parametry ale myślę, że będzie raczej szybki start i zarybianie w przyszłym tyg. Jak tylko się nic nie wysypie po drodze.  Jak na pierwsze akwa z tym biotopem myślę, że wyszło nawet w miarę😉 oto efekt:
    • W Malawi z powodu braku lub śladowej ilości roślin nie spotkałem się z problemem z DOC. Problemy są z NO3 właśnie z powodu braku roślin. Dlatego jest sens używania żywic.  U mnie od wielu lat Purolite A520E. Pierwszą wymieniłem po chyba 8 latach. W sumie niepotrzebnie bo dalej działała.
    • Ja np podmieniam około 45% wody i staram się robić to regularnie. Woda jest ok. Ale problemy mogą się pojawić jak stwierdzisz że będziesz podmieniać np 10% wody albo robić tylko dolewki, albo to wszystko np co 2-3 miesiące. Wtedy może być kłopot. Każde akwarium jest inne i w niektórych będzie wszystko szło łatwo a w niektórych prawie identycznych trzeba bardziej dokładnie wszystkiego pilnować.  Pomyśl o "ustrojstwie" do podmiany wody, najlepiej z podwójnym filtrem węglowym i będzie dobrze. Małe ryby mało smrodza i wszystko długo działa wręcz idealnie, a dopiero jak podrosną i jest ich dużo to robi się malutki rybny chlew Używałem różnych żywic a teraz już mi się nie chce żadnych używać i najlepsze co można zrobić to podmiana wody.  Oczywiście to moje zdanie:) 
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.